Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Spięcie. Piotr Cywiński z gośćmi m.in. o kwestii…
2022-08-30, 17:00 Autor: Piotr Cywiński

Spięcie. Piotr Cywiński z gośćmi m.in. o kwestii reparacji wojennych, blokowaniu rozbudowy portu kontenerowego w Świnoujściu, żeglowności Odry oraz otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej

Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
W magazynie "Spięcie" gośćmi Piotra Cywińskiego byli poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk, prezes zarządu Stowarzyszenia Ekspertów Gospodarki Morskiej Piotr Ambroziak i prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Michał Rusinek. Wśród tematów poruszonych w audycji były m.in. kwestia reparacji wojennych od Niemiec, blokowanie przez naszego zachodniego sąsiada rozbudowy portu kontenerowego w Świnoujściu i poprawy żeglowności Odry oraz otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej, a także obecność wulgaryzmów w języku polityki i debaty publicznej.
- Kwota reparacji wielokrotnie przekracza budżet państwa polskiego - powiedział magazynie "Spięcie" poseł Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości. W programie Piotr Cywiński rozmawiał ze swoim gościem o raporcie na temat reparacji wojennych za szkody materialne i niematerialne spowodowane w przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Ma on być ogłoszony 1 września na konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie.
To wynik blisko pięcioletniej pracy parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce.
- To będzie epokowe wydarzenie dlatego, że od 1947 roku nikomu nie udało się tego dokonać w naszym kraju - dodał poseł Mularczyk. - Mimo, że podejmowanych było wiele szacunków, badań, prób, jednak jak domyślam się, ze względu na konieczność zbudowania interdyscyplinarnych grup ekspertów, także być może z uwagi na koszty nikomu nie udało się tego zrobić dotychczas. Nam się udało.

Jak mówi gość programu "Spięcie" w Radiu Opole szacowanie strat jest zagadnieniem interdyscyplinarnym, inną metodę trzeba było przyjąć do szacowania strat ludzkich, inną do utraconych dzieł sztuki i materialnego majątku a inną do szacowania utraconego potencjały gospodarczego.
- Położenie raportu na stole będzie dla Niemców niewygodnym, niezręcznym tematem - uważa poseł Arkadiusz Mularczyk. - Z chwilą publikacji raportu i z chwilą, gdy raport zostanie przedłożony stronie niemieckiej, gdy zostanie wysłana nota, Niemcy będą mieli gorącego kartofla i coś z tym kartoflem będą musieli zrobić, bo chyba niezbyt dobrze się funkcjonuje z jakimś długiem.

Pytany o to co dalej stanie się z wynikami raportu poseł Mularczyk powiedział, że ma przekonanie, że rząd Mateusza Morawieckiego i Prawo i Sprawiedliwość pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego doprowadzi sprawę reparacji wojennych do uregulowania.


W programie "Spięcie" Piotr Cywiński rozmawiał także z prezesem zarządu Stowarzyszenia Ekspertów Gospodarki Morskiej Piotrem Ambroziakiem o przekopie Mierzei Wiślanej.

- W porcie w Elblągu mogłaby być przeładowywana cała nasza produkcja rolna, przemysłowa. Każdy dostęp do Morza Bałtyckiego jest oknem na świat - powiedział Piotr Ambroziak.

Poruszono także temat rozbudowy portu w Świnoujściu.
Z rozbudową nie zgadza się strona niemiecka powołując się na kwestie ochrony środowiska oraz komfort turystów.

- To byłby nie tylko terminal kontenerowy, ale także baza promowa. Ja rozumiem Niemców. Oni by chcieli, żeby był mało nasycony przemysłem taki obszar, tylko każdy ma swoje cele i priorytety - powiedział gość magazynu "Spięcie". - Turyści przecież nie będą plażować na terenie tego portu, a widoki są jakie są. Cała Europa jest uprzemysłowiona, zurbanizowana turyści też muszą się z tymi realiami - dodał.

Gościem "Spięcia" był także prof.Uniwersytetu Jagiellońskiego Michał Rusinek, który mówił o języku w polityce.

- Można powiedzieć, że parlamentarzyści to my, bo mi ich wybieramy. A jak my się zachowujemy można posłuchać w środkach komunikacji, czy na ulicy, więc dlaczego ludzie, których my wybieramy mieliby się zachowywać inaczej - powiedział Michał Rusinek.

- Druga sprawa, to człowiek jest istotą emocjonalną i takie słowa padły (jak przytoczył red. Cywiński) padły w skrajnych emocjach. Polityka zawsze była areną walki, tylko w wersjach utopijnych mamy taką sytuację, że spierają się ze sobą bardzo elegancko, dochodzą do konsensusu, podają sobie dłonie i oddalają się w różnych kierunkach.

Michał Rusinek uważa, że odeszliśmy od modelu polityki jako boiska, na którym odbywa się mecz zgodnie z regułami w stronę modelu bardziej militarnego, czyli wojna, bitwa.

Posłuchaj całego programu!

Zobacz także

2022-11-21, godz. 17:01 Ryszard Wilczyński o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, finansowaniu in vitro i skardze do Komisji Etyki Poselski… Gościem Otwartego Mikrofonu był poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. W programie komentował wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który w… » więcej 2022-11-21, godz. 17:30 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Kędzierzynie-Koźlu, demokracji i przyszłorocznych wyborach W "Otwartym Mikrofonie" gościem była poseł i przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 53 Violetta Porowska. » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Magdalena Ogórek w politycznym podsumowaniu tygodnia Temat związany z eksplozją rakiety tuż przy granicy Polski z Ukrainą zdominował podsumowanie tygodnia red. Magdaleny Ogórek. - To tragedia przede wszystkim… » więcej 2022-11-18, godz. 17:50 Alicja Gawinek o wolontariacie seniorów - Nie ma ludzi niepotrzebnych! - zapewnia Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, zachęcając seniorów do wstępowania… » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Marek Tomków o szczepieniach, brakach leków i bezpieczeństwie lekowym -Mówimy o bezpieczeństwie energetycznym. Mówimy o ropie, mówimy o gazie, energii elektrycznej. To jest odmieniane na wszystkie przypadki. A tak rzadko mówimy… » więcej 2022-11-17, godz. 17:03 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" (17.11.2022) Eksperci Narodowego Banku Polskiego spodziewają się w nadchodzących latach stopniowego spadku inflacji oraz spowolnienia gospodarczego. Mimo tego, w ich ocenie… » więcej 2022-11-16, godz. 17:30 Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole o wilkach w lasach, sprzedaży drewna opałowego i o tym, gdzie można nabyć dzicz… - Widać zwiększone zainteresowanie tzw. chrustem, czyli drewnem, które trzeba sobie samemu "wyrobić" w lesie w postaci gałęzi - potwierdza Jacek Boczar z… » więcej 2022-11-16, godz. 17:10 Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka niemieckiego - Jestem przeciwnikiem mówienia o symetrii i asymetrii w relacjach państwowych, gdy mowa o mniejszościach. A tu dodatkowo mamy do czynienia z nieporównywalnością… » więcej 2022-11-15, godz. 17:05 O zaskoczeniu po wyborach w USA i negocjacjach z Brukselą Ireneusz Prochera rozmawiał z Piotrem Goćkiem w cyklu "Co… Jaka lekcja dla polskiej polityki płynie z wyborów uzupełniających w USA? Jak wpłyną na dalszą karierę polityczną D.Trumpa? To jedna z kwestii poruszanych… » więcej 2022-11-14, godz. 18:40 Wiceminister MON Marcin Ociepa o programie zbrojeniowym i sojuszach strategicznych - Trzeba podejść do tematu z wielką pokorą, bo mówimy o wielkich pieniądzach, ale jest jedna rzecz droższa od najdroższych zakupów. Tą rzeczą jest wojna… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »