Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo…
2021-12-10, 09:07 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta i noworodki. Przebieg choroby bywa bardzo ciężki

Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta i noworodki. Przebieg choroby bywa bardzo ciężki
- Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. Byłem niestety zmuszony zamknąć oddział, którym kieruję, bo przyjęliśmy kilku pacjentów z objawami banalnej infekcji układu oddechowego, którzy mieli wymazy ujemne przy przyjęciu, a wymazy kontrolne pokazały wynik dodatni, potwierdzający SARS-CoV-2. Jestem przekonany, że duża część dzieci choruje łagodnie i nawet nie wiemy, że są nosicielami i źródłem zakażeń u innych.
Pediatra podkreślił, że zawsze powinny być robione dwa wymazy. Wymaz antygenowy jest bardzo czuły, ale może w pierwszej fazie choroby być negatywny.

- Niestety teraz dzieci to grupa niezaszczepiona, która będzie roznosiła choroby. Bardzo niepokojąca sprawą jest to, że wiemy, że przebieg w tej fali pandemii jest ciężki. Dzieci trafiają do szpitala, wymagają tomografii komputerowej, wymagają intensywnego wsparcia oddechowego, mają objawy neurologiczne, drgawki, cechy zapalenia mózgu możliwość udaru. Przebieg choroby jest zdecydowanie bardziej agresywny - podkreślał pediatra dr Jarosław Mijas.

Gość Radia Opole powiedział, że zdarzają się przypadki, kiedy ciężko chorują niemowlęta a nawet noworodki, kilkulatki.

- Mamy rejestr powikłań po covid u dzieci jeden z większych w świecie ponieważ mamy dużo zakażeń. PIMS (Pediatryczny Zespół Wielozapalny) jest poważnym schorzeniem, agresywnym, może uszkodzić i wieńcowe, serce, wymaga szybkiego leczenia, żeby pacjent ustabilizować - powiedział dr Jarosław Mijas.

Profilaktyka jest priorytetem w tej chwili. Wkrótce mają być dostępne szczepionki przeciwko covid-19 dla dzieci powyżej 5. roku życia.

- To bardzo istotny krok biorąc pod uwagę jak bardzo populacja dziecięca jest obciążona to jedyna droga. Warto rozważyć bardzo poważnie szczepienie, mimo wszystkich tych nieprawdziwych komentarzy na temat szczepień. To jedyna droga, aby przełamać pandemię i uchronić własne dzieci. Po szczepieniu zdarzają się łagodne powikłania polegające na niewielkim osłabieniu, stanie podgorączkowym. To trwa do 48godzin - powiedział pediatra.

Dzisiaj (10.12) na 10 łóżek pediatrycznych w województwie zajętych jest 7. Były dni, kiedy wszystkie były zajęte. Jak mówi konsultant ds. pediatrii w województwie opolskim 10 covidowych łóżek pediatrycznych to niewystarczająca liczba.

- Muszę podkreślić, że to tylko dzięki przychylności szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, Pana wojewody i dyrektor Wiatkowskiej (red. Wydział Zdrowia i Powiadamiania Ratunkowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego) udało się je utworzyć.

Gość Radia Opole powiedział, że miejsc w szpitalu dla dzieci z covid ma być więcej.
- Pan wojewoda zdecydował, że cały oddział dziecięcy w Kędzierzynie-Koźlu będzie covidowy, bo potrzeby są duże. Takie mam informacje z wczoraj (09.12). Ja ze swojej strony deklaruję pomoc w opiece nad innymi małymi pacjentami, którzy nie mają covid - powiedział gość Radia Opole.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »