Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-05, 17:15 Autor: Katarzyna Doros

"Spotkanie z krewnymi Witolda Pileckiego jest żywym zetknięciem się z historią". Niezwykła lekcja w II LO w Opolu

Żywa lekcja historii o Witoldzie Pileckim w II LO w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Żywa lekcja historii o Witoldzie Pileckim w II LO w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Żywa lekcja historii o Witoldzie Pileckim w II LO w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Żywa lekcja historii o Witoldzie Pileckim w II LO w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Żywa lekcja historii o Witoldzie Pileckim w II LO w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Żywa lekcja historii o Witoldzie Pileckim w II LO w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu uczestniczyli w nietypowej lekcji historii poświęconej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Marco Patricelli, autor publikacji o Pileckim oraz syn i prawnuk rotmistrza zachęcali młodych ludzi, by uczyli się o tej postaci z różnych źródeł. Dodajmy, że spotkanie było częścią obchodów 74. rocznicy przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf.
- To, że to była osoba jak najbardziej zwyczajna świadczy fakt, że Witold Pilecki miał swoją rodzinę, kochał przyrodę, mieszkał na wsi, był otwarty na życie - mówi Marco Patricelli, dziennikarz i historyk, autor książki "Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim".

- Ja nie staram się popularyzować za bardzo postaci mojego ojca. Chcę, żeby młodzi ludzie nabrali jakichś wartości, żeby uruchomili swoje komórki. Sami niech sobie dojdą do wniosku, czy się z tym zgadzają, czy warto działać tak, czy inaczej - mówi Andrzej Pilecki, syn rotmistrza.

Licealistom postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest znana. Zapytaliśmy młodych ludzi, jak dziś odbierają wielkiego bohatera i co wynoszą z tego spotkania.

- Witold Pilecki to przede wszystkim bardzo ważna postać w historii Polski. To jeden z tych śmiałków, którzy dobrowolnie poszli do Auschwitz. Dla mnie to przede wszystkim postać, na której należy się wzorować. Bez wątpienia duch Witolda Pileckiego jest tu dziś z nami. Spotkanie z kimś, kto jest członkiem jego rodziny zachęca do tego, żeby się tą postacią jeszcze bardziej zainteresować - mówi Jan Zawadzki.

- Powinniśmy zawsze pozostawać wierni temu, co jest dla nas ważne. To spotkanie z krewnymi Witolda Pileckiego jest takim żywym zetknięciem się z historią - dodaje Hanna Szostak.

Przypomnijmy, po 63 dniach walki o Warszawę 2 października 1944 r. dowództwo Armii Krajowej podpisało „Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie". Do niewoli trafiło blisko 17 tysięcy powstańców. Największą, prawie 6-tysięczną grupę skierowano do Stalagu 344 Lamsdorf, czyli obozu dla żołnierzy szeregowych i podoficerów w Łambinowicach .

Główne uroczystości odbędą się jutro (06.10) przed pomnikiem Powstańców Warszawskich-Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf o godzinie 11:00.
Marco Patricelli, Andrzej Pilecki
Jan Zawadzki, Hanna Szostak

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej 2024-12-25, godz. 11:13 Wypadek w Niekazanicach koło Branic. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Mamy utrudnienia w ruchu na DW419 w miejscowości Niekazanice koło Branic. Strażacy informują, że auto osobowe potrąciło pieszego, a następnie… » więcej 2024-12-25, godz. 10:30 Świątek, piątek czy niedziela - strażacy zawsze w gotowości Nie wszyscy mają wolne od pracy w Boże Narodzenie. Mimo iż 25 czy 26 grudnia to dni ustawowo wolne od pracy, to są zawody, których te zapisy nie dotyczą. » więcej 2024-12-25, godz. 10:00 "Cieszymy się, że Jezus Chrystus przyszedł na świat". Ewangelicy świętują podobnie jak katolicy Luteranie w pierwszy dzień świąt, w wielu kościołach, spotykają się na jutrzniach, by przywitać narodzonego Zbawiciela. Nabożeństwo to jest odpowiednikiem… » więcej 2024-12-25, godz. 09:30 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-25, godz. 09:00 "Bóg mieszka pośród nas". Dzisiaj obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego To najważniejsze po Wielkanocy święto w Kościele katolickim. Obchodzone jest od IV wieku, najpierw w Rzymie. » więcej 2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »