Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-24, 12:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Problem dopalaczy dotyczy całej Polski. Policja prowadzi szereg działań profilaktycznych

Fot: Ovi Gherman/flickr.com
Fot: Ovi Gherman/flickr.com
Maciej Kędra [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maciej Kędra [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosława Olszewska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosława Olszewska [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Niestety doszło do tragedii, ale ten problem dotyczy całej Polski - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kędra z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Przypomnimy, w miniony weekend zmarli dwaj młodzi mieszkańcy powiatu strzeleckiego, trzeci przebywa w szpitalu. Prawdopodobnie przyczyną śmierci było zatrucie dopalaczami.
- Ściganie handlarzy jest bardzo trudne. Skład tych substancji ciągle się zmienia - dodaje gość Radia Opole. - Są to niebezpieczne środki, które mają podłoże syntetyczne lub naturale. Nie wiemy, co to jest za środek, jakie substancje zostały tam ujęte i jak zareagować, gdy już taka osoba znajdzie się w szpitalu.

Na terenie Opola raz w roku jest przeprowadzana diagnoza sytuacji narkotykowej. Specjaliści badają również, dlaczego młodzi ludzie sięgają po substancje psychoaktywne.

- Chcę spróbować, kolega mnie namówił, mój przyjaciel, mój dobry znajomy. Tymczasem okazuje się, że w sieci tym znajomym jest ekspert, który wie, jak dotrzeć do takiego młodego człowieka - i to jest niebezpieczne. Młodzi ludzie funkcjonują troszeczkę na innych zasadach, w wielu przypadkach myślą, że coś ich nie dotyczy. My staramy się to zmienić - powiedział Maciej Kędra.

- Żyjemy w takich czasach, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki - powiedziała w "Poglądach i osądach" psycholog Mirosława Olszewska, która przez wiele lat była pełnomocnikiem władz regionu do spraw przeciwdziałania narkomanii. - Z jednej strony jest to kwestia szukania czegoś nowego, ciekawego. Z drugiej, chyba jest to sprawa takiej bardzo niskiej odpowiedzialności za siebie, za swoje życie i zdrowie. Obowiązujący system wychowania polega na tym, że właściwie nie uczy się młodych ludzi odpowiedzialności za siebie, za swoje życie. Zawsze dorośli wiedzą lepiej.
Maciej Kędra cz. 1
Maciej Kędra cz. 2
Mirosława Olszewska

Wiadomości z regionu

2021-09-20, godz. 09:45 Prezydent Opola i radni z jego klubu zawiązali stowarzyszenie "Tak dla Opolskiego" 'Tak dla Opolskiego' to nowe stowarzyszenie, któremu przewodzi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, a w którego skład wchodzą - jak na razie - głównie… » więcej 2021-09-20, godz. 09:00 Uwaga kierowcy! Od czwartku zmiany w organizacji ruchu w rejonie węzła przesiadkowego Opole Wschodnie Samochody jadące od strony Zaodrza nie będą już przejeżdżały przez teren budowanego dworca autobusowego. » więcej 2021-09-20, godz. 08:15 Żeby wyeliminować kierowców "na podwójnym gazie". Policyjna akcja na autostradzie Od rana opolscy policjanci prowadzili akcję pod hasłem 'Trzeźwy poranek na A4'. » więcej 2021-09-19, godz. 21:00 Raport dnia: 14 nowych infekcji w regionie. W Polsce potwierdzono 540 zakażeń koronawirusem [INFOGRAFIKA] 14 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (19.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 540 infekcjach… » więcej 2021-09-19, godz. 20:10 Rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali za plony na Górze św. Anny. "To był dobry rok" Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się dziś (19.09) na Górze św. Anny, by podziękować za tegoroczne plony. Do Groty Lurdzkiej przybyło kilkadziesiąt… » więcej 2021-09-19, godz. 18:59 Jarmark Franciszkański przyciągnął miłośników miodów, wędlin i smakołyków. "Smalec klasztorny i krówki w tym… Producenci przypraw, swojskich kiełbas, naturalnych kosmetyków czy miodów zjechali do Opola na Jarmark Franciszkański. Wydarzenie wróciło do centrum Opola… » więcej 2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »