Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-05, 16:44 Autor: Piotr Wójtowicz

Zdaniem TSKN resort edukacji ogranicza uczniom dostęp do nauczania języka niemieckiego

Konferencja MN Rafał Bartek przewodniczący TSKN, matka Małgorzata Hellman, Michał Golenia wójt Murowa
Konferencja MN Rafał Bartek przewodniczący TSKN, matka Małgorzata Hellman, Michał Golenia wójt Murowa
Mniejszość Niemiecka chce, aby jej język był traktowany przez system edukacji także jako język obcy, a dzieci mogły go zdawać na egzaminie ósmoklasisty.
Na konferencji prasowej działacze stowarzyszenia podkreślali, że jeszcze w ubiegłym roku dzieci z tzw. pochodzeniem, po 6 klasie miały możliwość równoczesnej nauki niemieckiego jako języka mniejszości i języka obcego. Jednak w tym roku weszły zmiany i w siódmej klasie uczniowie muszą wybrać - albo nowy język obcy, albo naukę niemieckiego od podstaw.

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Rafał Bartek, podkreśla, że takie rozwiązanie powoduje, iż edukacja dzieci z Mniejszości Niemieckiej skończy się na poziomie 6 klasy szkoły podstawowej.

- W sytuacji, kiedy już dzisiaj mówi się o tym, jak mocno program nauczania jest przeładowany, co do treści, to muszą uczyć się kolejnego języka, do którego najczęściej brakuje kadr. Konsekwencją ostatnich zmian, z którą w tej chwili się zderzamy, jest rezygnacja dzieci z nauczania języka mniejszości po sześciu latach - mówi Rafał Bartek.

- Moja córka idąc do 7 klasy ma ponownie język niemiecki. Jednak książki, które otrzymała to rozpoczynanie nauki od podstaw - dodaje matka jednej z uczennic Małgorzata Hellman, która podkreśla, że jej dziecko już zna niemiecki i to na wyższym poziomie.

Zmiany to również straty dla samorządów, zaznaczyli działacze TSKN. - Myśmy policzyli, że u nas w gminie z nauczania niemieckiego jako języka mniejszości mogłoby korzystać 59 dzieciaków - mówi Michał Golenia, wójt gminy Murów który wylicza, że kwota subwencji, jaka mogłaby zasilić budżet szkół, to jest 350 tysięcy złotych rocznie.

Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej podkreślają, że dysponują opinią Biura Analiz Sejmowych, która mówi, że przepisy nie zabraniają równoczesnego nauczania niemieckiego jako języka obcego i i języka mniejszości. Rafał Bartek dodał, że na ten temat dyskutowano z polskim rządem w czerwcu tego roku, podczas obrad polsko-niemieckiego "okrągłego stołu". Jednak do dzisiaj nie ma nowych rozporządzeń w tym zakresie.
Rafał Bartek przewodniczący TSKN, matka Małgorzata Hellman, Michał Golenia wójt Murowa

Wiadomości z regionu

2021-06-19, godz. 19:45 Raport dnia: 6 nowych zakażeń i 1 zgon w regionie. W szpitalach zajęte nieco ponad 13 procent rezerwy łóżek covi… Na Opolszczyźnie ostatniej doby przybyło 6 zakażeń koronawirusem. Patogen z Chin przyczynił się w tym czasie także do śmierci jednej osoby. » więcej 2021-06-19, godz. 19:15 Można zgłaszać autokary do kontroli przed wyjazdem dzieci na kolonie letnie. Policjanci zwrócą uwagę na wiele kw… Opolscy policjanci będą kontrolować stan techniczny autokarów przed wyjazdem dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Co najmniej jeden punkt kontroli znajduje… » więcej 2021-06-19, godz. 18:41 Dziś biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią. Mieszkańcy regionu na ogół wskazują na zwycięstwo naszych rywali… Reprezentacja Polski zagra dziś (19.06) w swoim drugim meczu grupowym podczas mistrzostw Europy. W grupie E rywalem podopiecznych Paulo Sousy w Sewilli będzie… » więcej 2021-06-19, godz. 18:05 W Kędzierzynie-Koźlu trwają Mistrzostwa Polski Mażoretek. "Warto, by tego typu aktywność upowszechniła się w naszym… Ponad tysiąc zawodniczek z całego kraju rywalizuje w Mistrzostwach Polski Mażoretek, które odbywają się w Hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-06-19, godz. 18:00 Odkomarzanie Kędzierzyna-Koźla już za kilka dni W przyszłym tygodniu w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się akcja odkomarzania. Opryski będą prowadzone w większości osiedli, głównie na terenach zielonych… » więcej 2021-06-19, godz. 17:45 Odra Triathlon w Krapkowicach. W niedzielę duże utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. W niedzielę (20.06) w Krapkowicach duże utrudnienia w ruchu z powodu organizowanego Odra Triathlonu. W związku z zawodami, ze względu na bezpieczeństwo… » więcej 2021-06-19, godz. 17:00 Wsiądź na rower i odwiedź miejsca związane z III Powstaniem Śląskim Pracownicy Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wycieczkach rowerowych szlakiem miejsc pamięci i mogił… » więcej 2021-06-19, godz. 16:40 Upał ani wymagające podjazdy niestraszne uczestnikom zawodów Family Cup w gminie Tułowice Około 70 zawodników wzięło udział w dzisiejszych (19.06) Mistrzostwach Opolszczyzny w Kolarstwie Górskim Family Cup, które odbyły się w Skarbiszowicach… » więcej 2021-06-19, godz. 15:00 Rekord odwiedzin w opolskim zoo. W tym roku już ponad 111 tysięcy osób Rekordowe półrocze w opolskim zoo. Do 16 czerwca tego roku ogród zoologiczny odwiedziło ponad 111 tys. osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku było… » więcej 2021-06-19, godz. 14:51 Dwa groźne pożary zabudowań rolniczych w powiecie oleskim i nyskim. W akcji w sumie 24 zastępy straży pożarnej [… Około godz. 13:40 wpłynęło zgłoszenie o pożarze, który pojawił się w jednym z opuszczonych budynków gospodarczych w miejscowości Nowa Wieś w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »