Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej…
2022-06-24, 17:03 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej Choroś

Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej Choroś
Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej Choroś
W Otwartym mikrofonie Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego mówił o awansie uczelni w najnowszym rankingu uczelni wyższych, trwającej rekrutacji na studia i sytuacji uchodźców, którzy mieszkają w akademiku.

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego skomentował sprawę klubu Lewada.

Dr Błażej Choroś wyjaśnił, co oznacza przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE
Maciej Kochański

-Od 2018 roku z 60. miejsca w rankingu awansowaliśmy na 30. - powiedział Maciej Kochański rzecznik UO o wynikach rankingu Perspektyw. - Uniwersytet Opolski jest ponadto na pierwszym miejscu w kraju pod względem publikacji naukowych! W rankingu uczelni naszego typu, czyli bezprzymiotnikowych jesteśmy na 9. miejscu.
- Na uwagę zasługuje politologia, która w rankingu kierunków awansowała na miejsce 9. - powiedział rzecznik uniwersytetu i dodał, że wysokie miejsca w rankingach mogą wpłynąć na zainteresowanie studiowaniem na UO w trwającej rekrutacji.

Pytany o to, czego potrzeba uchodźcom mieszkających w akademiku uczelni powiedział, że są potrzeby medyczne.
- Jedna pani przyjmuje chemioterapię, potrzeby są też jeśli chodzi o dzieci, które chodzą do szkoły. Potrzeba też opieki dla dzieci.

Zbigniew Kubalańca

Wicemarszałek województwa opolskiego skomentował sprawę KJ Lewada, która zapowiada, że może opuścić region, bo nie będzie jej stać na wyższy czynsz za korzystanie z pomieszczeń, jakiego oczekuje gmina.

- Sprawa bardzo podejrzana bardzo przykra. To nie jest zwykły klubik, to ośrodek przygotowania olimpijskiego, Andrzej Sałacki jest trenerem kadry narodowej. Ośrodek nie był wybudowany z pieniędzy gminnych, tylko ministerialnych z przeznaczeniem na sport jeździecki, wysokiej rangi - mówił marszałek Kubalańca.


dr Błażej Choroś

Rada Europejska zdecydowała wczoraj o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej.
Dr Błażej Choroś, adiunkt w Zakładzie Studiów Europejskich w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego, członkiem Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, ekspert Team Europ, zajmujacy się Instytucjami Unii Europejskiej, przyszłością i procesem integracji europejskiej, wyjaśnił w programie, co oznacza przynanie statusu kandydata do UE.

- To oznacza, że otwiera się droga do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. To pierwszy krok w procesie przyjęcia do UE - powiedział ekspert. - Proces negocjacji jest skomplikowany, ma wiele rozdziałów. Negocjacje, będą mogły rozpocząć się tak solidnie dopiero po zakończeniu wojny - zwraca uwagę.

Dodał, że przed Ukraina ogrom pracy, ale też przyznanie statusu kandydata to niezwykle ważny symbol.

Zobacz także

2022-11-14, godz. 17:00 Poseł Tomasz Kostuś (PO) o sytuacji gospodarczej i immunitetach - Dane są, mówiąc dyplomatycznie, mocno niepokojące. Te dane powodują, że my we wszystkich rankingach lecimy w dół. Jest to oczywiście spowodowane sytuacją… » więcej 2022-11-10, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" (10.11.2022) Czy pracodawcy i pracownicy potrafią sobie mówić: do widzenia w cywilizowany sposób? Jakie są oczekiwania obu stron? Co trzeba zrobić, by wypracować odpowiednią… » więcej 2022-11-09, godz. 17:10 Jakie konsekwencje dla polityki międzynarodowej mogą mieć wyniki wyborów uzupełniających w USA? O tym m.in. rozmawiali… Jakie konsekwencje dla polityki międzynarodowej mogą mieć wyniki wyborów uzupełniających w USA, rozmawiali autorzy cyklu "Co tam panie w polityce?" Piotr… » więcej 2022-11-08, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia są Marek Wałkuski, Hanna Shen i prof. Lech Mi… W międzynarodowej odsłonie magazynu "Spięcie" red. Piotr Cywiński i red. Michał Rachoń wraz z zaproszonymi gośćmi, którymi są: Marek Wałkuski, Hanna… » więcej 2022-11-07, godz. 17:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak o dostępności: Mamy dziesiątki lat zaniedbań Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej o: - Targach Dostępności w Opolu, - 4 latach funkcjonowania programu… » więcej 2022-11-07, godz. 17:20 Katarzyna Czochara: Dzięki obwodnicy Kędzierzyna-Koźla potężna firma zamierza otworzyć swoją filie w tym mieśc… Katarzyna Czochara, poseł Prawa i Sprawiedliwości, pełnomocnik partii w okręgu 51. o: - obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, - wizycie Przemysława Czarnka na… » więcej 2022-11-05, godz. 10:01 Magdalena Ogórek i jej "Polityczny obraz tygodnia" (04.11.2022) W audycji komentarz do najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Komentujemy m.in. podpisanie umów na budowę elektrowni atomowych w Polsce i ostateczne… » więcej 2022-11-04, godz. 17:15 Ryszard Szram o wsparciu Polaków mieszkających na Litwie Przedstawiciele opolskiego klubu Gazety Polskiej zawieźli dary dla Polaków mieszkających w obwodzie solecznikowskim. - Potrzebna jest każda forma pomocy -… » więcej 2022-11-04, godz. 17:00 Czym jest wolontariat pomocowy i komu można pomagać? Alicja Gawinek , prezes Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu oraz Barbara Chyłka, kierownik biura i wolontariatu w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie… » więcej 2022-11-03, godz. 17:01 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna prawa" "Oczekuję, że rząd wyjmie jeszcze kilka kamieni z worka, który przedsiębiorcy muszą dźwigać na swoich plecach. I wprowadzi np. dobrowolność opłacania… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »