Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Bój o Dominikę [INTERWENCJA]
2023-01-30, 15:20 Autor: Agnieszka Stefaniak, oprac. AL

Bój o Dominikę [INTERWENCJA]

Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Sprawa dotyczy 5-letniej Dominiki, która trafiła do rodzinnego domu dziecka w Prudniku. O dziewczynkę toczy się aktualnie sądowy bój. Z jednej strony rodzinny dom dziecka, w którym dziewczynka jest od urodzenia, a po drugiej stronie 20-letnia ciocia, siostra mamy Dominiki (dodajmy, że rodzice biologiczni zostali pozbawieni praw rodzicielskich), która złożyła wniosek o uznanie jej jako pełnoprawnego rodzica Dominiki. Sąd decyduje, że w trybie natychmiastowym dziecko ma być przekazane cioci. Dlaczego tak się dzieje? Starosta prudnicki decyzją sądu jest oburzony, sprawą zainteresowała się również prudnicka prokuratura, a Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Przyglądamy się tematowi.
Połączyliśmy się z prudnickim studiem, gdzie sprawę bada nasz korespondent Jan Poniatyszyn, który poznał dziewczynkę i warunki, w których przebywa. Ten jedyny w Prudniku rodzinny dom dziecka prowadzi wraz z mężem Dorota Krzak, którą zapytaliśmy, jak trafiają tam dzieci, które są później pod ich opieką.
Dorota Krzak
Rodzinny dom dziecka utrzymuje, że ciocia nie sprawdzi się w tej roli. Sąd w tej sprawie zebrał się już kilka razy, zapadły kluczowe decyzje. Mówi o tym sędzia Piotr Mikołajczyk, sędzia Sądu Rejonowego w Opolu.
Piotr Mikołajczyk
Piotr Mikołajczyk 2
Instytucjonalnym organizatorem pieczy zastępczej są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Czy obecne przepisy sprzyjają takiej formie opieki nad dziećmi, których rodzicom ograniczono prawa rodzicielskie, czy prawo pomaga rodzicom zastępczym spokrewnionym i zawodowym, Jan Poniatyszyn zapytał Joannę Barską, dyrektor PCPR-u w Prudniku.
Joanna Barska
Czy takie rzeczy często się zdarzają, czy to jest "testowanie dziecka" i jakie mogą być konsekwencje wykonania decyzji sądu, zapytaliśmy Agnieszkę Gabruk, zastępcę dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Agnieszkę Gabruk 1
Agnieszkę Gabruk 2
Tematem zajęli się Agnieszka Stefaniak i Jan Poniatyszyn. Audycja w całości jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2023-03-24, godz. 13:45 Jak sadzić żeby nie przesadzić? Sadzenie drzew - wydaje się mieć same pozytywne strony. Jednak co jeśli ktoś posadzi drzewo np. tuż przy wejściu do naszego domu, co w przyszłości może… » więcej 2023-03-23, godz. 13:17 Lista uwag do opolskiego MZK Sporo zastrzeżeń do działania Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu mają słuchacze, którzy zgłosili się z interwencją do Radia Opole. Mieszkańcy… » więcej 2023-03-22, godz. 13:15 Co z niszczejącymi terenami w centrum Opola? Zamiast służyć mieszkańcom śródmieścia w Opolu od lat niszczeją, porastają krzakami i tylko odstraszają. Mowa o terenach po byłych kortach przy ul… » więcej 2023-03-21, godz. 12:40 Mieszkaniec Opola vs straż miejska, spór o blokadę samochodową [INTERWENCJA] "Dostaję blokadę na samochód, bo strażnicy miejscy nie znają przepisów" - skarży się mieszkaniec Opola. Mężczyzna niemal codziennie parkuje na skwerku… » więcej 2023-03-20, godz. 13:28 Niepełnosprawni judocy z Opola bez dotacji sportowej [INTERWENCJA] Jak dzielone są pieniądze na sport w Opolu? Chodzi o podział miejskiej kasy w ramach tzw. dotacji jednorocznych na sport. W klubie ćwiczy 12 judoków - zawodników… » więcej 2023-03-17, godz. 15:32 "To jest dramat" – alarmuje słuchaczka oburzona ilością śmieci w okolicach dworca Opole Zachodnie [INTERWENCJA] Nasyp kolejowy w okolicach dworca Opole Zachodnie tonie w śmeciach. Idąc chodnikiem, wzdłuż parkingu i torów, niemal na każdym kroku można znaleźć wyrzucone… » więcej 2023-03-16, godz. 14:55 Porzucone samochody. Jak pozbyć się ich z przestrzeni miejskiej i czy Straż Miejska zawsze ma prawo to zrobić? [IN… Od Armii Krajowej, przez Chabry, po Zaodrze - na każdym osiedlowym parkingu w Opolu znajdzie się samochód bądź samochody, po których widać, że od dłuższego… » więcej 2023-03-15, godz. 12:01 Pies w domu, opiekun w pracy. Agresywny anonim na wycieraczce [INTERWENCJA] "Paskudztwa, kundlowate, ujadające mordy, które niszczą życie ludziom" - to cytat z anonimu, jaki na swojej wycieraczce znalazła mieszkanka Opola. Jest właścicielką… » więcej 2023-03-14, godz. 12:22 Obwodnica Lędzin dyskusje wzbudza. Pojawił się piąty jej wariant, czy ma szansę na realizację? [INTERWENCJA] Wiele zastrzeżeń i długa dyskusja - tak wyglądało spotkanie odnośnie planowanej budowy obwodnicy Lędzin koło Opola, które odbyłos iena początku lutego… » więcej 2023-03-13, godz. 11:59 Kontrowersje wokół planu budowy Centrum Zielonej Transformacji w Opolu Centrum Zielonej Transformacji ma powstać za 3 lata obok Zakładu Komunalnego w Opolu. Inwestycja od początku budziła wątpliwości, szczególnie wśród mieszkańców… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »