Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-03, 10:45 Autor: Jacek Rudnik

Zamieszanie z kandydatami MN i KO do Senatu. "Poziom zaufania został nadszarpnięty". "Musimy szczerze ze sobą porozmawiać"

Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Zbigniew Kubalańca [fot. Marcin Boczek]
Zbigniew Kubalańca [fot. Marcin Boczek]
- Mamy pewne niedomówienia, ale nie nazywałbym tego chwianiem się koalicji w sejmiku - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku, przewodniczący TSKN i zarazem kandydat Mniejszości Niemieckiej do Senatu w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski. Pytaliśmy o ostatnie spory między MN a Koalicją Obywatelską, która ma żal do Rafała Bartka, że startuje do Senatu jako konkurent Danuty Jazłowieckiej, kandydatki KO.
- Musimy szczerze ze sobą porozmawiać - ocenił przewodniczący TSKN Rafał Bartek, odnosząc się do ostatniego sporu z Koalicją Obywatelską, która w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski wystawia w wyborach do Senatu Danutę Jazłowiecką. - Nic mi nie wiadomo, żebym miał złamać jakieś koalicyjne ustalenia. Jesteśmy siłą regionalną i samodzielną.

Mniejszość Niemiecka wystawia listę pełną do Sejmu, ale także chce mieć swojego przedstawiciela w Senacie wystawiając kandydatów w dwóch okręgach. - Wczoraj odbyła się już taka pierwsza rozmowa w gronie liderów także z PO i pewne rzeczy już sobie wyjaśniliśmy - dodał gość porannej rozmowy.

Kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Senatu z okręgu wschodniego 53 obejmującego powiaty krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski, strzelecki, głubczycki i oleski jest Beniamin Godyla. To odpowiedź na decyzję Mniejszości Niemieckiej, która w okręgu Opole i powiat opolski postanowiła wystawić swojego kandydata Rafała Bartka. Będzie on konkurował z kandydatką Koalicji Obywatelskiej Danutą Jazłowiecką.

- Nieporozumienie zmniejsza nasze szanse na uzyskanie mandatu senackiego w okręgu
kędzierzyńsko-strzelecko-głubczyckim - ocenił z kolei w "Poglądach i osądach" Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu i zarazem wiceprzewodniczący opolskiej Platformy Obywatelskiej, pytany o wystawienie przez Mniejszość Niemiecką w wyborach do Senatu Rafała Bartka. - Faktycznie ten okręg jest dość ciężki, w tamtych wyborach rozdzieliliśmy głosy z Nowoczesną, ale tam brakowało naprawdę niewiele, a w tych wyborach zdecydowaliśmy się poprzeć naszego koalicjanta i Roman Kolek otrzymał pełne wsparcie.

- Kilkakrotnie słyszałem z ust przedstawicieli MN, że jeżeli my poprzemy Romana Kolka to oni nie wystawią swojego kandydata do Senatu, stało się jak się stało - dodał Kubalańca. - A konsekwencją jest m.in. wystawienie Beniamina Godyli w okręgu, w którym będzie konkurował z marszałkiem Kolkiem. - Warszawa zdecydowała, że poziom zaufania został nadszarpnięty.

W ocenie samorządowca, wystawienie w okręgach kandydatów "dublujących się" zmniejsza realnie szanse w szczególności w okręgu "kędzierzyńsko-strzeleckim", a gdzie dwóch się bije trzeci korzysta.
Rafał Bartek 01
Zbigniew Kubalańca 01

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 12:15 Obwodnica Brzegu powstanie później niż zakładano Cztery obwodnice opolskich miast i miejscowości powstaną w ramach programu 'Stu Obwodnic'. To Prudnik, Brzeg, Sidzina i Lędziny.Najbardziej zaawansowane prace… » więcej 2021-09-17, godz. 12:08 Trzy dni obławy za bykiem uciekinierem w Łubnianach. Zwierzę ukrywało się w kukurydzy Przez trzy dni półtoratonowy byk ukrywał się po ucieczce z transportu w Łubnianach. » więcej 2021-09-17, godz. 11:38 DK 43 w Dalachowie zablokowana po porannym zdarzeniu. Utrudnienia są także na A4 po zderzeniu 3 pojazdów Ciąg dalszy utrudnień w ruchu w Dalachowie między Kluczborkiem a Wieluniem na DK 43 po kolizji samochodu ciężarowego. » więcej 2021-09-17, godz. 10:52 Raport MZ: odnotowano ponad 650 nowych zakażeń w kraju [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 nowych przypadkach zakażenia, w tym o 10 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce stwierdzono 8 przypadków śmier… » więcej 2021-09-17, godz. 10:00 Przed nami "zdrowa sobota" dla dzieci. Opolski NFZ zaprasza rodziców wraz z pociechami na konsultacje i diagnostykę Porady żywieniowe, konsultacje laryngologiczne czy diagnostyka wad postaw - to tylko część oferty, z jakich rodzice wraz ze swoim dziećmi będą mogli skorzystać… » więcej 2021-09-17, godz. 09:39 Co dalej z obwodnicami Prudnika, Sidziny i Lędzin? Cztery obwodnice opolskich miast i miejscowości powstaną w ramach programu 'Stu Obwodnic'. To Prudnik, Brzeg, Sidzina i Lędziny. Najbardziej zaawansowane prace… » więcej 2021-09-17, godz. 08:06 Niespokojna noc i poranek na opolskich drogach W nocy i nad ranem (17.09) mieliśmy w regionie 3 zdarzenia drogowe, w których łącznie dwie osoby zostały ranne. » więcej 2021-09-17, godz. 07:45 Utrudnienia w ruchu w związku z organizacją II Opolskiego Rajdu Rowerowego Uwaga kierowcy! W niedzielę (19.09) będą utrudnienia w ruchu na drogach w stolicy regionu. Ma to związek z organizacją II Opolskiego Rajdu Rowerowego w ramach… » więcej 2021-09-17, godz. 07:00 Jak nie dać się okraść przez internet i robić zakupy w sieci? Opolscy uczniowie i seniorzy wiedzą, jak bezpiecznie… Jak nie dać się okraść przez internet czy SMS-a i bezpiecznie robić zakupy w sieci - dowiedzieli się uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach akcji… » więcej 2021-09-16, godz. 20:15 Przyjmą butelki szklane, plastikowe, a także puszki. W Opolu za kilka dni ruszą butelkomaty Mieszkańcy Opola w najbliższych dniach będą mogli korzystać z butelkomatów. Dzięki tej ekologicznej inwestycji opolanie będą pozbywać się niepotrzebnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »