Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 10:50 Autor: Katarzyna Doros

"Zjawiska narkomanii nie zatrzymamy, ale możemy je ograniczyć". Najważniejsza jest pozytywna profilaktyka

Wojewódzka Konferencja na temat Strategii Rozwiązywania Problemu Uzależnień [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzka Konferencja na temat Strategii Rozwiązywania Problemu Uzależnień [fot. Katarzyna Doros]
Polska i Estonia zajmują ex aequo niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem największego spożycia dopalaczy. Przedstawiciele oświaty, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych spotkali się w Opolu, żeby rozmawiać o tym, w jaki sposób skutecznie planować i wdrażać strategie przeciwdziałaniu narkomanii na szczeblu lokalnym.
- Istnieje taka teoria, że aby lokalna polityka społeczna była skuteczna, musi składać się z kliku filarów: edukacji, profilaktyki, leczenia, działań organów ścigania oraz redukcji szkód. Kiedy te filary są w równym stopniu dofinansowane i realizowane, wtedy zjawisko narkomanii można w jakiś sposób ograniczać, bo zlikwidować się go nie da. Jest to jakby cel utopijny - mówi Agnieszka Sieniawska, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Jacek Ruszczewski, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego do spraw profilaktyki uzależnień, zwraca uwagę na to, że młody człowiek, który używa marihuany, statystycznie będzie też używał alkoholu i palił papierosy.

- Najważniejsza jest profilaktyka, rozumiana jako przeciwdziałanie współwystępowania różnego rodzaju ryzykownych zachowań - mówi. - Nie chodzi o to, żeby robić osobno profilaktykę używania przetworów konopi, osobno dopalaczy, chodzi o to, żeby to była profilaktyka adresowana do młodych ludzi, profilaktyka pozytywna, niepolegająca na straszeniu, na drętwej edukacji, tylko odpowiednio adresowana, odpowiednio robiona i dotycząca jakby sumy różnego rodzaju, nazwijmy to, negatywnych zachowań młodych ludzi.

Przypomnijmy: jak wynika z diagnozy Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii opublikowanego w marcu tego roku, co drugi nastolatek na Opolszczyźnie sięgał po narkotyki.
Agnieszka Sieniawska
Jacek Ruszczewski

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »