Radio Opole » Klasyka w Radiu Opole » Posłuchaj wybranych materiałów » Spotkanie z mistrzem: wybitny dyrygent Antoni Wit…
2021-10-28, 22:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Spotkanie z mistrzem: wybitny dyrygent Antoni Wit w specjalnym wywiadzie dla Radia Opole [FILM]

Maestro Antoni Wit w rozmowie z Małgorzatą Ślusarczyk zarejestrowanej w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera
Już po raz trzeci, w ciągu zaledwie kilku lat, Antoni Wit, wybitny polski dyrygent polski o światowej sławie, przyjął zaproszenie Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, by poprowadzić opolską orkiestrę podczas piątkowego koncertu symfonicznego należącego do cyklu "Strefa gwiazd". Artysta ponownie przyjął również zaproszenie od Radia Opole do obszernej rozmowy na temat muzyki, dyrygowania, prowadzenia orkiestr, ale też prywtnych wspomnień. Tym razem dodatkowych tematów do rozmowy dostarczyła również książka "Dyrygowanie - sprawa życia i śmierci. Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz", wydana niedawno nakładem Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Dzięki uprzejmości i wieloletniej współpracy z Filharmonią Opolską im. Józefa Elsnera, rozmowa została zarejestrowana 20 października w sali koncertowej filharmonii, zaledwie parę dni przed koncertem. Z kolei zapis dźwiękowy rozmowy z dyrygentem premierowo zabrzmiał w środowej (27.10) audycji "Klasyka wieczorową porą", w której zaprezentowane zostały również wybrane dzieła z polskiej i światowej literatury muzycznej, stanowiący zaledwie drobny wycinek obszernego dorobku fonograficznego, jaki ma na swoim koncie maestro Antoni Wit.

Artysta urodził się w Krakowie i to w swoim rodzinnym mieście studiował dyrygenturę w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Henryka Czyża, równolegle kształcąc się w klasie kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, a warto dodać, że na studia muzyczne dostał się jednocześnie na 3 kierunki, bo oprócz dyrygentury i kompozycji doskonalił swoje umiejętności w zakresie teorii muzyki. Warto dodać, że w momencie rozpoczęcia studiów muzyczny Antoni Wit był już studentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje umiejętności muzyczne doskonalił również podczas zagranicznych stypendiów, m.in. pod kierunkiem słynnej Nadii Boulanger. Po ukończeniu studiów dyrygenckich przez 2 lata był asystentem Witolda Rowickiego, ówczesnego szefa Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, a sam pieczę nad tą orkiestrą (ale też całą instytucją) objął w 2002 roku, pozostając dyrektorem naczelnym i artystycznym do roku 2013. Wcześniej jednak związany był z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, współpracował również z Teatrem Wielkim w Warszawie. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat Antoni Wit prowadził wiele orkiestr, nie tylko jako dyrygent gościnny, ale właśnie jako dyrektor artystyczny zespołu Filharmonii Pomorskiej, orkiestry i chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Kierował również zespołem w Pampelunie (Orquesta Sinfónica de Navarra). Nie można pominąć również długiej i owocnej współpracy z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (obecnie NOSPR) w latach 1983-2000. Współpraca z tymi znakomitymi zespołami orkiestrowymi została zresztą opisana we wspomnianej książce.

Zobacz także

2021-07-31, godz. 18:08 Międzynarodowy Kurs Muzyczny i Śląskie Lato Muzyczne powracają na Opolszczyznę, po przymusowej pauzie Historia Międzynarodowego Kursu Muzycznego rozpoczyna się w 1990 roku w Głuchołazach, a choć rok 2011 przyniósł zmianę - odtąd kurs odbywa się w Opolu… » więcej 2021-07-17, godz. 20:43 Wiolonczelowe święto w sercu Nysy: zbliża się 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa W drugiej połowie lipca (21-29.07) Nysa po raz ósmy stanie się wiolonczelową stolicą Europy! Czym jest Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa i co ją odróżnia… » więcej 2021-07-12, godz. 19:12 Twórczość symfoniczna Witolda Maliszewskiego przywrócona do życia Chociaż muzycy Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera rozpoczęli wakacje, to o ich pracy robi się coraz głośniej i to za sprawą projektu, który był… » więcej 2021-06-25, godz. 21:47 Muzyczne niuanse, dzięki którym Kolegium Muzyki Ewangelickiej stworzyło w Bogacicy muzyczne misterium... Jakie zabiegi muzyczne i jakie niuanse pozwalają zbudować nastrój w utworze? Jak poradzić sobie z warunkami akustycznymi, które nie zawsze są sprzyjające… » więcej 2021-05-24, godz. 14:18 Znany-nieznany Franciszek Lessel i jego koncert fortepianowy Franciszek Lessel to jedna z najbardziej zagadkowych postaci w naszej rodzimej historii muzyki. W jego życiorysie więcej jest domysłów i rozbieżnych poglądów… » więcej 2021-04-19, godz. 20:38 Kameralistyka, która zadziwia i zachwyca: spotkanie z zespołem ACh Duo Harfa i gitara - każdy z tych instrumentów jest interesujący, choć niezbyt często możemy je podziwiać na koncertach. Różnie też bywa ze skojarzeniami… » więcej 2021-04-18, godz. 21:30 "Pan Twardowski" Ludomira Różyckiego - (nie)zapomniana muzyka baletowa w polskim wydaniu W środowej (14.04) audycji "Klasyka wieczorową porą" zapoznaliśmy się z fragmentami baletu "Pan Twardowski" w 9 obrazach. Jest to dzieło Ludomira Różyckiego… » więcej 2021-04-01, godz. 12:37 Muzyczny wymiar Triduum Paschalnego z perspektywy tradycji i pobożności ludowej U progu świętowania, a raczej przeżywania Świąt Wielkanocnych wsłuchiwaliśmy się (31.03) w audycji "Klasyka wieczorową porą" w serię "Lamentacji Jeremiaszowych"… » więcej 2021-03-28, godz. 19:05 Muzyczne wejście w kulminację Wielkiego Tygodnia z "Zapomnianą klasyką" Kompozytorzy różnych epok, szczególnie zaś reprezentanci baroku, zadbali o to, by można było muzycznie nastroić się do głębszego przeżycia świąt wielkanocnych… » więcej 2020-02-06, godz. 15:41 Płytowa gratka w 111. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz Wybitna polska skrzypaczka, która wcale nie gorzej radziła sobie z fortepianem, a w historii muzyki zapisała się przede wszystkim jako kompozytorka, urodziła… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »