Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-07-24, 11:18 Autor: Zbieg Agata / PAP

Szpital będzie musiał zgłosić zachorowania m.in. na ospę małpią, błonicę, cholerę, dur brzuszny do GIS

szpital, raport, zdjęcie poglądowe [elements.envato.com]
szpital, raport, zdjęcie poglądowe [elements.envato.com]
Informowanie Sanepidu o wypisywanych ze szpitala pacjentach, którzy byli zakażeni lub chorowali na błonicę, cholerę, dur brzuszny, dury rzekome A, B i C, gruźlicę, ospę małpią oraz ostre nagminne porażenie dziecięce przewiduje rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Zgodnie z nowymi przepisami obowiązkiem przekazywania danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca objęto: błonicę, cholerę, dur brzuszny, dury rzekome A, B i C, gruźlicę, ospę małpią oraz ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis).

MZ podkreśla, że pomimo szczepień i eliminacji tych chorób "istnieje stałe ryzyko zawleczenia tych chorób zakaźnych z obszarów ich występowania". Choroby te ze względu na ciężki, potencjalnie śmiertelny przebieg kliniczny i możliwe szerzenie się w sposób epidemiczny, wynikający m.in. z faktu transmisji człowiek–człowiek, są objęte obowiązkiem hospitalizacji.

Specjalistyczne leczenie i opieka medyczna w warunkach szpitalnych, która prowadzi do ustąpienia ostrych objawów chorobowych wywoływanych przez te choroby zakaźne daje możliwość kontynuowania leczenia i prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych. Równocześnie w przypadku wybranych chorób zakaźnych zakończone ustąpieniem objawów leczenie szpitalne może nie doprowadzić do wyeliminowania nosicielstwa czynników etiologicznych tych chorób u pacjenta (ozdrowieńca) - zwrócono uwagę.
Nosicielstwo może dotyczyć gardła (bakteria Corynobacterium diphteriae dla błonicy), a w przypadku przecinkowca cholery, pałeczek z rodzaju Salmonella Salmonella Typhi (dur brzuszny) i Salmonella Paratyphi (dury rzekome A, B i C) oraz wirusa polio – nosicielstwo występuje w jelitach.

W związku z tym - jak uzasadniono - przed wypisaniem pacjenta ze szpitala należy sprawdzić status nosicielstwa pacjentów lub ozdrowieńców. Czynnik etiologiczny cholery – przecinkowce Vibrio cholerae – wydalane są w kale przez cały okres choroby i przeważnie jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów chorobowych. Niekiedy nosicielstwo może utrzymywać się jeszcze przez okres kilku miesięcy, przy czym stosowanie antybiotyków skraca okres wydalania.

W przypadku duru brzusznego bezobjawowe nosicielstwo po przechorowaniu może być wielomiesięczne lub wieloletnie. Zjawisko nosicielstwa występuje również w przypadku durów rzekomych A, B i C. Ponadto, w przypadku ostrego nagminnego porażenia dziecięcego (poliomyelitis) postępowanie wobec osób chorych i zakażonych bezobjawowo wynika również z faktu, że choroba ta jest objęta koordynowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) globalnym programem eradykacji (całkowitym zwalczeniem choroby zakaźnej na całym świecie).

W przypadku gruźlicy zgłoszeniem do Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą natomiast objęte informacje o wynikach leczenia obejmującego skuteczność tzw. odprątkowania osób chorych (brak prątków gruźlicy w wydzielinie dróg oddechowych), które jako osoby już niezaraźliwe dla otoczenia będą kontynuowały leczenie w warunkach domowych.
W związku z nowym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, jakie stanowi trwające w Europie ognisko epidemiczne ospy małpiej oraz fakt objęcia w Polsce osób podejrzanych o zachorowanie na ospę małpią oraz osób z potwierdzonym zachorowaniem obowiązkiem hospitalizacji (izolacja w warunkach szpitalnych), w projektowanym rozporządzeniu ujęto też te choroby.

Dane o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca w przypadku chorób zakaźnych objętych przepisami projektowanego rozporządzenia, są przekazywane przed wypisaniem osoby zakażonej, chorej lub podejrzanej o zakażenie lub zachorowanie lub ozdrowieńca ze szpitala.

Dobrze być w formie

2024-10-18, godz. 07:00 Znany lek może oczyszczać mózg z toksycznych substancji W eksperymencie na myszach naukowcy odkryli, że znany od dawna lek - prostaglandyna F2A - pomaga usuwać z mózgu toksyczne substancje. Być może mógłby więc… » więcej 2024-10-17, godz. 07:00 Październik miesiącem świadomości raka piersi [DŹWIĘK] Co roku prawie 20 tysięcy Polek dowiaduje się, że ma raka piersi, a prawie 7 tysięcy umiera z tego powodu. » więcej 2024-10-16, godz. 07:00 Warsztaty wytchnieniowe dla mam [DŹWIĘK] Fundacja Odkrywcy zorganizowała warsztaty wytchnieniowe dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami finansowane przez samorząd województwa ze środków … » więcej 2024-10-15, godz. 07:00 Wkrótce będą dostępne bezpłatne szczepionki przeciw Covid-19 We wtorek 15 października będzie dostarczona do Polski pierwsza transza 300 tysięcy szczepionek przeciw Covid-19 firmy Moderna. Zgodnie z planem dostaw, 31… » więcej 2024-10-14, godz. 07:00 Różowy patrol edukuje kobiety i namawia do badań piersi Mammografia i samobadanie piersi może uratować życie. Nie zwlekaj, zgłoś się na badanie - zachęcają ambasadorki Klubów 'Różowego Patrolu' z Fundacji… » więcej 2024-10-11, godz. 07:00 Wkrótce w szkołach rozpoczną się dobrowolne szczepienia przeciwko HPV [DŹWIĘK] W szkołach podstawowych rozpoczną się wkrótce bezpłatne i dobrowolne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. To wspólny projekt ministerstwa zdrowia i edukacji… » więcej 2024-10-10, godz. 07:00 Ponad połowa nauczycieli ma objawy wypalenia zawodowego Ponad połowa nauczycieli przyznaje, że ma objawy wypalenia zawodowego. Może to oznaczać poważne skutki dla systemu edukacji. Ogólnopolskie badanie dobrostanu… » więcej 2024-10-09, godz. 07:00 Eksperci: pacjent z krwiomoczem powinien być jak najszybciej diagnozowany w kierunku nowotworu Pacjent z krwią w moczu powinien być jak najszybciej kierowany na szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia onkologicznego, czyli otrzymać kartę DiLO - ocenili… » więcej 2024-10-08, godz. 07:00 Ekspert: Dunki żyją w zdrowiu krócej, bo palą papierosy Chociaż poziom opieki zdrowotnej w Danii i Holandii oceniany jest bardzo wysoko, to średnia długość zdrowego życia Dunek i Holenderek należy do najniższych… » więcej 2024-10-07, godz. 07:00 Opolski NFZ zachęca do profilaktyki raka piersi W październiku mieszkanki województwa opolskiego mogą skorzystać ze specjalnego programu diagnostyki raka piersi. Badania będą realizowane w kilku stacjonarnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »