Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-06, 17:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny

Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Około 5 tysięcy motocyklistów zjechało na Górę św. Anny, aby wziąć udział w dorocznej pielgrzymce miłośników tych maszyn. W grocie lurdzkiej odbyła się msza święta koncelebrowana przez metropolitę górnośląskiego, arcybiskupa Wiktora Skworca. Uczestnicy modlili się o bezpieczeństwo na drogach, po mszy odbyło się poświęcenie motocykli.
Weronika przyjechała na pielgrzymkę ze Strzelec Opolskich w towarzystwie wujka Bogdana.

- Motocyklami interesuję się od kilku lat, tak jakoś zaczęło mnie to kręcić. Jeżdżę nie sama, ale ze znajomymi. Niedługo będę miała swoje prawo jazdy, mimo że mam 16 lat – mówi Weronika.

- Już myśli o motorze, wczoraj akurat rozmawialiśmy, chce sobie kupić na początek taki 125. Dla takiej dziewczyny początkującej to jest wystarczający motor. Jak byłem młody, to miałem stare motory – to były jawy, cezety a ta pasja nigdy nie mija. To cały czas gdzieś we mnie siedziało i chyba będę jeździł do końca życia. Z Panem Bogiem się inaczej wygląda, jak się jeździ, bezpieczniej – mówi Bogdan.

Na Górę św. Anny zjechali miłośnicy jednośladów z Opolszczyzny, ale także województw: śląskiego, dolnośląskiego, a także z Czech. Grota lurdzka, parking przed Domem Pielgrzyma a także wszystkie okoliczne drogi były zapełnione zaparkowanymi maszynami.

- Hondy Yamahy, jakieś tam chińskie, inne motorki, romety, jawa, do wyboru, do koloru. Dużo jest nowych motocykli, ale starych też przybywa. Na zlot przyjechaliśmy, bo znajomi dali znak, że jest tutaj - mówią motocykliści ze Śląska.

Coraz więcej pań interesuje się motocyklami. Z roku na rok na pielgrzymkę motocyklistów na Górę św. Anny przyjeżdża więcej przedstawicielek płci pięknej. Choć nadal większość z nich to tzw. plecaczki.

- Plecaczek to jak siedzisz z tyłu, za kimś, i trzymasz się. Przyjechałyśmy tu po raz kolejny. Po raz drugi na motocyklu, bo wcześniej to byłyśmy tu często, na tym zlocie, ale jako turystki. Jest tu dużo motocykli, można pooglądać, posłuchać mszy. Przyjechałyśmy z mężami na hondach - mówiły Agnieszka i Oksana.

Po uroczystościach pielgrzymkowych część uczestników przejedzie tradycyjnie do Strzelec Opolskich na plac Targowy. Część wybiera się na kolejny zlot miłośników motocykli – do Zabrza, gdzie odbywa się jednocześnie akcja poboru krwi „Moto serce”.

Do popołudnia na drogach wokół Góry św. Anny, Leśnicy i Zdzieszowic kierowcy mogą spodziewać się w związku z tym sporych utrudnień.
Weronika i Bogdan
Motocykliści ze Śląska
Agnieszka i Oksana

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej 2024-12-24, godz. 10:49 "Ksiądz na rowerze" o znaczeniu wigilii i Bożego Narodzenia - W kościele katolickim mamy wiele wigilii - bo słowo 'wigilia' oznacza 'dzień wcześniej'. Mamy więc dzisiejszą Wigilię Bożego Narodzenia, ale mamy też… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »