Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-26, 20:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego sądu

Sąd Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sąd Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia przebywa w rodzinnym domu dziecka. Pod koniec ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Prudniku nakazał w trybie natychmiastowym wydanie dziewczynki 20-letniej ciotce, która chce być dla niej rodziną zastępczą. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu ocenił, że młoda kobieta nie rokuje dobrze jako opiekun dziecka.
- Dominika mieszka u nas od pięciu lat, a decyzję sądu oceniam bardzo negatywnie – mówi prowadząca rodzinny dom dziecka Dorota Krzak, zarazem prawny opiekun dziewczynki. – Uważam, że postanowienie to nie będzie służyło Dominice, bo to jest dziewczynka, która potrafi już ocenić, co się wokół niej dzieje. Niestety jej zachowanie już jest zmienione. Konsultowaliśmy się z panią psychiatrą, która stwierdziła, że potem wystąpią u dziecka nasilone problemy zdrowotne. Jest to spowodowane wielkim stresem.

O decyzji prudnickiego sądu prawny opiekun dziewczynki poinformował Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwo Sprawiedliwości i prudnicką prokuraturę.

- Rzecznik Praw Dziecka odpowiedział, że to postanowienie sądu o umieszczeniu Dominiki u ciotki stanowi zagrożenie dla dobra dziecka – cytuje pismo Dorota Krzak, która od 15 lat zajmuje się rodzicielstwem zastępczym. – W konkluzji pisze, że w tym kontekście wydaje się konieczne także wstrzymanie wykonania zaskarżonego orzeczenia do czasu rozstrzygnięcia zażalenia. Również zwrócił uwagę na nieprzygotowanie ciotki, młody wiek, brak doświadczenia, ale przede wszystkim złą opinię, co może nawet zagrażać wychowaniu, zdrowiu Dominiki.

Z przyczyn zdrowotnych dziewczynka pozostaje w rodzinnym domu dziecka państwa Krzaków. Związane z tym postępowanie przed prudnickim sądem miało być kontynuowane. Jednak wyznaczoną na czwartek (26.01) rozprawę odwołano z powodu choroby orzekającego sędziego. Do sprawy tej wrócimy w naszych programach.
Dorota Krzak
Dorota Krzak

Wiadomości z regionu

2023-03-23, godz. 21:00 Logistycy organizują zbiórkę rowerów. To akcja charytatywna Stary rower może dostać drugie życie - przekonują żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. W piątek (24.03) przed bramą jednostki przy ul. Domańskiego… » więcej 2023-03-23, godz. 20:00 Powodem pandemia i inflacja. Rosną ceny mieszkań w Opolu Rosną ceny mieszkań w Opolu. Według ekspertów z rankomat.pl, w ciągu roku metr kwadratowy podrożał o ponad 16 procent, czyli średnio o 1026 złotych. Pośrednicy… » więcej 2023-03-23, godz. 19:40 Wycieczka na koszt gminy? Radny zastanawia się, czy władze Namysłowa słusznie odwiedziły Włochy Część namysłowskich radnych zarzuca władzom miasta, a także niektórym urzędnikom magistratu nieprawidłowości przy rozliczaniu zagranicznej podróży. » więcej 2023-03-23, godz. 19:10 Na rynku pracy ich brakuje. W Opolu odbyła się olimpiada wiedzy dla przyszłych optyków [ZDJĘCIA] Przyszli okuliści walczyli o indeksy. W Studenckim Centrum Kultury w Opolu odbyły się półfinały i finał Ogólnopolskiego Konkursu Optycznego. Z pytaniami… » więcej 2023-03-23, godz. 18:40 Czy w Ujeździe powstanie gminny ośrodek zdrowia? Jest wielka szansa na to, że w przyszłym roku w Ujeździe będzie funkcjonował nowy ośrodek zdrowia. Od kilku miesięcy gmina prowadzi rozmowy z lekarkami… » więcej 2023-03-23, godz. 18:10 Grożą grzywny i utrata dopłat. Wiosenne wypalanie traw to prawdziwa plaga Tylko w ubiegły weekend opolscy strażacy byli wzywani aż 32 razy do pożarów traw. Co roku wiosną wraca problem wypalania nieużytków. To działania nielegalne… » więcej 2023-03-23, godz. 17:10 Pokaz sprzętu i tradycji. Wojskowi z 19 krajów zawitali do opolskich logistyków Wojskowy Korpus Dyplomatyczny po raz pierwszy odwiedził 10. Opolską Brygadę Logistyczną w Opolu. To grupa attaché wojskowych, którzy stacjonują w naszym… » więcej 2023-03-23, godz. 16:15 Opole: służby sprzątające "odkopują" Krakowską z zimowego piachu i śmieci Zalegający piasek i śmieci znikają z ulicy Krakowskiej w Opolu. W mieście ruszyło sprzątanie chodników po zimie. O brudzie na najważniejszym trakcie pieszym… » więcej 2023-03-23, godz. 15:58 Newton stanie przy Prószkowskiej. Nowa inwestycja Politechniki Opolskiej Od biblioteki po nowoczesne laboratoria informatyczne - to znajdzie się w nowym budynku Politechniki Opolskiej, który stanie na campusie przy ul. Prószkowskiej… » więcej 2023-03-23, godz. 15:15 Strażacy ze Strzelec Opolskich mają nowy wóz bojowy. "Uratował już wielu ludzi" Ponad milion złotych kosztował wóz strażacki, który dziś (23.03) został oficjalnie przekazany Komendzie Powiatowej PSP w Strzelcach Opolskich. Strażacy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »