Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Dlaczego nie ma dachu nad amfiteatrem w Opolu? Czy…
2023-06-09, 13:45 Autor: Agnieszka Stefaniak, Monika Matuszkiewicz, oprac. AL

Dlaczego nie ma dachu nad amfiteatrem w Opolu? Czy publiczność jest skazana na deszcz? [INTERWENCJA]

Dlaczego nie ma dachu nad amfiteatrem w Opolu? Czy opolska publiczność podczas festiwalu jest skazana na deszcz? [fot. Adam Szostok]
Dlaczego nie ma dachu nad amfiteatrem w Opolu? Czy opolska publiczność podczas festiwalu jest skazana na deszcz? [fot. Adam Szostok]
To już tradycja, że jak jest opolski festiwal, to musi padać. Przygrywka już za nami, bo festiwal jeszcze oficjalnie się nie zaczął, a już deszcz pada intensywnie (stan na godz. 13:15). Amfiteatr w Opolu nie jest przygotowany na takie zjawiska. Podczas deszczu publiczność musi "ratować" się własnymi parasolami.

Czy festiwalowa publiczność będzie moknąć przez kolejne edycje KFPP? Jak w deszczu radzą sobie ekipy pracujące przy tym wydarzeniu? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi dziś w naszym paśmie interwencyjnym.
Zacznijmy od historii. Nie byłoby amfiteatru w Opolu, gdyby Karol Musioł nie wybrał się do Budapesztu. Tam na Wyspie Św. Małgorzaty zobaczył pierwowzór i po powrocie do Opola zaproponował projekt budowy. Projektantem uczynił opolskiego architekta Floriana Jesionowskiego. Architekt planował wybudowanie amfiteatru bliżej Wieży Piastowskiej. Na taką bliskość nie zgodził się jednak ówczesny konserwator zabytków - trzeba było ominąć fundamenty Zamku Piastowskiego. Budowa była prowadzona w czynie społecznym. Amfiteatr budowali mieszkańcy, pracownicy szkół, zakładów przemysłowych i żołnierze.

Oficjalne otwarcie odbyło się podczas inauguracji pierwszego festiwalu 19 czerwca 1963 r., wtedy w ogóle nie było dachu. Artyści śpiewali w ulewnym deszczu lub upale nie do wytrzymania.
Najbardziej deszczowo zapisał się II KFPP, kiedy to było istne oberwanie chmury. W tym momencie na scenie był Jacek Federowicz. Prowizoryczny „dach” z parasoli nie pomagał, co jednak nie przeszkadzało artystom ani publiczności w dobrej zabawie.

- Zdaje się, że u Państwa nieco mży? - zaczął z humorem.
Jacek Federowicz - archiwalne nagranie z 1964 roku
Aktualnie zaledwie 9 rzędów w środkowym sektorze zakrywa dach, 75% publiczności jest zmuszona być w razie opadów w deszczu. Czy brak dachu przeszkadza, czy nie, zapytaliśmy m.in. głównego od lat projektanta scenografi tej imprezy Giorgosa Stylianou-Matsisa.
Giorgos Stylianou-Matsis
Jak ocenia to Wojciech Piasecki, renomowany producent konstrukcji scenicznych, który od lat pracuje przy KFPP w Opolu?
Wojciech Piasecki
O ile Giorgos Stylianou-Matsis wszystko scenograficznie projektuje, potem wchodzi ekipa Wojciecha Piaseckiego, która to wszystko buduje, ale ostateczny głos należy do Leszka Malinkiewicza, który przy tej imprezie pracuje prawie 25 lat i nie jeden deszcz nad opolskim amfiteatrem przeżył.
Leszek Malinkiewicz
O komentarz poprosiliśmy prezydenta miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Okazuje się, że kwestia dachu jest do rozważenia.

- Zastanawialiśmy się często, czy nie zrobić takiego zamykanego dachu, dlatego też warto robić obiekty publiczne takie staranne do końca - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Parę lat temu był taki projekt, ale zrezygnowano z niego ze względu na koszty. Dzisiaj jakby widać, że takie oszczędności, to jest kłopot i nie osiąga się zamierzonego efektu. Nie tylko ja zastanawiam się nad tym, czy nie warto było zrobić od razu zadaszenie, przykład amfiteatru w Sopocie, gdzie jest po prostu materiał rozciągnięty nad całą widownią i deszcz nie jest takim wyzwaniem - mówi prezydent Opola.
12

Zobacz także

2024-02-26, godz. 15:45 Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania czworonogów do przestrzeni publicznych, a to wielki… Okazuje się, że już blisko co druga osoba ma alergię i jak tłumaczą specjaliści nie łatwo będzie odwrócić te statystyki. Epidemia alergii jest już… » więcej 2024-02-23, godz. 13:40 "Nic mi się nie zaświeciło, że to może być oszustwo" [INTERWENCJA] „Mamo, zepsuł mi się telefon - to jest mój nowy numer. Zapisz sobie” - wiadomość takiej treści otrzymała jedna ze słuchaczek Radia Opole. Niewiele… » więcej 2024-02-22, godz. 14:07 Bezdomność wymaga pomocy, ale na czym ona powinna polegać i dlaczego nie każde pomaganie jest dobre [INTERWENCJA] „Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni w Oleśnie?” – telefon z takim pytaniem trafił na interwencyjną skrzynkę Radia Opole. To jedno z takich pytań… » więcej 2024-02-21, godz. 14:40 "Ciarki przechodzą słuchając historii o znęcaniu się nad zwierzętami" [INTERWENCJA] Los zwierząt wielu słuchaczom Radia Opole nie jest obojętny, trafiają do nas m.in. sygnały o problemach, jakie towarzyszą interwencjom osób chroniących… » więcej 2024-02-20, godz. 15:30 Wyprzedzanie na autostradzie przez duże samochody ciężarowe - czy to jest dozwolone? [INTERWENCJA] Tym razem o bezpieczeństwie na autostradach. Na prośbę naszego słuchacza, sprawdzimy czy wciąż obowiązują na autostradzie przepisy związane z wyprzedzaniem… » więcej 2024-02-19, godz. 15:10 Kto wozi nas po mieście? Słuchacz Radia Opole pyta o kompetencje taksówkarzy [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Na taksówkarza, który nie zna topografii Opola, poskarżył nam się jeden z naszych słuchaczy. Czy jednak na pewno był to taksówkarz? A jeśli nawet, to… » więcej 2024-02-16, godz. 15:55 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? [INTERWENCJA] Jaki jest sens wysyłania sprzętu do zamiatania ulic, gdy są na nich zaparkowane samochody i nie da się swobodnie dojechać do najbardziej zabrudzonych miejsc?… » więcej 2024-02-15, godz. 14:10 "Nic o nas, bez nas". Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej nie chcą magazynu odpadów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej w Opolu obawiają się inwestycji związanej z utworzeniem składowiska odpadów. Prywatny inwestor wystąpił do urzędu po… » więcej 2024-02-14, godz. 11:48 Mieszkanka wyspy Bolko skarży się na brak możliwości dojazdu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Na brak możliwości dojazdu autem "pod dom" skarży się Radiu Opole mieszkanka wyspy Bolko w Opolu. Wiele wskazuje na to, że problem powstał po remoncie parkingu… » więcej 2024-02-12, godz. 22:22 Mieszkańcy Suchego Boru nie chcą obwodnicy przez tereny leśne [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Mieszkańcy Suchego Boru i Lędzin protestują przeciwko wybranemu do dalszych prac czwartemu wariantowi obwodnicy DK46 w gminie Chrząstowice. To wariant, który… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »