Radio Opole » Dobrze być w formie
2021-10-07, 07:28 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Taniec mocy. O spontanicznym ruchu oraz jego korzyściach Sławomir Gęściak

Sławomir Gęściak [fot. archiwum prywatne]
Sławomir Gęściak [fot. archiwum prywatne]
Ciało jest siedzibą naszych emocji, które pod wpływem ruchu mogą się uwalniać w postaci śmiechu, płaczu czy nawet krzyku. To uzdrawiające doświadczenie, które daje poczucie wewnętrznej lekkości. Taniec spontaniczny to wyjątkowa forma medytacji.
Taniec spontaniczny jest techniką, która zdobywa coraz większą popularność i chętnie rozpowszechniają ją nauczyciele rozwoju osobistego i duchowego. Jest formą kontaktu ze swoim ciałem, ze swoimi emocjami, ze swoją energią. To metoda relaksu i oczyszczenia.

Jak zaznacza Sławomir Gęściak, współtwórca projektu NatAya - Ruch i Dżwięk, w spontanicznym tańcu nie chodzi o to, żeby tej spontaniczności się nauczyć, ale żeby sobie o niej przypomnieć - To jest w naszej naturze, wystarczy popatrzeć na małe dzieci, ile one mają w sobie spontaniczności, takiej lekkości i radości. Natomiast poprzez różne doświadczenia w życiu, poprzez środowisko, rodzinę i szkołę w pewnym stopniu tracimy spontaniczność. Taniec pozwala odblokować nasze ciało, po to, aby rozbudzić spontaniczność, intuicyjną ekspresję, która w naszym ciele jest naturalna.

Słuchaj playera Radio Opole 3 SPORT
player.php?program=3
Audycja "Ze Zdrowiem Ci do Twarzy", Taniec spontaniczny, Sławomir Gęściak

Dobrze być w formie

2024-11-19, godz. 10:11 Test stania na jednej nodze dobrze określa stan zdrowia i ryzyko zgonu u osób 50+ U osób po pięćdziesiątce dobrym testem określającym stan zdrowia i ryzyko zgonu jest to, jak długo jesteśmy w stanie ustać na jednej nodze - wykazały… » więcej 2024-11-18, godz. 09:54 Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać, a jeśli nie jest to możliwe, to wcześnie ją wykrywać i leczyć, bo prowadzi do groźnych powikłań - podkreśla… » więcej 2024-11-17, godz. 09:43 Wieloletnie badanie pokazało, jak starzeje się mózg Naukowcy ze Szkocji przyjrzeli się, co dzieje się z mózgiem człowieka między 11. a 82. rokiem życia. Wieloletnie badanie pokazało, że kolosalne znaczenia… » więcej 2024-11-16, godz. 10:20 Ekspert: Zdrowie psychiczne może być przyczyną niskiej dzietności Kłopoty ze zdrowiem psychicznym i pesymizm co do przyszłości świata mogą być powodem niskiej dzietności w Szwecji - uważa Glenn Sandstroem. Naukowiec przeprowadził… » więcej 2024-11-15, godz. 15:56 Geriatra: możemy dożyć 120 lat Koniec życia czeka nas wszystkich, pozostaje tylko pytanie, w jakim będziemy stanie i kiedy to nastąpi. Niektórzy naukowcy za taką granicę uznają 120. rok… » więcej 2024-11-14, godz. 15:18 Od ćwiczenia mięśni rosną neurony Biochemiczne i fizyczne efekty treningu mieśni mogą korzystnie wpływać na układ nerwowy - potwierdzają nowe badania opublikowane w „Advanced Healthcare… » więcej 2024-11-13, godz. 11:52 78,3 proc. badanych Polaków dostrzega u siebie symptomy wypalenia zawodowego 78,3 proc. badanych Polaków dostrzega u siebie co najmniej jeden z czternastu symptomów wypalenia zawodowego - to wzrost o 13 p.p. w ciągu trzech lat - wynika… » więcej 2024-11-12, godz. 07:00 Jak skomponować dietę według talerza zdrowego żywienia Kasza, jajko sadzone, surówka z kiszonej kapusty i owoc sezonowy - tak może wyglądać wartościowy obiad skomponowany zgodnie z talerzem zdrowego żywienia. » więcej 2024-11-08, godz. 09:00 Wykształcenie, zawód i zamożność wpływają na ryzyko demencji Czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak wykształcenie, zawód i poziom zamożności wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia upośledzenia funkcji poznawczych… » więcej 2024-11-07, godz. 07:00 Movember, czyli kampania poświęcona męskim nowotworom Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów. Ruszyła kolejna odsłona kampanii Movember. Specjaliści zachęcają panów w każdym wieku, by zadbali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »