Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-23, 13:28 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM]

Opolscy filharmonicy wystąpili pod batutą maestro Wita
Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po raz trzeci. W programie piątkowego (22.10) koncertu zatytułowanego "Zaskakująca piosenka" znalazła się m.in. słynna uwertura do opery "Wilhelm Telll" Gioacchina Rossiniego i VII symfonia d-moll op. 70 Antonína Dvořáka.
- Uczta duchowa, przepięknie, przepięknie! - przyznaje uczestniczka koncertu.

Solistą wieczoru był utytułowany pianista Krzysztof Książek, który wykonał "Wariacje na temat dziecięcej piosenki" ("Variations on a Nursery Tune") opracowane wirtuozowsko przez węgierskiego kompozytora Ernsta von Dohnányi'ego.

- Bardzo fajny koncert, bardzo fajni wykonawcy - dodaje meloman, którzy przybył na koncert z okolic Wołczyna. - Stosunkowo młody pianista, widać było, że się wręcz bawi tym instrumentem i to od razu się przenosi na widownię.

-Rewelacyjny, rewelacyjny [koncert]! - mówi kolejna uczestniczka wydarzenia. - Naprawdę po takiej długiej przerwie bardzo chętnie przyszłyśmy i wysłuchałyśmy koncertu: pod takim kierownictwem, w takim zestawie muzycznym.

Dodajmy, że jeszcze przed koncertem, objętym patronatem medialnym Radia Opole, podczas spotkania autorskiego promującego książkę "Dyrygowanie - sprawa życia i śmierci. Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz", światowej sławy polski dyrygent i zarazem współautor książki dał się również poznać jako wytrawny gawędziarz, a spotkanie poprowadziła dziennikarka Radia Opole Małgorzata Ślusarczyk.

- Myśli i gesty to jest to, co jest esencją dyrygencką - przyznaje Ilona Gruchot, która uczestniczyła zarówno w spotkaniu autorskim, jak i koncercie, a w przeszłości prowadziła chór chłopięcy FO. - Osobowość, to co jest w środku, jest przekazane przez gest i to jest niesamowite, jak orkiestra czyta właśnie z gestów, także z oczu, z twarzy, z mimiki i to wpływa także na to jak my, słuchacze odbieramy to, co się dzieje i jak ta muzyka przechodzi aż przez nasze uszy do naszych umysłów i naszych emocji.

- Miło jest móc podpatrzeć człowieka ze znacznie większym doświadczeniem, po prostu nestora polskiej dyrygentury i co by nie powiedzieć, legendy tego zawodu w Polsce - przyznał Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej. - Z jednej strony to jest świetny muzyk, człowiek, który potrafi w znakomity sposób zmobilizować ludzi do wspięcia się na wyżyny swoich umiejętności. Z drugiej strony, co było widać po spotkaniu, znakomity gawędziarz i człowiek, którego ciężko jest "zgadać".

Więcej na temat wizyty Antoniego Wita w Opolu wkrótce w audycji "Klasyka wieczorową porą". Dodajmy, że wkrótce ukaże się także wideo-zapis specjalnego wywiadu z maestro Antonim Witem, przeprowadzony podczas wizyty artysty w Opolu.
Krótka relacja ukazująca wrażenia uczestników koncertu z udziałem maestro Antoniego Wita

Kultura i rozrywka

2022-05-21, godz. 10:00 Dzień z Pegazem na placu Teatralnym w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kilka atrakcji w ramach Dnia z Pegazem w najbliższą niedzielę. Wszytko odbędzie przed siedzibą galerii… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 Barwny i rozśpiewany początek "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" przyjęty owacyjnie Wystawa 'muzycznych' obrazów Małgorzaty Krap-Soi oraz recital mistrzowski sopranistki Edyty Piaseckiej, która wystąpiła wspólnie ze swoimi wychowankami… » więcej 2022-05-20, godz. 19:53 "Te obrazy nami nie manipulują". Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery Retrospektywną wystawę prac Zbigniewa Libery otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie… » więcej 2022-05-20, godz. 11:30 Darek Kozakiewicz zagra w Studiu M imienia SBB Radia Opole Gitarzysta legendarnych grup Test, Brekout i Perfect Dariusz 'krokodyl' Kozakiewicz wystąpi w Studiu M im. SBB w piątek (20.05). Gitarzysta powróci do Radia… » więcej 2022-05-20, godz. 08:13 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Znamy wykonawców koncertów Premiery i Debiuty Telewizja Polska ogłosiła listę wykonawców i piosenek dwóch koncertów 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 'premierach' usłyszymy dziesięć… » więcej 2022-05-19, godz. 21:35 Rusza sprzedaż biletów na koncerty 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu W piątek (20.05) rozpocznie się sprzedaż biletów na 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, który odbędzie się w dniach 17-20 czerwca 2022. Jest… » więcej 2022-05-19, godz. 21:10 Włoska muzyka zagości w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera 'Belcanto bez słów', czyli niekonwencjonalne spotkanie z muzyką włoską proponuje na piątkowy (20.05) wieczór Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. Orkiestrę… » więcej 2022-05-19, godz. 18:00 Prace Zbigniewa Libery zobaczymy w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Znany artysta zajmujący się sztuką współczesną Zbigniew Libera zaprezentuje swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w najbliższy piątek (20.05)… » więcej 2022-05-19, godz. 13:00 Moszna: przed nami plastyczna i wokalna inauguracja "Muzycznego święta kwitnących azalii" Spotkanie z muzyką, ale też ze sztukami wizualnymi otworzy 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' na zamku w Mosznej. W tym roku zaplanowano cztery koncerty… » więcej 2022-05-18, godz. 15:03 Skarby rodziny Württembergów już są w Muzeum Śląska Opolskiego Zakupione na zagranicznej aukcji skarby rodziny Württembergów zostały dziś (18.05) po raz pierwszy zaprezentowane przez Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »