Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-06, 17:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Kolejny etap rozwoju USK w Opolu. Zmodernizowano część Zakładu Medycyny Sądowej

Nowy sprzęt do badań w dziale toksykologii [fot. Mariusz Chałupnik]
Nowy sprzęt do badań w dziale toksykologii [fot. Mariusz Chałupnik]
Nowy sprzęt do badań w dziale toksykologii [fot. Mariusz Chałupnik]
Nowy sprzęt do badań w dziale toksykologii [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie zmodernizowanej części Zakładu Medycyny Sądowej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie zmodernizowanej części Zakładu Medycyny Sądowej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Nowy sprzęt do badań toksykologicznych oraz rozbudowane zaplecze. Wszystko po to, by sprawniej wykrywać i badać środki odurzające oraz pojawiające się na czarnym rynku środki psychoaktywne - czyli dopalacze. Zakończył się pierwszy etap modernizacji Zakładu Medycyny Sądowej, działającego przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
- Najważniejsza jest dla nas toksykologia - mówi Jacek Masełko, kierownik Zakładu Medycyny Sądowej USK w Opolu. - Zakup tego najdroższego sprzętu byłby dla nas nieosiągalny, gdyby nie środki zewnętrzne. Umożliwi to przeprowadzenie badań, których dzisiaj nie robimy. Chodzi o pełne badania toksykologiczne. Nasze doświadczenia mówią, że toksykologia czasami nie nadąża za tym uciekającym rynkiem dopalaczowym.

Sprzęt, na którym do tej pory pracował dział toksykologii miał już 20 lat. Trudno było nadążyć za zmieniającym się światem związków chemicznych, które zawarte są w różnego rodzaju substancjach odurzających.

- A tych jest coraz więcej i są coraz bardziej niebezpieczne dla człowieka. To złożony proces - przekonuje Maria Przystajko, kierownik działu toksykologii. - Nowe substancje psychoaktywne, które pojawiają się na rynku mają swoje źródło w bardzo głębokiej wiedzy farmakologicznej, która idzie z koncernów. Leki, czy substancje psychoaktywne są identyfikowane najpierw w zakresie laboratoriów farmakologicznych.

Inwestycja w Zakładzie Medycyny Sądowej to kolejny etap rozwoju szpitala pod rządami Uniwersytetu Opolskiego.

- To ważny obszar naszej pracy dydaktycznej, ale i naukowo-badawczej - stwierdza prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego. - Taki ośrodek referencyjny medycyny sądowej, to również współpraca z prokuraturą i policją. Tu wiążemy też siły. Kierunek lekarski i prawo, gdzie i na tym kierunku również potrzebna jest medycyna sądowa.

Pierwsza część modernizacji zakładu kosztowała ponad 3 miliony złotych. 2 miliony szpital pozyskał z pieniędzy unijnych, a milion przekazało ministerstwo sprawiedliwości.

- To jest zakład bardzo potrzebny do tego, aby studenci mogli się odpowiednio rozwijać - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Jest to fundamentalnie ważne, by ta klinika była absolutnie nowoczesna. Tak jak mówiliśmy to rok temu na otwarciu, że będzie to bardzo nowoczesna klinika, tak dzisiaj to potwierdzamy. Jesteśmy w czołówce kierunków lekarskich w Polsce.

W planach jest druga część inwestycji - to remont pomieszczeń sekcyjnych i prosektoryjnych.
Jacek Masełko
Maria Przystajko
prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2021-09-20, godz. 09:00 Uwaga kierowcy! Od czwartku zmiany w organizacji ruchu w rejonie węzła przesiadkowego Opole Wschodnie Samochody jadące od strony Zaodrza nie będą już przejeżdżały przez teren budowanego dworca autobusowego. » więcej 2021-09-20, godz. 08:15 Żeby wyeliminować kierowców "na podwójnym gazie". Policyjna akcja na autostradzie Od rana opolscy policjanci prowadzili akcję pod hasłem 'Trzeźwy poranek na A4'. » więcej 2021-09-19, godz. 21:00 Raport dnia: 14 nowych infekcji w regionie. W Polsce potwierdzono 540 zakażeń koronawirusem [INFOGRAFIKA] 14 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (19.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 540 infekcjach… » więcej 2021-09-19, godz. 20:10 Rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali za plony na Górze św. Anny. "To był dobry rok" Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się dziś (19.09) na Górze św. Anny, by podziękować za tegoroczne plony. Do Groty Lurdzkiej przybyło kilkadziesiąt… » więcej 2021-09-19, godz. 18:59 Jarmark Franciszkański przyciągnął miłośników miodów, wędlin i smakołyków. "Smalec klasztorny i krówki w tym… Producenci przypraw, swojskich kiełbas, naturalnych kosmetyków czy miodów zjechali do Opola na Jarmark Franciszkański. Wydarzenie wróciło do centrum Opola… » więcej 2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »