Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-23, 13:28 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM]

Opolscy filharmonicy wystąpili pod batutą maestro Wita
Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po raz trzeci. W programie piątkowego (22.10) koncertu zatytułowanego "Zaskakująca piosenka" znalazła się m.in. słynna uwertura do opery "Wilhelm Telll" Gioacchina Rossiniego i VII symfonia d-moll op. 70 Antonína Dvořáka.
- Uczta duchowa, przepięknie, przepięknie! - przyznaje uczestniczka koncertu.

Solistą wieczoru był utytułowany pianista Krzysztof Książek, który wykonał "Wariacje na temat dziecięcej piosenki" ("Variations on a Nursery Tune") opracowane wirtuozowsko przez węgierskiego kompozytora Ernsta von Dohnányi'ego.

- Bardzo fajny koncert, bardzo fajni wykonawcy - dodaje meloman, którzy przybył na koncert z okolic Wołczyna. - Stosunkowo młody pianista, widać było, że się wręcz bawi tym instrumentem i to od razu się przenosi na widownię.

-Rewelacyjny, rewelacyjny [koncert]! - mówi kolejna uczestniczka wydarzenia. - Naprawdę po takiej długiej przerwie bardzo chętnie przyszłyśmy i wysłuchałyśmy koncertu: pod takim kierownictwem, w takim zestawie muzycznym.

Dodajmy, że jeszcze przed koncertem, objętym patronatem medialnym Radia Opole, podczas spotkania autorskiego promującego książkę "Dyrygowanie - sprawa życia i śmierci. Antoni Wit w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz", światowej sławy polski dyrygent i zarazem współautor książki dał się również poznać jako wytrawny gawędziarz, a spotkanie poprowadziła dziennikarka Radia Opole Małgorzata Ślusarczyk.

- Myśli i gesty to jest to, co jest esencją dyrygencką - przyznaje Ilona Gruchot, która uczestniczyła zarówno w spotkaniu autorskim, jak i koncercie, a w przeszłości prowadziła chór chłopięcy FO. - Osobowość, to co jest w środku, jest przekazane przez gest i to jest niesamowite, jak orkiestra czyta właśnie z gestów, także z oczu, z twarzy, z mimiki i to wpływa także na to jak my, słuchacze odbieramy to, co się dzieje i jak ta muzyka przechodzi aż przez nasze uszy do naszych umysłów i naszych emocji.

- Miło jest móc podpatrzeć człowieka ze znacznie większym doświadczeniem, po prostu nestora polskiej dyrygentury i co by nie powiedzieć, legendy tego zawodu w Polsce - przyznał Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej. - Z jednej strony to jest świetny muzyk, człowiek, który potrafi w znakomity sposób zmobilizować ludzi do wspięcia się na wyżyny swoich umiejętności. Z drugiej strony, co było widać po spotkaniu, znakomity gawędziarz i człowiek, którego ciężko jest "zgadać".

Więcej na temat wizyty Antoniego Wita w Opolu wkrótce w audycji "Klasyka wieczorową porą". Dodajmy, że wkrótce ukaże się także wideo-zapis specjalnego wywiadu z maestro Antonim Witem, przeprowadzony podczas wizyty artysty w Opolu.
Krótka relacja ukazująca wrażenia uczestników koncertu z udziałem maestro Antoniego Wita

Kultura i rozrywka

2021-11-29, godz. 19:10 Zakończył się 11. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Ostatnim spotkaniem autorskim w Galerii Sztuki Współczesnej, w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii, była opowieść Magdy Hueckel o 'Menadach'. » więcej 2021-11-29, godz. 19:00 Jutro Gala Nagród Mediów Publicznych. Wśród nominowanych jest Józef Skrzek Jutro (30.11) wieczorem w telewizyjnej Jedynce TVP Gala Nagród Mediów Publicznych. W kategorii Muzyka nominowany jest Józef Skrzek. Związany z Radiem Opole… » więcej 2021-11-29, godz. 14:00 Harcerze z Głubczyc zorganizowali integracyjne "Andrzejki" Zuchy i harcerze z komendy hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach, wspólnie z wychowankami miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego… » więcej 2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »