Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-05, 16:44 Autor: Piotr Wójtowicz

Zdaniem TSKN resort edukacji ogranicza uczniom dostęp do nauczania języka niemieckiego

Konferencja MN Rafał Bartek przewodniczący TSKN, matka Małgorzata Hellman, Michał Golenia wójt Murowa
Konferencja MN Rafał Bartek przewodniczący TSKN, matka Małgorzata Hellman, Michał Golenia wójt Murowa
Mniejszość Niemiecka chce, aby jej język był traktowany przez system edukacji także jako język obcy, a dzieci mogły go zdawać na egzaminie ósmoklasisty.
Na konferencji prasowej działacze stowarzyszenia podkreślali, że jeszcze w ubiegłym roku dzieci z tzw. pochodzeniem, po 6 klasie miały możliwość równoczesnej nauki niemieckiego jako języka mniejszości i języka obcego. Jednak w tym roku weszły zmiany i w siódmej klasie uczniowie muszą wybrać - albo nowy język obcy, albo naukę niemieckiego od podstaw.

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Rafał Bartek, podkreśla, że takie rozwiązanie powoduje, iż edukacja dzieci z Mniejszości Niemieckiej skończy się na poziomie 6 klasy szkoły podstawowej.

- W sytuacji, kiedy już dzisiaj mówi się o tym, jak mocno program nauczania jest przeładowany, co do treści, to muszą uczyć się kolejnego języka, do którego najczęściej brakuje kadr. Konsekwencją ostatnich zmian, z którą w tej chwili się zderzamy, jest rezygnacja dzieci z nauczania języka mniejszości po sześciu latach - mówi Rafał Bartek.

- Moja córka idąc do 7 klasy ma ponownie język niemiecki. Jednak książki, które otrzymała to rozpoczynanie nauki od podstaw - dodaje matka jednej z uczennic Małgorzata Hellman, która podkreśla, że jej dziecko już zna niemiecki i to na wyższym poziomie.

Zmiany to również straty dla samorządów, zaznaczyli działacze TSKN. - Myśmy policzyli, że u nas w gminie z nauczania niemieckiego jako języka mniejszości mogłoby korzystać 59 dzieciaków - mówi Michał Golenia, wójt gminy Murów który wylicza, że kwota subwencji, jaka mogłaby zasilić budżet szkół, to jest 350 tysięcy złotych rocznie.

Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej podkreślają, że dysponują opinią Biura Analiz Sejmowych, która mówi, że przepisy nie zabraniają równoczesnego nauczania niemieckiego jako języka obcego i i języka mniejszości. Rafał Bartek dodał, że na ten temat dyskutowano z polskim rządem w czerwcu tego roku, podczas obrad polsko-niemieckiego "okrągłego stołu". Jednak do dzisiaj nie ma nowych rozporządzeń w tym zakresie.
Rafał Bartek przewodniczący TSKN, matka Małgorzata Hellman, Michał Golenia wójt Murowa

Wiadomości z regionu

2021-12-07, godz. 22:00 W środę rozbłyśnie oleska iluminacja świąteczna. Będą nowe elementy, do tego pierniki, herbata z miodem i świąteczna… Uruchomienie świątecznej iluminacji zaplanowano na jutrzejszy (08.12) wieczór w Oleśnie. Początek o 19:00 na Rynku. » więcej 2021-12-07, godz. 21:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziło się blisko 500 osób. Zmarło 22 chorych. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało… 484 zakażenia koronawirusem i śmierć 22 osób potwierdzono dziś (07.12) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19… » więcej 2021-12-07, godz. 20:55 Od przychylnej opinii UOKiK zależą niższe podatki dla małych firm w gminie Głuchołazy Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił burmistrz Głuchołaz. Jego wniosek dotyczy zaopiniowania możliwości takiego zróżnicowania podatku… » więcej 2021-12-07, godz. 19:45 Polarny ekspres, czyli świąteczne dekoracje w Kędzierzynie-Koźlu Polarny express - tak najmłodsi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla nazywają lokomotywę stojącą przy dworcu kolejowym. W świątecznej iluminacji prezentuje się… » więcej 2021-12-07, godz. 19:08 Aktywni wolontariusze z Opola wyróżnieni podczas gali. "To są ludzie, którzy robią rzeczy dobre" Podczas Gali Wolontariatu w Teatrze Ekostudio wyróżniono najbardziej aktywnych społeczników z Opola. Gala jest formą podziękowania dla wolontariuszy zaangażowanych… » więcej 2021-12-07, godz. 19:00 Blisko jedna trzecia szkół w regionie pracuje inaczej niż stacjonarnie. Decyzją ministra zdrowia nauka zdalna dla wszystkich… Ministerstwo Zdrowia wprowadza naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia. Decyzja jest spowodowana wciąż utrzymującą… » więcej 2021-12-07, godz. 18:30 Główna brama na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oddana do użytku. Została oczyszczona i naprawiona Kamienne powierzchnie oczyszczone, elementy ozdobne wypolerowane, a ubytki uzupełnione. XVI-wieczna brama Zamku Piastów Śląskich w Brzegu ponownie dostępna… » więcej 2021-12-07, godz. 17:36 Ktoś próbował przemycić w liście narkotyki do kluczborskiego więzienia. Próba udaremniona Kolejna próba przemytu narkotyków do Zakładu Karnego w Kluczborku. » więcej 2021-12-07, godz. 17:05 Kolejne zakażenia w opolskich szkołach i przedszkolach. 562 uczniów z Opola skierowanych na kwarantannę Opolski ratusz informuje o kolejnych przypadkach COVID-19 w placówkach oświatowych w stolicy regionu. Po wykryciu zakażenia koronawirusem u 17 uczniów i 5… » więcej 2021-12-07, godz. 16:46 Kluczborscy radni zdecydowali o podwyżce dla burmistrza Kielara. To obowiązek po nowelizacji ustawy Rada Miejska w Kluczborku przyjęła uchwałę o podwyżce dla burmistrza Jarosława Kielara. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »