Radio Opole » Klasyka w Radiu Opole » Klasyka z przymrużeniem oka

Klasyka z przymrużeniem oka

Klasyka z przymróżeniem oka - wprowadzenie
Stałym punktem środowej audycji "M jak muzyka" w Radiu Opole 2 KULTURA jest zapis przedpołudniowych spotkań (muzycznych dyskusji i poszukiwań) z autorami przedpołudniowego pasma "Na afiszu", które stały się już radiowym zwyczajem i pozwalają wspólnie odkrywać ciekawostki ze świata muzyki (głównie klasycznej, choć nie tylko!). Wspólnie szukamy więc motywów słońca w dziełach "poważnych" kompozytorów czy utworów naśladujących śpiew ptaków, ale też "plotkujemy" o życiu muzyków i niecodziennych instrumentach.
2022-04-25, 21:18

Przedłużone, wielkanocne świętowanie

Klasyka z przymróżeniem oka (20.04.2022)
Wspólnie z Agnieszką Wawer-Krajewską i Wiesławem Kolbuszem, autorami przedpołudniowego pasma "Na afiszu", przedłużyliśmy wielkanocne świętowanie za sprawą dźwięków takich mistrzów, jak Johann Pachelbel czy César Franck. Sprawdzimy przy okazji jak różne mogą być opracowania tego samego tekstu, a dokładniej najbardziej muzycznego spośród psalmów.
2022-04-14, 21:46

Muzyka wielkopostna i jej źródła

Klasyka z przymróżeniem oka (13.04.2022)
W ramach cośrodowego spotkania z autorami przedpołudniowego pasma "Na afiszu" rozmawialiśmy o muzyce wielkopostnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki ściśle kojarzącej się z przeżywaniem wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Nie sposób jednak mówić o muzyce pomijając konkretne przykłady pochodzące z literatury muzycznej. Sięgnęliśmy przy tym nie tylko do dzieł barokowych mistrzów, ale przyjrzeliśmy się również tradycjom muzyczny oraz liturgicznym prawidłom, na których od wieków bazują kompozytorzy.
2022-03-30, 22:47

Krzysztof Penderecki - ludzkie oblicze wielkiego mistrza

Klasyka z przymróżeniem oka (30.03.2022)
Dwa lata - tyle czekali najbliżsi, ale też cały świat sztuki i melomani, na oficjalne uroczystości pogrzebowe jednego z największych kompozytorów XX i XXI wieku, wybitnego polskiego twórcę Krzysztofa Pendereckiego. Dzień po uroczystościach, wspólnie z Agnieszką Wawer-Krajewską, autorką pasma "Na afiszu, sprawdzałyśmy jak bardzo zróżnicowana jest jego twórczość. Sięgnęłyśmy także po zapis wspomnień i refleksji muzyków związanych z Opolszczyzną, jakimi podzielili się tuż po odejściu Mistrza. Podczas cotygodniowego spotkania w przedpołudniowej audycji nie zabrało jednak - zgodnie z nazwą audycji - tego, co na afiszu, a dokładniej: niespodzianki wprost od jednego z laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
2022-01-23, 19:36

Muzyczne łakocie w świecie klasyki

Klasyka z przymrużeniem oka (19.01.2022)
Ponieważ 18 stycznia przypada Dzień Kubusia Puchatka, który jest uroczym łasuchem, aż kusi, żeby słodkie świętowanie nieco przedłużyć i sprawdzić jakie słodkości, pyszności i łakocie poukrywali w swoich dziełach "poważni" kompozytorzy. Takim właśnie tematem zajęliśmy się wspomnie z Wiesławem Kolbuszem, współautorem przedpołudniowej audycji "Na afiszu", a tym samym zapisem tego spotkania poczęstowani zostali również Słuchacze środowej odsłony audycji "M jak muzyka".
2022-01-13, 22:29

Taniec śniegu, melodia pękającej tafli lodu i inne zjawiska czyli jak brzmi zima w świecie klasyki

Klasyka z przymróżeniem oka (12.01.2022)
Śnieg, mroźny wiatr czy lód - to zjawiska charakterystyczne dla zimy, ale czy da się to wszystko usłyszeć w muzyce? Wspólnie z Agnieszką Wawer-Krajewską i Wiesławem Kolbuszem tropiliśmy tańczące płatki śniegu, chowaliśmy się przed mroźnym wiatrem tybetańskich gór i nadsłuchiwaliśmy melodii pękającej tafli lodu - wszystko to skryte jest oczywiście w dziełach "poważnych" kompozytorów muzyki klasycznej.
2022-01-06, 11:30

W karnawałowym nastroju

Klasyka z przymróżeniem oka (05.01.2022)
Nowe otwarcie tradycyjnych, środowych, przedpołudniowych spotkań z muzyka klasyczną (łamiących schematyczne myślenie i na poważnie pozwalających się znakomicie bawić przy dziełach klasyków...) było okazją do przedłużenia noworocznego świętowania i karnawałowej zabawy przy dźwiękach mistrzowskich kompozycji. Do zabawy, pozwalającej odkryć pociąg... do muzyki, dali się klasycznie wciągnąć Agnieszka Wawer-Krajewska i Wiesław Kolbusz, choć czasami nie do końca wiadomo kto w tej muzycznej podróży jest przewodnikiem, kto pasażerem, a kto steruje ruchem! Praktyka pokazuje także, że przyjacielskie dyskusje o muzyce potrafią zboczyć na zupełnie niespodziewane tory... ale czyż nie dlatego świat jest tak ciekawy i wspaniały?

Zobacz także

2022-04-25, godz. 21:18 Przedłużone, wielkanocne świętowanie Wspólnie z Agnieszką Wawer-Krajewską i Wiesławem Kolbuszem, autorami przedpołudniowego pasma "Na afiszu", przedłużyliśmy wielkanocne świętowanie za sprawą… » więcej 2022-04-14, godz. 21:46 Muzyka wielkopostna i jej źródła W ramach cośrodowego spotkania z autorami przedpołudniowego pasma "Na afiszu" rozmawialiśmy o muzyce wielkopostnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki ściśle… » więcej 2022-03-30, godz. 22:47 Krzysztof Penderecki - ludzkie oblicze wielkiego mistrza Dwa lata - tyle czekali najbliżsi, ale też cały świat sztuki i melomani, na oficjalne uroczystości pogrzebowe jednego z największych kompozytorów XX i XXI… » więcej 2022-01-23, godz. 19:36 Muzyczne łakocie w świecie klasyki Ponieważ 18 stycznia przypada Dzień Kubusia Puchatka, który jest uroczym łasuchem, aż kusi, żeby słodkie świętowanie nieco przedłużyć i sprawdzić… » więcej 2022-01-13, godz. 22:29 Taniec śniegu, melodia pękającej tafli lodu i inne zjawiska czyli jak brzmi zima w świecie klasyki Śnieg, mroźny wiatr czy lód - to zjawiska charakterystyczne dla zimy, ale czy da się to wszystko usłyszeć w muzyce? Wspólnie z Agnieszką Wawer-Krajewską… » więcej 2022-01-06, godz. 11:30 W karnawałowym nastroju Nowe otwarcie tradycyjnych, środowych, przedpołudniowych spotkań z muzyka klasyczną (łamiących schematyczne myślenie i na poważnie pozwalających się… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »