Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-09, 20:27 Autor: Witold Wośtak

Konwencja samorządowa PiS w Opolu. 5 Morawieckiego z konkretnymi propozycjami dla opolskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [Materiały organizatora]
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz premier RP Mateusz Morawiecki byli uczestnikami konwencji samorządowej PiS, którą zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Uczestnicy konwencji szczelnie wypełnili salę, by wysłuchać propozycji dla Opolszczyzny przygotowanych przez partię rządzącą w kraju.
Prezes Rady Ministrów przedstawił opolską wersję tzw. piątki Morawieckiego. Zapowiedział między innymi budowę węzła autostradowego w Prószkowie oraz budowę obwodnic Olesna, Praszki i Gorzowa Śląskiego czy Kędzierzyna-Koźla. Mówił też o co najmniej trzech nowych mostach na Odrze, a konkretniej w Opolu, Krapkowicach i Brzegu. Sporo uwagi Morawiecki poświęcił też zabezpieczeniom przeciwpowodziowym oraz udrożnieniu Odry.

- To są działania w krótkiej, średniej i długiej perspektywie - zaznaczył. - Bardzo wiele działań jest w tej perspektywie krótkiej, czyli rok, dwa lub trzy. Drogi lokalne to fundusz, który postawimy już za kilka dni i udostępnimy dla samorządów. Im lepiej będziemy mogli w przyszłości współpracować z sejmikiem i urzędem marszałkowskim, tym szybciej oraz lepiej będą szły te projekty. Co do tego nie mam wątpliwości, bo widzę, jak współpracuje się z uczciwymi i solidnymi samorządowcami.

Swój program na Opole przedstawiła wicewojewoda Violetta Porowska, ubiegająca się o urząd prezydenta stolicy województwa. Wypomniała obecnym władzom miasta, prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu wycinkę drzew i betonowanie Opola.

- Ja wam proponuję przyłączenie do autostrady, ja wam proponuję obwodnicę Opola, proponuję jakże potrzebny most i centrum leczenia dziecięcego, które przez Was zostało nazwane Opolskim Centrum Zdrowia Dziecka. Ja proponuję racjonalne ulgi, efektywną pomoc dla seniora i równy rozwój Opola. Przede wszystkim obiecuję jednak, że będę słuchać ludzi - mówiła Porowska.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS w swoim wystąpieniu podkreślał rolę samorządów, która nie może być dobrze wypełniana bez współpracy ze stroną rządową.

- Jeżeli będzie współpraca – synergia działań – na poziomie centralnym, wojewódzkim, powiatów i gmin. Taka sytuacja najlepiej służy, by Polska dziś biedniejsza doganiała resztę, byśmy wspólnie doganiali bogatą Europę Zachodnią, jednocześnie wyrównując poziom życia w naszym kraju - mówił Kaczyński.

Wicewojewoda Violetta Porowska, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Opola, bardzo docenia poparcie premiera Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

- To ludzie, którzy dzisiaj mogą powiedzieć „dotrzymaliśmy słowa”. Wszyscy w Polsce wiedzą, że oni dotrzymali słowa i że to są ludzie sukcesu tego kraju. Ci dwaj mężczyźni stali dzisiaj obok mnie i mówili „Tak, wspieramy Violettę Porowską”. Tak naprawdę poparcie otrzymała cała Opolszczyzna. Dostaliśmy perspektywę, że Opole i całe województwo wreszcie będzie się rozwijało.

Z kolei poseł Katarzyna Czochara, szefowa opolskich struktur PiS, ocenia konwencję bardzo dobrze i zwraca uwagę na wysoki poziom wystąpień.

- To nie były suche obietnice. Wszystkie słowa, które padły, mają konkretne pokrycie finansowe. Poruszone zostały bardzo ważne kwestie dla samego Opola, ale i dla województwa. Pani Violetta Porowska przedstawiła konkretne sprawy, bo z określonymi rzeczami idzie do wyborów samorządowych, prezentując rozwiązania z pokryciem.

Premier Morawiecki podkreślał też znaczenie dobrej współpracy między stroną rządową a samorządami. Wojewoda Adrian Czubak zapewnia, że w służbie społeczeństwu odkłada różnice na bok. Jego zdaniem, dla niektórych samorządowców ważniejsze są jednak przekonania polityczne.

- Przy programie 500 plus wielu samorządowców powiedziało, że to się nie uda, że nie mają czasu, czy miejsca dla ludzi obsługujących świadczenie. Sporo jest podobnych sytuacji. Nowszym przykładem jest szacowanie strat w rolnictwie. Pan premier mówi, że jest przygotowane półtora miliarda złotych na odszkodowania, a wielu samorządowców na złość nie chce puścić komisji w teren, żeby pokazać winę strony rządowej. Taki samorządowiec, niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej, nie może być na publicznym stanowisku wójta, burmistrza czy prezydenta.

Premier Morawiecki spotkał się dziś także z mieszkańcami Kluczborka i Namysłowa.
Mateusz Morawiecki
Violetta Porowska 1
Jarosław Kaczyński
Violetta Porowska 2
Katarzyna Czochara
Adrian Czubak
Andrzej Chrzanowski, Jarosław Kaczyński, Violetta Porowska, Mateusz Morawiecki, konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
Andrzej Chrzanowski, Jarosław Kaczyński, Violetta Porowska, Mateusz Morawiecki, konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [fot. Wanda Kownacka]

Wiadomości z regionu

2021-07-29, godz. 11:30 Spisujemy się najlepiej. Opolszczyzna prowadzi w statystykach Narodowego Spisu Powszechnego Opolszczyzna nadal krajowym liderem w Narodowym Spisie Powszechnym. Jak informuje Urząd Statystyczny, w naszym regionie dane przekazało ponad 54 proc. mieszkańców… » więcej 2021-07-29, godz. 10:53 Raport MZ: ostatniej doby potwierdzono blisko 170 nowych zakażeń w kraju. W regionie zakaziły się 4 osoby [INFOGRA… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 167 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 4 na Opolszczyźnie. Zmarło 5 kolejnych chorych, z czego 4 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-07-29, godz. 10:45 Rozmowy ze specjalistami i bezpłatne badania. Opolskie Centrum Onkologii szykuje "białą sobotę" Konsultacje ze specjalistami, mammografia i badania znamion skórnych, a przede wszystkim poprawa świadomości o profilaktyce chorób nowotworowych to główny… » więcej 2021-07-29, godz. 10:00 Opole: już w sierpniu kierowcy przejadą poszerzoną obwodnicą Piastowską. Prace są na ukończeniu - Nieco wcześniej niż planowaliśmy, bo w sierpniu nastąpią odbiory techniczne dodatkowych dwóch pasów ruchu w ciągu obwodnicy Piastowskiej - poinformowała… » więcej 2021-07-29, godz. 08:15 Spadek liczby szczepień w powiecie prudnickim. "Nie możemy być niezaszczepieni, bo narażamy nie tylko swoje życie" Dramatycznie spadła liczba szczepień przeciw COVID -19 w powiecie prudnickim. Mimo słabej frekwencji, tamtejsze starostwo zdecydowało, że nadal będzie funkcjonował… » więcej 2021-07-29, godz. 08:15 Krapkowicki szpital w sobotę będzie nieczynny. Powodem jest wymiana systemu elektrycznego Szpital w Krapkowicach w sobotę (31.07) przez kilka godzin będzie nieczynny. W budynku zostanie wyłączony prąd. Jest to niezbędne, aby elektrycy mogli wymienić… » więcej 2021-07-29, godz. 07:00 W niedzielę ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w dziesięciu opolskich parafiach W niedzielę (01.08) ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w dziesięciu parafiach w regionie. Wojewoda opolski porozumiał się w tej sprawie z biskupem. To jedno… » więcej 2021-07-28, godz. 21:30 Raport dnia: blisko 140 nowych zakażeń w kraju, w tym jedno w regionie. Szczepienia przeciw COVID-19 także w dziesięciu… Jeden przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (28.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 infekcjach… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »