Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Bój o Dominikę [INTERWENCJA]
2023-01-30, 15:20 Autor: Agnieszka Stefaniak, oprac. AL

Bój o Dominikę [INTERWENCJA]

Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Sprawa dotyczy 5-letniej Dominiki, która trafiła do rodzinnego domu dziecka w Prudniku. O dziewczynkę toczy się aktualnie sądowy bój. Z jednej strony rodzinny dom dziecka, w którym dziewczynka jest od urodzenia, a po drugiej stronie 20-letnia ciocia, siostra mamy Dominiki (dodajmy, że rodzice biologiczni zostali pozbawieni praw rodzicielskich), która złożyła wniosek o uznanie jej jako pełnoprawnego rodzica Dominiki. Sąd decyduje, że w trybie natychmiastowym dziecko ma być przekazane cioci. Dlaczego tak się dzieje? Starosta prudnicki decyzją sądu jest oburzony, sprawą zainteresowała się również prudnicka prokuratura, a Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Przyglądamy się tematowi.
Połączyliśmy się z prudnickim studiem, gdzie sprawę bada nasz korespondent Jan Poniatyszyn, który poznał dziewczynkę i warunki, w których przebywa. Ten jedyny w Prudniku rodzinny dom dziecka prowadzi wraz z mężem Dorota Krzak, którą zapytaliśmy, jak trafiają tam dzieci, które są później pod ich opieką.
Dorota Krzak
Rodzinny dom dziecka utrzymuje, że ciocia nie sprawdzi się w tej roli. Sąd w tej sprawie zebrał się już kilka razy, zapadły kluczowe decyzje. Mówi o tym sędzia Piotr Mikołajczyk, sędzia Sądu Rejonowego w Opolu.
Piotr Mikołajczyk
Piotr Mikołajczyk 2
Instytucjonalnym organizatorem pieczy zastępczej są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Czy obecne przepisy sprzyjają takiej formie opieki nad dziećmi, których rodzicom ograniczono prawa rodzicielskie, czy prawo pomaga rodzicom zastępczym spokrewnionym i zawodowym, Jan Poniatyszyn zapytał Joannę Barską, dyrektor PCPR-u w Prudniku.
Joanna Barska
Czy takie rzeczy często się zdarzają, czy to jest "testowanie dziecka" i jakie mogą być konsekwencje wykonania decyzji sądu, zapytaliśmy Agnieszkę Gabruk, zastępcę dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Agnieszkę Gabruk 1
Agnieszkę Gabruk 2
Tematem zajęli się Agnieszka Stefaniak i Jan Poniatyszyn. Audycja w całości jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2023-04-12, godz. 12:45 Po tężni w Malince Zdroju już spływa solanka [INTERWENCJA] Tężnia jest wysoka na prawie 8 metrów, szeroka na 4 i długa na przeszło 31 metrów. Jest największa w naszym regionie. Można przejść przez jej środek… » więcej 2023-04-11, godz. 13:03 Mora zmorą mieszkańców Morowa Mieszkańcy Morowa apelują o pomoc. Regularnie od kilku lat, podczas większych opadów deszczu, poziom przebiegającego przez miejscowość potoku Mora niebezpiecznie… » więcej 2023-04-06, godz. 13:31 Drzewa kontra plany inwestycyjne na Solowni w Zdzieszowicach [INTERWENCJA] Czy naprawdę trzeba wyciąć wieloletnie drzewa, aby zrealizować inwestycję? Nowa droga powiatowa ma mieć 6 metrów szerokości, powstanie też ścieżka pieszo-rowerowa… » więcej 2023-04-04, godz. 12:26 Czy kioski przejdą do lamusa? [INTERWENCJA] Gdzie podziały się kioski? - pytają słuchacze Radia Opole. Mieszkańcy stolicy regionu zauważyli, że w ostatnim czasie kioski Ruchu znikają z mapy miasta… » więcej 2023-04-03, godz. 13:27 Pomóż Szymonowi z Lasowic Wielkich spełnić jego marzenie Ma pasję, talent i wielką szansę, ale potrzebuje wsparcia. Mowa o Szymonie Brzanie z Lasowic Wielkich, uczniu liceum ogólnokształcącego w Kluczborku, który… » więcej 2023-03-31, godz. 13:47 Co poszło nie tak? Nowe centrum przesiadkowe w Nysie ze starą, dziurawą wiatą Na początku kwietnia nastąpi uroczyste otwarcie centrum przesiadkowego w Nysie. Budynek od frontu wygląda pięknie, jednak mieszkańcy Nysy alarmują Radio… » więcej 2023-03-30, godz. 13:19 Kontrowersje wokół planu budowy masztu telekomunikacyjnego w Grabowie Nadajnik telefonii komórkowej ma powstać w Grabowie w gminie Izbicko. Na razie inwestor ma jedynie wyznaczone miejsce, gdzie planuje postawić 50-metrowy maszt… » więcej 2023-03-29, godz. 13:47 ZUS odmawia choremu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy [INTERWENCJA] Niezdolność do pracy i problem związany z pobieraniem renty – w tej sprawie telefonicznie poprosił o interwencję słuchacz Radia Opole. Pan Adam, który… » więcej 2023-03-28, godz. 13:45 Pomysły na rewitalizację opolskiego rynku zostaną na razie na papierze [INTERWENCJA] Bez nagrody głównej zakończył się konkurs na koncepcję zagospodarowania Krakowskiej w Opolu wraz z rynkiem. Zdobywcy II miejsca proponują: zieloną Krakowską… » więcej 2023-03-27, godz. 14:12 Co dalej z trójką dzieci, które zostały odebrane rodzicom, a teraz mają być zabrane od dziadków? W trybie natychmiastowym wnuki pary seniorów z Krapkowic mają trafić do rodzinnego domu dziecka. Taką decyzję podjął niedawno sąd w Strzelcach Opolskich… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »