Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-01, 23:09 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy o podwyżkach cen wywozu odpadów

Niedzielna Loża Radiowa. Od lewej: Jerzy Przystajko, Bogna Lewkowicz, Krzysztof Pieroń, Piotr Pancześnik, Witold Zembaczyński, Małgorzata Wilkos, Marcin Pękalski, Tomasz Kostuś, Paweł Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
Niedzielna Loża Radiowa. Od lewej: Jerzy Przystajko, Bogna Lewkowicz, Krzysztof Pieroń, Piotr Pancześnik, Witold Zembaczyński, Małgorzata Wilkos, Marcin Pękalski, Tomasz Kostuś, Paweł Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
28 listopada radni Opola przyjęli podwyżkę za wywóz odpadów w mieście o około 100% za śmieci niesegregowane (czyli z 20 zł na 38 zł) i z 13 zł do 19 zł wzrastają opłaty za wywóz odpadów segregowanych. Podwyżki na podobnym poziomie są wprowadzane w wielu innych miastach, co spotyka się z krytyką mieszkańców. Dyskusję o przyczynach i konsekwencjach podjęli opolscy politycy na antenie Niedzielnej Loży Radiowej.
- Od lat problemem polskich samorządów jest to, że zabiera się im kolejne pieniądze, a dokłada zadań. Budżet samorządu musi się spinać, wywóz odpadów to jest jego część - mówi Jerzy Przystajko z Lewicy Razem. - To jest oczywiście straszne, że mamy w tej chwili podwyżkę o bardzo duże kwoty. Może to jest wynik tego, że przez lata wyborcze nie było odwagi, żeby podwyższać opłaty za wywóz śmieci stopniowo.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski zauważa, że podwyżka opłat za śmieci w Opolu na tle innych miast w kraju jest stosunkowo nieduża. Jako przyczynę rosnących cen za odpady wskazuje brak konkurencji na rynku. - Jeżeli gmina ogłasza przetarg na wywóz odpadów i zgłasza się tylko jedna firma, to rynek robi się monopolistyczny, firma z roku na rok daje coraz większe ceny i są takie gminy w Polsce, które takich oferentów podawały właśnie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podejrzewając nawet zmowę cenową - dodaje.

Zdaniem Krzysztofa Pieronia z Polskiego Stronnictwa Ludowego, za podwyżki opłat za śmieci odpowiada rząd, który przepycha ustawę bez konsultacji z samorządami. - W ustawie tej mówi się o tym, że żeby segregować śmieci, co jest słuszne, bo kultura segregacji powinna się rozwijać i to na pewno jest dobry kierunek, żeby społeczeństwo edukować, tylko się pytam, czy w takim tempie i takim kosztem? Bo mówimy o dodatkowych kubłach na śmieci, co powoduje pewne koszty - mówi.

- Przy kilkuzłotowym wzroście cen za wywóz odpadów mamy problem, ponieważ zarabiamy mało, a jest tak, bo mamy duże podatki - mówi Marcin Pękalski z Konfederacji. - Jako Konfederacja zwracamy uwagę, żebyśmy podnieśli kwotę wolną od podatków, to wtedy takie wzrosty, takie podwyżki minimalne jak wzrost energii o parę procent, bo one muszą następować, bo to co roku by następowało i to nie ma znaczenia, kto rządzi. Ale wtedy Polacy tego tak nie odczuwają, bo mają większe pieniądze do dyspozycji w swoich portfelach, a nie rząd decyduje, co, gdzie i jak przesuwa.

W ocenie Witolda Zembaczyńskiego z Nowoczesnej, szczególnie samorząd Opola nie wykazał się odpowiednią inicjatywą w zakresie kampanii informacyjnej, żeby przygotować mieszkańców do tego, że będzie drożej. - Cały proces takiej edukacji proekologicznej związanej z segregacją śmieci, z ich odpowiednim składowaniem, to wszystko powoduje, że w Polsce rośnie problem śmieciowy. Opłaty niestety drożeją, a w związku z tym niestety, ludzie, których po prostu na to nie stać, żeby tak dużo płacić, będą szukali sposobu na to, jak tych śmieci się pozbyć - dodaje.

- Dla mnie temat edukacji jest najważniejszy, bo od wielu lat nauczyliśmy społeczeństwo zarzucania kolorowymi opakowaniami i plastikowymi butelkami. My na razie nie jesteśmy w stanie tego społeczeństwa oduczyć - mówi Bogna Lewkowicz z Mniejszości Niemieckiej. - W Niemczech w soboty wszyscy jadą do sklepów z pustymi butelkami plastikowymi i je oddają. Nasze społeczeństwo powinno się też tego nauczyć. Nie możemy tego zrobić szybko. Opakowania, które mamy umyć i posegregować, na przykład plastikowe. Wszyscy mówią, no ale zużywamy do tego wodę, to jest sytuacja absolutnie patowa

Piotr Pancześnik z Porozumienia zauważa, że jesteśmy ofiarami postępu w zakresie ochrony środowiska. - W gminach wiejskich nie było kiedyś problemu z odpadami komunalnymi, bo wszystko szło przez komin - mówi. - Tutaj niestety, musimy ponosić koszty tego, że jeżeli chcemy żyć w miarę zdrowym środowisku, musimy te koszty ponosić. Trzeba by było się przyjrzeć barierom administracyjnych wejścia na rynek obrotu śmieciami. Tu widzę możliwości.

- Gospodarka odpadami jest piętą achillesową tego rządu. Polska dzisiaj jest śmietnikiem Europy. W ciągu ostatnich czterech lat import śmieci do Polski wzrósł trzykrotnie - mówi Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej. - Jesteśmy raczej ofiarami polityki dobrej zmiany, ponieważ wzrost cen śmieci, to nie jest nieudolność polityki samorządów. To jest raczej efekt dobrej zmiany i tych wszystkich takich dobrodziejstw, których doświadczaliśmy w ciągu ostatnich 4 lat i to są kwestie związane z opłatą środowiskową

Zdaniem Pawła Nakoniecznego z Prawa i Sprawiedliwości, przepisy dotyczące sposobu gospodarki odpadami zostały wprowadzone za czasów rządów Platformy i PSL-u w 2013 roku. - Kiedy zaczęły się procedury przetargowe w różnych samorządach, to większość samorządów, żeby utrzymać swoje zakłady komunalne, które zajmowały się odbiorem odpadów, musiało albo poddać się, czyli dać się przejąć prywatnej konkurencji, albo przeprowadzić nie lada gimnastykę, aby utrzymać swoje zakłady i aby mogły śmieci odbierać - mówi.
Jerzy Przystajko
Małgorzata Wilkos
Krzysztof Pieroń
Marcin Pękalski
Witold Zembaczyński
Bogna Lewkowicz
Piotr Pancześnik
Tomasz Kostuś
Paweł Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2021-09-27, godz. 13:16 Duże zaskoczenie i wielka niewiadoma. Tak opolscy działacze Mniejszości Niemieckiej komentują wybory w Niemczech - Mamy do czynienia z historyczną porażką CDU/CSU - tak wczorajsze (26.09) wybory w Niemczech ocenia Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-09-27, godz. 12:29 Kompletnie pijany mężczyzna wybrał się do sklepu na motorowerze. Teraz czeka go wyjazd... do sądu 43-latkowi za jazdę po pijanemu grozi kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. » więcej 2021-09-27, godz. 12:14 Pożar poddasza. Jedna osoba została ranna 6 jednostek straży pożarnej zostało zaalarmowanych po tym, jak dyżurny otrzymał zgłoszenie o pożarze poddasza w jednym z budynków przy ul. Habryki w Strzelcach… » więcej 2021-09-27, godz. 11:45 Stracili prawie 2 tysiące złotych, bo chcieli kupić meble ogrodowe w wyjątkowo atrakcyjnej cenie Skusiła ich atrakcyjna cena mebli ogrodowych, dziś nie mają ani pieniędzy, ani opłaconego towaru. Małżeństwo z powiatu brzeskiego dało się oszukać w… » więcej 2021-09-27, godz. 11:41 Rodziny zastępcze z całego województwa spotkały się w Wysokiej W miniony weekend po raz pierwszy na terenie powiatu głubczyckiego odbyło się Regionalne Spotkanie Rodzin Zastępczych. W okolicznościowym pikniku w przypałacowym… » więcej 2021-09-27, godz. 10:55 Raport MZ: ponad 400 zakażeń w całej Polsce, ale od wczoraj nie ma zgonów. W regionie 4 nowe infekcje [INFOGRAFIKA] 4 kolejne osoby zaraziły się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.09) o 421 nowych zakażeniach w całej Polsce. Od wczoraj… » więcej 2021-09-27, godz. 10:30 Tegoroczne Piastonalia przeniosą się do Studenckiego Centrum Kultury Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w Opolu wrócą Piastonalia. Odbędą się jednak w zmienionej formie i potrwają tydzień. » więcej 2021-09-27, godz. 09:30 Śmiertelny wypadek w Ujeździe. Ciężarówka uderzyła w drzewo, droga jest zablokowana Samochód ciężarowy uderzył w przydrożne drzewo na ulicy 3 Maja w Ujeździe w powiecie strzeleckim. Kierowca zginął na miejscu - informuje policja. Przyczyny… » więcej 2021-09-27, godz. 08:33 Problem z wodą w Bierawie. Konieczne są prace remontowe Spora część mieszkańców Bierawy będzie dzisiaj (27.09) miała suche krany. Jak poinformował Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przerwa w dostawie… » więcej 2021-09-26, godz. 20:15 Głuchołazy: powstała nowa trasa do profesjonalnego biegu na orientację Na terenie Parku Zdrojowego w Głuchołazach wyznaczono nową trasę do profesjonalnego orienteeringu, czyli biegu na orientację. Trasa została stworzona w ramach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »