Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Dlaczego nie ma dachu nad amfiteatrem w Opolu? Czy…
2023-06-09, 13:45 Autor: Agnieszka Stefaniak, Monika Matuszkiewicz, oprac. AL

Dlaczego nie ma dachu nad amfiteatrem w Opolu? Czy publiczność jest skazana na deszcz? [INTERWENCJA]

Dlaczego nie ma dachu nad amfiteatrem w Opolu? Czy opolska publiczność podczas festiwalu jest skazana na deszcz? [fot. Adam Szostok]
Dlaczego nie ma dachu nad amfiteatrem w Opolu? Czy opolska publiczność podczas festiwalu jest skazana na deszcz? [fot. Adam Szostok]
To już tradycja, że jak jest opolski festiwal, to musi padać. Przygrywka już za nami, bo festiwal jeszcze oficjalnie się nie zaczął, a już deszcz pada intensywnie (stan na godz. 13:15). Amfiteatr w Opolu nie jest przygotowany na takie zjawiska. Podczas deszczu publiczność musi "ratować" się własnymi parasolami.

Czy festiwalowa publiczność będzie moknąć przez kolejne edycje KFPP? Jak w deszczu radzą sobie ekipy pracujące przy tym wydarzeniu? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi dziś w naszym paśmie interwencyjnym.
Zacznijmy od historii. Nie byłoby amfiteatru w Opolu, gdyby Karol Musioł nie wybrał się do Budapesztu. Tam na Wyspie Św. Małgorzaty zobaczył pierwowzór i po powrocie do Opola zaproponował projekt budowy. Projektantem uczynił opolskiego architekta Floriana Jesionowskiego. Architekt planował wybudowanie amfiteatru bliżej Wieży Piastowskiej. Na taką bliskość nie zgodził się jednak ówczesny konserwator zabytków - trzeba było ominąć fundamenty Zamku Piastowskiego. Budowa była prowadzona w czynie społecznym. Amfiteatr budowali mieszkańcy, pracownicy szkół, zakładów przemysłowych i żołnierze.

Oficjalne otwarcie odbyło się podczas inauguracji pierwszego festiwalu 19 czerwca 1963 r., wtedy w ogóle nie było dachu. Artyści śpiewali w ulewnym deszczu lub upale nie do wytrzymania.
Najbardziej deszczowo zapisał się II KFPP, kiedy to było istne oberwanie chmury. W tym momencie na scenie był Jacek Federowicz. Prowizoryczny „dach” z parasoli nie pomagał, co jednak nie przeszkadzało artystom ani publiczności w dobrej zabawie.

- Zdaje się, że u Państwa nieco mży? - zaczął z humorem.
Jacek Federowicz - archiwalne nagranie z 1964 roku
Aktualnie zaledwie 9 rzędów w środkowym sektorze zakrywa dach, 75% publiczności jest zmuszona być w razie opadów w deszczu. Czy brak dachu przeszkadza, czy nie, zapytaliśmy m.in. głównego od lat projektanta scenografi tej imprezy Giorgosa Stylianou-Matsisa.
Giorgos Stylianou-Matsis
Jak ocenia to Wojciech Piasecki, renomowany producent konstrukcji scenicznych, który od lat pracuje przy KFPP w Opolu?
Wojciech Piasecki
O ile Giorgos Stylianou-Matsis wszystko scenograficznie projektuje, potem wchodzi ekipa Wojciecha Piaseckiego, która to wszystko buduje, ale ostateczny głos należy do Leszka Malinkiewicza, który przy tej imprezie pracuje prawie 25 lat i nie jeden deszcz nad opolskim amfiteatrem przeżył.
Leszek Malinkiewicz
O komentarz poprosiliśmy prezydenta miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Okazuje się, że kwestia dachu jest do rozważenia.

- Zastanawialiśmy się często, czy nie zrobić takiego zamykanego dachu, dlatego też warto robić obiekty publiczne takie staranne do końca - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Parę lat temu był taki projekt, ale zrezygnowano z niego ze względu na koszty. Dzisiaj jakby widać, że takie oszczędności, to jest kłopot i nie osiąga się zamierzonego efektu. Nie tylko ja zastanawiam się nad tym, czy nie warto było zrobić od razu zadaszenie, przykład amfiteatru w Sopocie, gdzie jest po prostu materiał rozciągnięty nad całą widownią i deszcz nie jest takim wyzwaniem - mówi prezydent Opola.
12

Zobacz także

2023-09-21, godz. 15:13 Nadmiar pacjentów, deficyt lekarzy, brak opiekunek medycznych – opieka hospicyjna choć na wysokim poziomie, boryka… Słuchacze się niepokoją o opiekę paliatywną w regionie. Dziś (21.09) w paśmie interwencyjnym zajęliśmy się tym trudnym tematem. Dane są takie: w 2019… » więcej 2023-09-20, godz. 14:10 "To była masakra". Mieszkańcy Leśnicy i Poręby od lat mają problem z podtopieniami [INTERWENCJA] Burza i ulewa nawiedziły w zeszłym tygodniu (13.09) powiat strzelecki. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że chwilę po tym potok wody i błota… » więcej 2023-09-19, godz. 13:40 Była zapowiedź i co dalej? Rodzice uczniów PSP 10 w Opolu pytają o rozbudowę szkoły [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Obietnica padła ponad rok temu i... cisza. Rodzice uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Opolu pytają, co z obiecaną budową nowego skrzydła placówki… » więcej 2023-09-18, godz. 13:10 Samochody elektryczne płoną na potęgę - fakt czy mit? [INTERWENCJA] Czy to prawda, że samochody elektryczne płoną na potęgę? Nasz reporter Krzysztof Dobrowolski wybrał się dziś (18.09) do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej… » więcej 2023-09-15, godz. 15:00 „Nieprzemyślana lokalizacja dla uciążliwych urządzeń” – skarżą się mieszkańcy sąsiadujący z placem zabaw… Cymbały i tyrolka na placu zabaw przy ul. Mickiewicza w Paczkowie uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom. Plac został oddanych do użytku 1 czerwca. Dzieci… » więcej 2023-09-14, godz. 14:00 "Boimy się tu mieszkać" - alarmują lokatorzy kamienicy przy ul. Franciszka J. Buhla w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj… Strach mieszkańców ul. Franciszka Józefa Buhla w Opolu pojawił się po pożarze jednego z mieszkań, do którego doszło w czerwcu. Od tamtego czasu, jak mówią… » więcej 2023-09-13, godz. 14:20 "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA] - Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska… » więcej 2023-09-12, godz. 13:30 "Ta historia czeka na uzupełnienie". Szukamy śladów "Dziuni" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Czy ktoś ze słuchaczy Radia Opole pamięta "Dziunię"? Z redakcją interwencji nawiązała kontakt wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego, która szuka… » więcej 2023-09-11, godz. 17:58 Za czy przeciw? Debata w Radiu Opole o planie budowy spalarni w opolskich Groszowicach [INTERWENCJA] Przeciwnicy i zwolennicy budowy przy ul. Podmiejskiej w Opolu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów spotkali się dziś (11.09) na debacie zorganizowanej… » więcej 2023-09-08, godz. 14:27 Miały być pomidory, będzie Centrum Logistyczne? Protestujący żądają całkowitego odstąpienia od inwestycji w Świerklach… Mieszkańcy Dzielnic Świerkle, Czarnowąsy, Borki, Brzezie, Krzanowice, Wróblin oraz gmin: Dobrzeń Wielki, Łubniany i Murów - protestują przeciwko inwestycji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »