Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-19, 22:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Kampania i ordynacja wyborcza tematami Niedzielnej Loży Radiowej

Urna wyborcza © (fot. Mariusz Materlik)
Urna wyborcza © (fot. Mariusz Materlik)
Start wyjątkowo krótkiej tym razem kampanii przed wyborami samorządowymi oraz przymiarki do nowelizacji ordynacji w wyborach do Sejmu były tematami Niedzielnej Loży Radiowej. W opolskim studiu zasiedli: Katarzyna Czochara (PiS), Wojciech Jagiełło (Kukiz '15), Ryszard Galla (MN), Marcin Oszańca (PSL), Tomasz Kostuś (PO) i Szymon Godyla (Nowoczesna).
Katarzyna Czochara z PiS stwierdziła, że wybory samorządowe powinny przewietrzyć samorządy, w których od wielu lat rządzą ci sami lokalni politycy. - Najważniejszą rzeczą jest to, w jakiej kondycji jest województwo opolskie i niektóre gminy. To powinno się przełożyć na konkretne wyniki wyborcze. Są samorządowcy m.in. w gminie Prudnik, których trzeba zmienić.

Tomasz Kostuś z PO ripostował, że burmistrz Franciszek Fejdych wygrywa kolejne wybory, bo jestem dobrym gospodarzem, mówił też o pozytywnym bilansie rządów koalicji PO-PSL-MN w regionie, która to koalicja - w jego ocenie - zostanie utrzymana. - W 2010 roku Platforma Obywatelska wygrała miażdżąco, szczególnie na poziomie samorządów województw. Cztery lata temu już tak dobrze nie było, jednak utrzymaliśmy władzę. PiS tak naprawdę rządzi tylko w jednym województwie - podkarpackim. Jesienny bój wyborczy będzie bojem wokół sejmików województw.

Ryszard Galla z MN stwierdził, że w wyborach samorządowych głosuje się na osoby dobrze znane. - Ja chciałbym, żeby obywatele wygrali. Ludzie, którzy idą do urn, żeby wybrali jak najlepszych swoich przedstawicieli. To oni przez 5 kolejnych lat będą decydowali o tym, czy będzie nam się żyło lepiej, czy gorzej. Dobry wybór to dobra frekwencja. To jest rzecz najważniejsza.

Marcin Oszańca z PSL protestował przeciwko idei "przewietrzenia dla przewietrzenia" i także chwalił koalicję rządzącą Opolszczyzną od trzech kadencji. Dodał, że PSL liczy na co najmniej 5 mandatów w sejmiku. - Samo "wietrzenie" dla "wietrzenia", żeby PiS mógł objąć w urzędowanie kolejne województwo i narzucić tutaj swoje autorytarne rządy, według mnie nie jest argumentem za taką zmianą.

Z kolei Wojciech Jagiełło z Kukiz '15 stwierdził, że to "przewietrzenie" samorządów jest konieczne, bo potrzebni są nowi ludzie z nowymi pomysłami. - To nie jest wybór między PiS-em, PO, Nowoczesną, PSL, Mniejszością Niemiecką czy Kukizem, tylko to jest głosowanie na kandydata, który będzie działał na rzecz społeczności lokalnej i wykonywał swoje obowiązki - dodaje Jagiełło.

Szymon Godyla z Nowoczesnej apelował o wysoką frekwencję, dzięki której wybrani 21 października samorządowcy będą mieli mocny mandat. - Frekwencja jest najważniejsza, żeby nowo wybrana władza w regionie miała duży mandat społeczny. Proponowałbym odrzucić na bok jakieś partyjne powiązania i głosować na sprawdzone osoby, które znamy.

Na koniec posłanka Czochara zauważyła, że te wybory będą wyjątkowe o tyle, że i prawica, i opozycja zapowiadają, że wolontariusze będą pilnowali ich przebiegu. Jej zdaniem, zapobiegnie to takim sytuacjom, jak cztery lata temu, kiedy były gminy, gdzie oddano nawet 40 procent głosów nieważnych.

Goście programu odnieśli się także do plotek o zmianie ordynacji do Sejmu. Politycy opozycji byli zdecydowanie przeciwni takiej nowelizacji, przedstawicielka PiS stwierdziła, że nie chce komentować projektu, którego na razie nie ma.
Katarzyna Czochara
Tomasz Kostuś
Ryszard Galla
Marcin Oszańca
Wojciech Jagiełło
Szymon Godyla

Wiadomości z regionu

2020-10-25, godz. 17:45 Nie będzie uroczystego podsumowania konkursu im. Jana Całki. Wyniki poznamy drogą internetową W związku sytuacją epidemiczną w kraju i rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, nie będzie uroczystego rozstrzygnięcia czwartej edycji konkursu im. Jana… » więcej 2020-10-25, godz. 17:30 Tunel z czasów II wojny światowej odkryty przy brzeskim dworcu nie zostanie udostępniony do zwiedzania Podziemny tunel odkryty w okolicy dworca kolejowego w Brzegu nie zostanie udostępniony do zwiedzania. Miasto na razie nie planuje, by konstrukcja mająca chronić… » więcej 2020-10-25, godz. 16:15 Sport, rekreacja i wypoczynek. Tego chcą mieszkańcy gminy Praszka w budżecie obywatelskim na 2021 rok Wszystkie 5 zadań zgłoszonych do budzetu obywatelskiego gminy Praszka 2021 zakwalifikowano do głosowania. 2 tematy dotyczą samego miasta, a 3 sołectw. » więcej 2020-10-25, godz. 15:15 Sześć ofert wpłynęło do przetargu na rewitalizację rynku w Ujeździe. "Wszystkie mieszczą się w kosztorysie" Rewitalizacja rynku w Ujeździe coraz bliżej. Do przetargu, ogłoszonego przez urząd gminy, stanęło sześć firm. Wszystkie oferty mieszczą się w ustalonym… » więcej 2020-10-25, godz. 15:04 Wypadek na szlaku turystycznym w Górach Opawskich Urazu nogi doznała turystka na szlaku turystycznym w okolicach Głuchołaz. Do zdarzenia doszło przed godziną 14:00. » więcej 2020-10-25, godz. 14:00 Koronawirus: od poniedziałku zmiany w oświacie. Starsze klasy szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną Od soboty (24.10) cała Polska jest w czerwonej strefie epidemicznej, obowiązują ograniczenia w poruszaniu się seniorów, zamknięte są kawiarnie, bary i restauracje… » więcej 2020-10-25, godz. 13:45 Mieszkańcy Niezdrowic chcą pomóc w odbudowie zniszczonego gospodarstwa. Potrzeba 100 tysięcy złotych Mieszkańcy Niezdrowic chcą pomóc w odbudowie zniszczonego gospodarstwa, które poważnie ucierpiało wskutek pożaru 30 września. Ogień wówczas strawił… » więcej 2020-10-25, godz. 12:16 Ostatniej doby zmarło 10 mieszkańców regionu chorych na COVID-19. Najwięcej zgonów odnotowano w powiecie oleskim O 10 osób wzrosła liczba zgonów wśród mieszkańców Opolszczyzny zakażonych koronawirusem. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w… » więcej 2020-10-25, godz. 11:00 Zmiany w funkcjonowaniu Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu zmienia zasady funkcjonowania i zachęca przede wszystkim do kontaktu telefonicznego i mailowego. Wystarczy skontaktować… » więcej 2020-10-25, godz. 10:45 Raport MZ: prawie 12 tys. zakażeń koronawirusem w kraju. W regionie mamy 381 nowych przypadków 11 742 przypadki koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby na terenie kraju. Według raportu Ministerstwa Zdrowia, 381 z nich to nowe zachorowania wykryte… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***