Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-25, 12:32 Autor: Ewelina Laxy

"One Belt, One Road - szanse i wyzwanie". Polacy i Chińczycy dyskutują w Opolu o współpracy gospodarczej [FILM, ZDJĘCIA]

Konferencja Polsko-Chińska w CWK [fot. Marcin Skomudek]
Trwa międzynarodowa konferencja polsko-chińska "One Belt, One Road". W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu przedstawiciele samorządów, biznesu, a także nauki spotkali się, żeby dyskutować o przyszłej współpracy, a także o stworzeniu Nowego Jedwabnego Szlaku.
Jak zaznacza wojewoda opolski Adrian Czubak, jest to kolejny krok do budowania dobrych relacji z chińskimi partnerami, szczególnie ważny dla województwa opolskiego.

- Ta współpraca już dała bardzo wiele. To oczywiście sukcesy naukowe, wymiana naukowa, oczywiście mamy już pierwszy sukces gospodarczy, czyli inwestycję Hongbo - mówi wojewoda Czubak. - Jestem przekonany, że to dopiero początek inwestycji na terenie naszego regionu. Mam nadzieję, że ta konferencja wpisze się w nurt wszystkich działań, abyśmy mogli być lepiej postrzegani, żeby pokazać nasz dynamizm, możliwości inwestycyjne. Oby w najbliższych miesiącach, najbliższych latach takich inwestycji i takich projektów było jak najwięcej.

Obecni na konferencji goście, zaznaczali, że ważnym czynnikiem współpracy jest też zrozumienie językowe i kulturowe.

- Tak naprawdę jest to szeroka koncepcja gospodarczo-kulturowo-polityczna - mówi Tadeusz Chomicki, były ambasador w Chinach, doradca polsko-chińskiej grupy parlamentarnej. - Pojmowanie Jedwabnego Szlaku w kategoriach połączeń kolejowych jest zawężeniem tej koncepcji. Te połączenia są ważne, ale stanowią tylko pewne instrumenty dla rozwoju współpracy gospodarczej. Żeby rozwinąć tę współpracę trzeba umieć się porozumieć. Ludzie muszą mieć kontakt. To może odbywać się za pomocą kultury, turystyki. Wszystkie te obszary możliwej współpracy są jakoś połączone z tą koncepcją "pasa i szlaku"

Pomysł stworzenia projektu "One Belt, One Road" powstał w 2003 roku. Wtedy to chiński rząd wystąpił z pomysłem stworzenia transkontynentalnego szlaku, który połączyłby wschód z zachodem i ułatwiłby współpracę gospodarczą i wymianę towarów pomiędzy Europą a Azją.
Adrian Czubak
Tadeusz Chomicki

Wiadomości z regionu

2020-07-13, godz. 23:00 Letni basen w Grodkowie jeszcze nie w tym roku. Inwestycję wstrzymały zbyt wysokie koszty i epidemia koronawirusa Mieszkańcy gminy Grodków będą musieli dłużej poczekać na odkryty basen letni. Zapowiadana przez magistrat inwestycja nie zostanie zrealizowana w tym sezonie. » więcej 2020-07-13, godz. 22:00 Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił wszystkie skargi gminy Namysłów na decyzje wojewody. Chodzi o zmiany w prezydium… Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił wszystkie skargi, które gmina Namysłów skierowała na rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody dotyczące zmian w prezydium… » więcej 2020-07-13, godz. 21:00 Opole: drogowcy wchodzą na ulice Witosa i Pużaka. Będą utrudnienia w ruchu Jutro (14.07) rozpoczynają się roboty na ulicach Witosa i Pużaka w Opolu. Na Pużaka drogowcy zapowiadają frezowanie 500 metrów asfaltu od styku z Grabową do pętli… » więcej 2020-07-13, godz. 20:33 PKW podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Andrzej Duda wybrany na drugą kadencję Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów po przeliczeniu głosów we wszystkich obwodach. Zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich został ubiegający się o… » więcej 2020-07-13, godz. 20:00 Tarnów Opolski: na razie jest prowizoryczna piaskownica, a ma być cały plac zabaw Na osiedlu Zakładowym w Tarnowie Opolskim mieszka ponad 150 dzieci. Od zeszłego roku, gdy rozebrano plac zabaw, który nie spełniał warunków bezpieczeństwa, nie… » więcej 2020-07-13, godz. 20:00 W Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się akcja odkomarzania Od jutra (14.07) do końca tygodnia, jeśli tylko pogoda pozwoli, w Kędzierzynie-Koźlu prowadzona będzie akcja odkomarzania. Opryskiwane będą parki, skwery, place… » więcej 2020-07-13, godz. 19:37 Wypadek w okolicach Zawady na DK 45. Droga Opole - Kluczbork zablokowana [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest droga krajowa nr 45 w okolicach Zawady na trasie Opole - Kluczbork. Doszło tam do zderzenia samochodu ciężarowego i 2 samochodów osobowych. » więcej 2020-07-13, godz. 19:00 Raport dnia: jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem w regionie. Zachorowała nastolatka, jej stan jest dobry 299 nowych zachorowań na COVID-19 potwierdziło dziś (13.07) Ministerstwo Zdrowia. Jeden przypadek dotyczy Opolszczyzny. Oznacza to, że w naszym regionie koronawirusem… » więcej 2020-07-13, godz. 19:00 Reńska Wieś: realizują sołeckie pomysły dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego Pięć pomysłów działaczy sołeckich z gminy Reńska Wieś w tym roku ma być dofinansowanych dzięki funduszom z urzędu marszałkowskiego. Pierwsze zadanie już zostało… » więcej 2020-07-13, godz. 18:00 Wybory 2020: wybory prezydenckie potwierdziły dominację PiS w powiecie prudnickim Andrzej Duda zdecydowanym zwycięzcą wyborów prezydenckich w powiecie prudnickim. Najwyższe poparcie, ponad 57 proc. uzyskał w gminach Prudnik i Lubrza. Najmniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »