Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-08-29, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Nie ma zakażeń legionellą na Opolszczyźnie. Ordynator oddziału zakaźnego uspokaja

Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay
Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna [fot. Jędrzej Łuczak]
Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna [fot. Jędrzej Łuczak]
Od początku roku do połowy sierpnia zgłoszono pięć zachorowań na legionellę do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Opolu. Co kluczowe, odnotowano je od stycznia do maja.
Nie ma więc możliwości powiązania tych przypadków z zarażeniami w Rzeszowie, gdzie potwierdzono łącznie 150 zakażeń legionellą

- Cztery zachorowania dotyczyły powiatu opolskiego, a jedno powiatu krapkowickiego - mówi Elżbieta Zwolenik z Oddziału Epidemiologii WSSE w Opolu.

- Trzy przypadki zostały potwierdzone, a dwa zachorowania zgłoszono jako prawdopodobne. Cztery zgłoszenia dotyczyły mężczyzn, a jedno zakażenie dotyczyło kobiety. Wszystkie te osoby były hospitalizowane w szpitalach województwa opolskiego.

Doktor Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, wątpi w dotarcie legionelli na Opolszczyznę.

- Po pierwsze nie jest tak, że człowiek może zarazić się od człowieka i to rozprzestrzenia się w dużym tempie. Bardziej narażone są środowiska zamknięte, bo najpierw musimy wiedzieć, jak ona przenosi się oraz skąd bierze się. Wśród przyczyn jest nieprawidłowe użytkowanie prysznica, klimatyzacji oraz wszystkich urządzeń rozpylających wodę i powietrze. Wobec tego nawet napicie się wody nie prowadzi do zakażenia.

Urząd Miasta Opola reaguje profilaktycznie w związku z pojawiającymi się w kraju przypadkami legionelli, o czym mówi rzecznik Adam Leszczyński.

- Podjęliśmy decyzję o wyłączeniu działających na terenie Opola fontann oraz kurtyn wodnych. Działanie to ma charakter prewencyjny. Woda w wodociągach jest badana pod kątem biologicznym przez WIK. Ponadto woda w opolskich wodociągach pochodzi z głębi ziemi i jej temperatura jest zbyt niska, by mogły się w niej rozwijać bakterie legionelli. Niemniej, sytuacja jest na bieżąco monitorowana - dodaje

Zakażenie legionellą wiąże się z objawami grypopodobnymi, które może przekształcić się w zapalenie płuc. Do rozpoznania choroby konieczne są testy laboratoryjne.
Elżbieta Zwolenik
Wiesława Błudzin
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2024-02-28, godz. 13:24 Ścianka wspinaczkowa nową atrakcją Zespołu Szkół w Pietrowicach. "Lęk tylko jest na początku" W sali sportowej Zespołu Szkół w Pietrowicach została zamontowana ścianka do wspinaczki. Konstrukcja ma sześć metrów wysokości, dwa i pół szerokości… » więcej 2024-02-28, godz. 13:15 Ul. Marka Prawego w Strzelcach Opolskich przejdzie remont. Będą spore utrudnienia Blisko 5,5 mln zł będzie kosztowała przebudowa ul. Marka Prawego w Strzelcach Opolskich. Gmina wyłoniła wykonawcę, z którym dziś (28.02) podpisuje umowę… » więcej 2024-02-28, godz. 12:30 Opolski ITS będzie poszerzony? MZD szuka wykonawcy opracowania Do rozszerzenia Inteligentnego Systemu Transportowego, czyli popularnego ITS-u w Opolu przymierza się Miejski Zarząd Dróg. Na razie poszukuje wykonawcy programu… » więcej 2024-02-28, godz. 11:40 Wójt Tarnowa Opolskiego nie będzie walczył o reelekcję. Mówi o "chorobie, która ogranicza aktywność" Krzysztof Mutz nie będzie kandydował na wójta Tarnowa Opolskiego. Samorządowiec opublikował w mediach społecznościowych filmowe oświadczenie. Równolegle… » więcej 2024-02-28, godz. 10:30 Piraci na drogach powiatu brzeskiego. Dwóch kierowców straciło prawo jazdy Stracili prawo jazdy na 3 miesiące i zostali ukarani mandatami w wysokości 1 500 zł. Mowa o dwóch kierowcach zatrzymanych przez brzeskich policjantów za jazdę… » więcej 2024-02-28, godz. 10:15 "To bulwersujące". Radny pyta o wykup telefonów za grosze. Starostwo odpowiada Model popularnego telefonu za 200 czy 250 złotych? To nie atrakcyjna promocja operatora, a samorządowa rzeczywistość. Tyle pieniędzy zapłacili członkowie… » więcej 2024-02-28, godz. 09:30 Pogoda zaskoczyła... producentów asfaltu. Pozimowe łatanie dziur - Jesteśmy uzależnieni od dostaw. Bardzo prosimy o cierpliwość i ostrożność - powiedział w programie Kto rano wstaje z Radiem Opole Arkadiusz Branicki… » więcej 2024-02-28, godz. 09:30 Czy w Opolu brakuje publicznych toalet? [INTERWENCJA] O organizacje na Małym Rynku w Opolu publicznej toalety wnioskują właściciele działających tam punktów gastronomicznych. Okolica jest coraz popularniejszym… » więcej 2024-02-28, godz. 09:24 Na 4 tysiące złotych wycenili przemyt imigranta z Białorusi do Niemiec. 3 zatrzymanych [FILM] Trzech mężczyzn zajmujących się przemytem imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu zatrzymali policjanci wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji… » więcej 2024-02-28, godz. 09:20 "Sytuacja Prudnika jest bardzo trudna". Katarzyna Czochara o swoim starcie w wyborach samorządowych - Rozmowy z mieszkańcami Prudnika jednoznacznie pokazały mi, że powinnam działać na rzecz gminy - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Prawa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »