Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Jerzy Czerwiński o immunitecie marszałka Grodzkiego…
2022-05-23, 17:05 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński o immunitecie marszałka Grodzkiego, Narodowym Dniu Powstań Śląskich i wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie

Jerzy Czerwiński o immunitecie marszałka Grodzkiego, Narodowym Dniu Powstań Śląskich i wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie
Z senatorem Jerzym Czerwińskim z PiS rozmawialiśmy dziś o ostatnim posiedzeniu senatu. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu w środę Senat odrzucił wniosek szczecińskiej prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu. Za uchyleniem głosowało 47 senatorów, 52 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Drugim tematem było ustanowienie przez Senat dnia 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Na koniec nasz gość skomentował wizytę prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kijowie.
- Takiej sytuacji w polskim parlamencie nie było; już dość wstydu dla rządzącej większości w senacie - zaczął Jerzy Czerwiński. - Tak wysoko postawiona osoba, marszałek izby pod takim zarzutem... Tu nie chodzi o kwestie wykonywania mandatu, bo w tym samym dniu mieliśmy głosowanie o uchylenie immunitetu senator Kochan z Platformy Obywatelskiej. I wszyscy senatorowie, także my z PiS, opowiedzieliśmy się przeciwko temu. Jej immunitet powinien być zachowany, bo jej sprawa miała związek z wykonywaniem mandatu, nawiasem mówiąc poselskiego z poprzedniej kadencji. A tutaj (w przypadku marszałka red.) mamy do czynienia z inną spraw. Czyny, których przypuszczalnie marszałek Grodzki był autorem, zostały popełnione poza pełnieniem mandatu, jeszcze przed jego uzyskaniem - podkreślił Czerwiński.

W drugim wątku nasz gość podkreślał znaczenie ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich w dniu 20 czerwca.

Podczas posiedzenia senatu Jerzy Czerwiński zwrócił uwagę, że w istocie były 4 powstania śląskie. - Spierano się o datę. Ale chodziło o cel czyli przyłączenie Górnego Śląska do Polski, a nie sam fakt powstań śląskich. Ten akt przyłączania do Polski miał właśnie miejsce 20 czerwca 1922 roku ze względu na wejście polskich żołnierzy do Katowic. Wszyscy powstańcy walczyli w tym samym celu: chodziło o przyłączenie ziemi na której mieszkali do Polski, wtedy jeszcze rodzącej się, slabej, z kwestionowanymi granicami, ale była wiara w polskość, było to zakorzenienie w polskości.

Senator Czerwiński w Senacie mówił, że w istocie powinno się mówić o czterech powstaniach śląskich.

- 7 i 8 czerwca 1919 miało miejsce powstanie oleskie, jeszcze przed wybuchem I powstania śląskiego. To był osobny zryw, niewielkie ale symptomatyczny, bo wtedy mieszkańcy powiatu oleskiego czujący się Polakami walczyli o przyłączenie Olesna i okolic do Rzeczpospolitej - podkreślił nasz gość.

W ostatniej części rozmowy senator Czerwiński komentował wizytę Andrzeja Dudy w Kijowie

Zobacz także

2022-12-16, godz. 17:30 Kacper Kunstler o tym, czy młodzież skręca w lewo i o tym dla kogo jest Forum Młodych Ludowców - Dzisiaj PSL kojarzy nam się ze wsią, a ja jestem chłopakiem prosto z centrum miasta. Ten stereotyp dziś przełamujemy - zapewnia Kacper Kunstler z Forum… » więcej 2022-12-15, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (15.12.2022) Nadejście zimy i kryzys energetyczny powodują, że pracodawcy coraz baczniej przyglądają się rachunkom za prąd i ogrzewanie. Czy odbija się to na warunkach… » więcej 2022-12-14, godz. 17:00 Co tam panie w polityce? Komentują Piotr Semka i Piotr Gociek. Posłuchaj! W tym tygodniu Piotr Gociek i Piotr Semka rozmawiali i komentowali sprawę niemieckiej oferty dla Polski związanej z przekazaniem systemów Patriot i jak to wpłynęło… » więcej 2022-12-13, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel… W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu "Spięcie" redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach… » więcej 2022-12-12, godz. 17:30 Rajmund Miller: Sposób myślenia dzisiaj rządzących jest taki, żeby zorganizować w Polsce dyktaturę Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej z Opolszczyzny o: - votum nieufności dla Zbigniewa Ziobro, - sytuacji w służbie zdrowia, - projekcie ustawy… » więcej 2022-12-12, godz. 17:15 Marcin Ociepa o wezwaniach do wojska: To wzmożenie medialne jest wynikiem działania obcych służb specjalnych, które… Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł z Opolszczyzny i lider OdNowy o: - Wojskach Obrony Terytorialnej i wezwaniach do odbycia ćwiczeń wojskowych, -… » więcej 2022-12-09, godz. 17:30 Red. Magdalena Ogórek o polskich zbrojeniach i kontrowersyjnych wyrokach sądowych Potrzebę wyposażania polskiej armii w nowoczesny sprzęt podkreślała w cotygodniowym komentarzu dla Radia Opole red. Magdalena Ogórek. Publicystka uznała… » więcej 2022-12-09, godz. 17:01 O wolontariacie pracowniczym Alicja Gawinek i Aleksandra Marcinkowska Czym jest wolontariat pracowniczy i jakie korzyści niesie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców? Opowiedziały Alicja Gawinek – prezes Opolskiego Centrum… » więcej 2022-12-08, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (08.12.2022) Czy niskie bezrobocie jest "zabetonowane"? Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała… » więcej 2022-12-07, godz. 17:30 Mariusz Bogucki o tym kto wygrywa w wojnie o bezpieczeństwo cyfrowe -Patrząc przez pryzmat tego, że ludzie wciąż tracą dane i pieniądze, to niestety mozna powiedzieć, że w tej wojnie wygrywają przestępcy. Dzieje się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »