Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Marcin Oszańca: coraz więcej osób zgłasza do…
2022-10-17, 19:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca: coraz więcej osób zgłasza do mnie różne nieprawidłowości w różnych częściach regionu tam, gdzie kończą duże dzierżawy

Marcin Oszańca o sprawie gruntów Top Farms
Marcin Oszańca, lider PSL na Opolszczyźnie o:
- sprawie gruntów Top Farms
- problemach producentów drobiu i jaj
- dopłatach unijnych dla rolników
- Rozumiem, ale nie akceptuję - powiedział Marcin Oszańca, komentując informację o tym, że wiceminister rolnictwa i poseł ziemi opolskiej Janusz Kowalski odcina się od Tomasza Ognistego, który był jego asystentem społecznym.

Przypomnijmy, po publikacjach tygodnika Newsweek w ubiegłym tygodniu, dotyczących podziału gruntów po przedsiębiorstwie Top Farms i sugestiach, że mogło dojść do nieprawidłowości w co miał być zamieszany Tomasz Ognisty, wiceminister Kowalski wniósł do kancelarii sejmu o skreślenie Ognistego z listy asystentów społecznych.

- Poświęca pionka, żeby bronić figury. Odcina się od Ognistego mówiąc, że rozmowa odbyła się, gdy nie był jego asystentem, ale co z tego. Słowa, które padły są skandaliczne, tak jak próba wyłączenia z Top Farms 2 tys. ha ziemi dla spółki, której wiceprezesem jest Tomasz Ognisty, a dwukrotnie taka próba była podejmowana - powiedział lider PSL w regionie.

Dodał on, że coraz więcej osób zgłasza do niego różne nieprawidłowości w różnych częściach regionu. Nie sprecyzował jednak gdzie, wskazując tylko, że to miało miejsce tam, gdzie kończą duże dzierżawy.

- Jak będę miał informacje, to na pewno się podzielę, muszę zweryfikować te informacje - zapowiedział Marcin Oszańca.

Jak zaznaczał gość Radia Opole dużo dociera do niego głosów od producentów drobiu lub jaj.
- Jeden z producentów podał mi przykład. On potrzebuje 100 ton węgla. Kiedyś w cenie 1 kg kury, koszt ogrzewania stanowiło 50 gr, teraz musiałby doliczyć 2,5 zł. Nikt nie zaproponuje mu takiej ceny w skupie - mówił Oszańca.

Do tego dochodzą ceny energii elektrycznej.
- To są koszty, które zabiją przemysł drobiarski a Polska jest wiodącym producentem drobiu i jaj w Europie i na świecie - mówił. Zaznaczył także, że ceny pszenicy w skupie zaczęły rosnąć, natomiast rzepaku nie, a żeby kupić tonę nawozu, trzeba sprzedać 2 tony rzepaku.

Gość Radia Opole podkreślał, że to wszystko wpłynie na koszty produktów żywnościowych.
- Może być tak, że nie zjemy polskiego jajka, nie napijemy się polskiego mleka, nie zjemy polskiej wieprzowiny, bo jest pewien pułap cenowy, którego markety nie przekroczą i zacznie się import tanich produktów z krajów gdzie produkuje się taniej, np. z Azji. Ziemia będzie stała ugorem, rolnicy będą sprzedawali maszyny i szukali pracy na etacie.

Marcin Oszańca wskazał także, że dopłaty dla rolników będą wynosiły 118 euro, a wcześniej wynosiły 190 euro.

Zobacz także

2022-11-14, godz. 17:00 Poseł Tomasz Kostuś (PO) o sytuacji gospodarczej i immunitetach - Dane są, mówiąc dyplomatycznie, mocno niepokojące. Te dane powodują, że my we wszystkich rankingach lecimy w dół. Jest to oczywiście spowodowane sytuacją… » więcej 2022-11-10, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" (10.11.2022) Czy pracodawcy i pracownicy potrafią sobie mówić: do widzenia w cywilizowany sposób? Jakie są oczekiwania obu stron? Co trzeba zrobić, by wypracować odpowiednią… » więcej 2022-11-09, godz. 17:10 Jakie konsekwencje dla polityki międzynarodowej mogą mieć wyniki wyborów uzupełniających w USA? O tym m.in. rozmawiali… Jakie konsekwencje dla polityki międzynarodowej mogą mieć wyniki wyborów uzupełniających w USA, rozmawiali autorzy cyklu "Co tam panie w polityce?" Piotr… » więcej 2022-11-08, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia są Marek Wałkuski, Hanna Shen i prof. Lech Mi… W międzynarodowej odsłonie magazynu "Spięcie" red. Piotr Cywiński i red. Michał Rachoń wraz z zaproszonymi gośćmi, którymi są: Marek Wałkuski, Hanna… » więcej 2022-11-07, godz. 17:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak o dostępności: Mamy dziesiątki lat zaniedbań Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej o: - Targach Dostępności w Opolu, - 4 latach funkcjonowania programu… » więcej 2022-11-07, godz. 17:20 Katarzyna Czochara: Dzięki obwodnicy Kędzierzyna-Koźla potężna firma zamierza otworzyć swoją filie w tym mieśc… Katarzyna Czochara, poseł Prawa i Sprawiedliwości, pełnomocnik partii w okręgu 51. o: - obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, - wizycie Przemysława Czarnka na… » więcej 2022-11-05, godz. 10:01 Magdalena Ogórek i jej "Polityczny obraz tygodnia" (04.11.2022) W audycji komentarz do najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Komentujemy m.in. podpisanie umów na budowę elektrowni atomowych w Polsce i ostateczne… » więcej 2022-11-04, godz. 17:15 Ryszard Szram o wsparciu Polaków mieszkających na Litwie Przedstawiciele opolskiego klubu Gazety Polskiej zawieźli dary dla Polaków mieszkających w obwodzie solecznikowskim. - Potrzebna jest każda forma pomocy -… » więcej 2022-11-04, godz. 17:00 Czym jest wolontariat pomocowy i komu można pomagać? Alicja Gawinek , prezes Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu oraz Barbara Chyłka, kierownik biura i wolontariatu w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie… » więcej 2022-11-03, godz. 17:01 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna prawa" "Oczekuję, że rząd wyjmie jeszcze kilka kamieni z worka, który przedsiębiorcy muszą dźwigać na swoich plecach. I wprowadzi np. dobrowolność opłacania… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »