Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-28, 09:00 Autor: Witold Wośtak

Podwyżka opłat cmentarnych w Kluczborku. Radni poparli nowe stawki, bo rośnie koszt wywozu śmieci, a gmina dopłaca

Sesja Rady Miejskiej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Sesja Rady Miejskiej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Wzrosną od nowego roku opłaty cmentarne w Kluczborku. Podczas wczorajszej (27.11) sesji rada miejska przegłosowała uchwałę.
Opłata za udostępnienie miejsca na pochówek na okres 20 lat wzrośnie z 250 do 500 złotych. Zezwolenie na budowę rodzinnego grobu czterokomorowego kosztuje dziś tysiąc złotych, a będzie trzeba zapłacić 4 tysiące złotych. To tylko niektóre zmiany.

Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka przekonuje, że podwyżki są nieuniknione, bo rosną koszty utrzymania cmentarzy.

- Wynika to z wywozu śmieci, których ilość jest bardzo duża. Nie ma co ukrywać, że nawet tegoroczny koszt wywozu śmieci jest niższy od przyszłorocznego. My planujemy natomiast tę podwyżkę na wiele lat. Nie mamy zamiaru robić podwyżek co rok czy co dwa lata, mimo ciągle rosnących kosztów usuwania odpadów. Trudno jest w tym przypadku mówić o segregacji.

Piotr Rewienko, radny Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że podwyżki są zbyt wysokie. Udało się jednak przegłosować dwie poprawki, a jedna dotyczyła pobierania opłaty za każdorazowe udostępnianie kaplicy cmentarnej.

- Wykreśliliśmy wyraz "każdorazowo" i teraz będzie jedna opłata 250 złotych za pochówek czy pogrzeb. Dotychczas bywały przypadki, że zwłoki przygotowano do kremacji, a rodzina żegnała się czy modliła - to było pierwsze skorzystanie z kaplicy. Później zwłoki przewożono do kremacji, drugi raz udostępniano kaplicę i drugi raz pobierano pieniądze. Teraz mieszkańcy zapłacą raz.

Rafał Lasek, radny z Komitetu Wyborczego Wyborców Stanisława Konarskiego, w większości poparł przygotowany projekt uchwały.

- Rosną jednak opłaty i od tego nie uciekniemy. Myślę, że szansa zmiany jest w każdej chwili, ale musielibyśmy spróbować podejść do tematu bardziej edukacyjnie. Chodzi o nauczenie społeczeństwa, że jeśli przynosimy coś, później zabierzmy śmieci z cmentarza. Gdyby nie było odpadów, gdybyśmy zabierali je, bylibyśmy w stanie obniżać opłaty.

Krzysztof Adamski, radny Koalicji Obywatelskiej, również był w większości "za" proponowanymi podwyżkami.

- Z informacji uzyskanych od osoby zarządzającej cmentarzem wychodzi na to, że utrzymanie cmentarza w 2018 roku kosztowało 412 tysięcy złotych przy wpływach z tego tytułu na poziomie 280 tysięcy. Mówiąc krótko, w aktualnych uwarunkowaniach gmina Kluczbork dopłaca około 130 tysięcy złotych do utrzymania cmentarza.
Jarosław Kielar
Piotr Rewienko
Rafał Lasek
Krzysztof Adamski

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 07:20 Agata Ozdoba-Błach przegrała ćwierćfinał w Tokio. Ma jeszcze szansę na brąz Pochodząca z Opola judoczka Agata Ozdoba-Błach przegrała po dogrywce z Włoszką Marią Centracchio w ćwierćfinale turnieju kategorii do 63. kilogramów podczas… » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Ryszard Galla zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych mediów Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla od dłuższego czasu zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych tych ośrodków medialnych… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Przyrodnicy i wolontariusze policzyli susły w Kamieniu Śląskim. Łąkę w okolicy lotniska zamieszkuje 315 gryzoni 315 susłów moręgowanych zamieszkuje łąki w okolicy lotniska w Kamieniu Śląskim w gminie Gogolin. Tak wynika z szacunków wolontariuszy Polskiego Towarzystwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »