Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-21, 20:32 Autor: Katarzyna Zawadzka

TSKN niezadowolony z nowych propozycji okręgów wyborczych w Opolu

Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim jest niezadowolone z projektu nowych okręgów wyborczych w Opolu. Jak powiedział Radiu Opole szef TSKN-u Rafał Bartek, projekt nie uwzględnia interesów mieszkańców peryferyjnych części miasta.
Według projektu tereny włączone do stolicy regionu 1 stycznia mają współtworzyć okręg wyborczy razem z obszarami, które są częścią Opola od dawna.

- Połączenie małych miejscowości, dziś dzielnic miasta, z dużymi osiedlami powoduje, że szanse, aby głos tych peryferyjnych mieszkańców był słyszalny są żadne - mówi Bartek. - Nie tyle będzie się liczył poszczególny kandydat, człowiek, jak to ma miejsce w małych społecznościach. Będzie się liczyć lista partyjna, ugrupowania, która będzie wystawiała tego kandydata - dodaje.

- Odbieram to z wielką przykrością - zaznacza Bartek. - W samym procesie, kiedy myśmy ten temat podnosili prezydent mówił, że tak nie będzie. Sam w rozmowie ze mną wskazywał, że mu bardzo na tym zależy, aby te ośrodki peryferyjne miały swoją reprezentację. W chwili obecnej dzieje się dokładnie na odwrót - dodaje.

Wyjaśnijmy, że w projekcie nowego podziału Opola zaproponowano cztery okręgi wyborcze, a nie pięć jak przed poszerzeniem granic miasta. Zdaniem TSKN-u dawna liczba pięciu okręgów w obliczu zmian po 1 stycznia także byłaby niewystarczająca.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zwróciło się z apelem do radnych miasta i Komisarza Wyborczego, aby uchwalając granice okręgów wyborczych uwzględnili "argumenty natury społecznej i etniczno-narodowościowej".

Propozycja nowych okręgów wyborczych będzie dyskutowana na najbliższej sesji rady miasta.
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »