Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-08, 20:51 Autor: Piotr Wójtowicz

Dożynki w Opolu Szczepanowicach. W tym roku rolnicy zebrali mniej

2019 Dożynki w Opolu Szczepanowicach [fot.P.Wójtowicz]
2019 Dożynki w Opolu Szczepanowicach [fot.P.Wójtowicz]
2019 Dożynki w Opolu Szczepanowicach [fot.P.Wójtowicz]
2019 Dożynki w Opolu Szczepanowicach [fot.P.Wójtowicz]
2019 Dożynki w Opolu Szczepanowicach [fot.P.Wójtowicz]
2019 Dożynki w Opolu Szczepanowicach [fot.P.Wójtowicz]
2019 Dożynki w Opolu Szczepanowicach [fot.P.Wójtowicz]
2019 Dożynki w Opolu Szczepanowicach [fot.P.Wójtowicz]
Parafia św Józefa w Opolu - Szczepanowicach obchodzi jubileusz 90-lecia, połączony z dożynkami. Najpierw korowód dożynkowy przeszedł od ulicy Kwoczka do Chmielowickiej i Tęczowej a uroczystej mszy przewodniczył arcybiskup Andrzej Czaja.
Mieszkańcy bawią się na pikniku rodzinnym podczas którego zapytaliśmy, jak rolnicy oceniają tegoroczne zbiory.

- W tym roku nie było plonów - mówi rolnik z Opola. - Jest sucho, nawet bardzo sucho, a opady które są w tej chwili, niewiele pomogą. Zajmująca się uprawą warzyw Ingrida Pryszcz ocenia, że to nie był dobry rok dla rolnictwa, chociaż nie ma tragedii. - Tegoroczne zbiory w porównaniu do ubiegłorocznych są o 40 procent mniejsze. Pamiętajmy, że klienci kupują oczami a w tym sezonie te warzywa nie są takie, jak zawsze - podkreśla.

Andrzej Toczek, który współorganizował tegoroczne dożynki zaznaczył - Nie mamy wpływu na pogodę. Mnie osobiście brakuje tego, że nie umiemy podziękować za to, co mamy. Nie boję się tego powiedzieć publicznie, ale wydaje mi się, że wszyscy, niezależnie od profesji wypalamy się w tym, aby umieć podziękować za to, co mamy. Mam jednak nadzieję, że ta śląska tradycja nigdy nie zginie. Dziękuję wielu osobom, które pomogły zorganizować dożynki a przypomnę, że stworzyły to osoby, które nie są rolnikami i za to im chwała.
Dożynki w Szczepanowicach

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »