Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-08, 17:00 Autor: Witold Wośtak

"12 lat niespełnionych obietnic". Opolski PiS wystawia rachunek samorządowi województwa

A. Czubak, V. Porowska, S. Batko, K. Czochara i B. Stawiarski
A. Czubak, V. Porowska, S. Batko, K. Czochara i B. Stawiarski
O niespełnionych obietnicach Samorządu Województwa Opolskiego mówili dziś (08.09) na konferencji prasowej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnieli, że od 12 lat w koalicji rządzącej regionem są Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Mniejszość Niemiecka, czyli partie opozycyjne wobec rządu prawicy.
Poseł Katarzyna Czochara, liderka PiS na Opolszczyźnie, zwróciła uwagę, że rehabilitacja dzieci miała być szczególnie schroniona, tymczasem ośrodek w Suchym Borze został sprzedany za 700 tysięcy złotych.

- Koalicja dokonała niesprawiedliwego podziału - mówi Czochara. - Dokonała podziału na Opolszczyznę „A” i „B”. Wiele powiatów było pomijanych i niedoinwestowanych. Dzisiaj my, jako Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczona Prawica, zamierzamy zmienić te wszystkie nierówności. Przez trzy lata rządów pokazaliśmy, że można dotrzymać słowa i spełnić wszystkie obietnice.

Wojewoda Adrian Czubak wymienił obietnice budowy obwodnic Olesna, Praszki, Niemodlina, Myśliny i Kędzierzyna-Koźla, których nie spełniono, a które realizowane są dopiero za rządów PiS.

- Kolejna sprawa: jest wiele miejsc bez zabezpieczeń przeciwpowodziowych - dodał Czubak. - O regionie totalnie zapomniano, bo koalicja PO-PSL martwiła się jedynie o duże ośrodki, gdzie rządzili jej przedstawiciele. Dobrym przykładem jest Bierawa, ale idąc dalej, mamy Kędzierzyn-Koźle. Gdzie są zabezpieczenia w tym mieście? Gdzie jest kanał ulgi w Krapkowicach? Będziemy starać się o zabezpieczenie właśnie Kędzierzyna-Koźla, Krapkowic i nawet małej Bierawy.

Wicewojewoda Violetta Porowska skupiła się na demografii.

- Wymyślono Specjalną Strefę Demograficzną, gdzie na bezużyteczną analizę problemu depopulacji wydano 3 miliony złotych - zaznacza. - Czy zrobiono coś więcej w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej? Wydano jeszcze pieniądze na kształcenie tak zwanych opiekunek dziecięcych. Czy ktoś dzisiaj widział te opiekunki? Dwa lata funkcjonowania programu 500+ przyniosło większy rezultat niż tak zwana strefa demograficzna, bo dzietność na Opolszczyźnie wzrasta o około 9 procent.

Z kolei poseł Bartłomiej Stawiarski zwrócił uwagę na linię kolejową numer 143 między Wrocławiem a Kluczborkiem.

- Jej remont był na liście projektów podstawowych w Krajowym Programie Kolejowym, ale premier Kopacz zrzuciła to zadanie na listę rezerwową - dodaje. - Teraz po naszych zabiegach ta inwestycja wróciła do gry. Aktualnie trwa sporządzanie dokumentacji w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Ona będzie gotowa w przyszłym roku, a później przyjdzie czas na montaż finansowy i realizację. Ta linia kolejowa jest w stanie opłakanym, bo w niektórych miejscach pociąg zwalnia do 5 km/h. To chyba najlepszy przykład niespełnionych obietnic i potwierdzenie, że my realizujemy również wielkie inwestycje, o których Platforma Obywatelska nawet nie chciała myśleć.

Przypomnijmy, że jutro (09.09) w Opolu odbędzie się opolska konwencja samorządowa PiS. Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego przyjedzie między innymi premier Mateusz Morawiecki i prezes Jarosław Kaczyński.

Dodajmy, że dziś w Warszawie trwa za to konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej. Konwencję samorządową zorganizował tez Sojusz Lewicy Demokratycznej, działacze lewicy obradują w Dąbrowie Górniczej.

Dodajmy, że jutro gościem rozmowy "W cztery oczy" po godzinie 8:03 będzie Andrzej Buła, marszałek regionu a zarazem lider opolskiej Platformy Obywatelskiej. Poprosimy go o skomentowanie zarzutów polityków PiS.
Katarzyna Czochara
Adrian Czubak
Violetta Porowska
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 07:20 Agata Ozdoba-Błach przegrała ćwierćfinał w Tokio. Ma jeszcze szansę na brąz Pochodząca z Opola judoczka Agata Ozdoba-Błach przegrała po dogrywce z Włoszką Marią Centracchio w ćwierćfinale turnieju kategorii do 63. kilogramów podczas… » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Ryszard Galla zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych mediów Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla od dłuższego czasu zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych tych ośrodków medialnych… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Przyrodnicy i wolontariusze policzyli susły w Kamieniu Śląskim. Łąkę w okolicy lotniska zamieszkuje 315 gryzoni 315 susłów moręgowanych zamieszkuje łąki w okolicy lotniska w Kamieniu Śląskim w gminie Gogolin. Tak wynika z szacunków wolontariuszy Polskiego Towarzystwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »