Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej…
2021-11-26, 13:15 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości Niemieckiej na przestrzeni 30 lat

Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej
- Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, z którym rozmawialiśmy o nowej koalicji rządzącej w Niemczech i postulatach zawartych w umowie koalicyjnej.
W Niemczech po wyborach powstała koalicja FDP-Zieloni-SPD. Nowym kanclerzem, który zastąpi Angelę Merkel ma zostać Olaf Scholz.

Rafał Bartek w trakcie rozmowy wspomniał, że uczestniczył w debacie organizowanej przez Fundację Friedricha Eberta w której brali udział politycy SPD.

- Ci politycy komentowali tę umowę koalicyjną w kontekście relacji polsko-niemieckich. Nie ma opisanego wprost, tak jak to było poprzednio, wsparcia dla mniejszości, ale ogólnie ta chęć wspierania mniejszości narodowych i etnicznych w samych Niemczech jest utrzymana. W innym aspekcie pojawia się zarys wsparcia dla takich inicjatyw jak Minority Safepack, która niestety na poziomie europejskim nie otrzymała wsparcia - mówił Rafał Bartek. - Ale rząd niemiecki widzi wsparcie dla tego kierunku - dodał.

- Z tej rozmowy wynikało też, że oni widzą ten kontekst (mniejszości red.) w kontekście praw człowieka i że dla nich to oczywistość. Ja zabierając głos powiedziałem, że widzę niebezpieczeństwo dla takiego sposobu myślenia, bo jeśli coś uznaje się za oczywistość to może "zginąć w tłumie" - zwrócił uwagę nasz gość.

Niemiecką umowę koalicyjną opatrzono zdaniem "Odważyć się na więcej postępu". I faktycznie niektóre postulaty można uznać za odważne bądź postępowe jak np. możliwość głosowania w wyborach od 16 roku życia, legalizacja marihuany czy zmiany w ustawie o obywatelstwie.

- To są partie, które raczej są wybierane przez młodszych obywateli. To właśnie chadecja wcześniej rządząca miała starszy elektorat, więc teraz widać ten wybieg w przyszłość - mówił Bartek.

- Jest też mowa o liberalizacji rynku pracy. To ogólny trend, który będzie się nasilał. Przemiany demograficzne, z którymi państwa sobie nie radzą, więc muszą się nastawiać na migrację. W ślad za tym idą pewne ułatwienia ale też kontrola tego procesu, bo to jest trend, który nie stopuje, a będzie się rozwijał.

W drugiej części programu nasz gość komentował pracę doktorską autorstwa dr Katarzyny Kownackiej, która pisała o determinantach poparcia dla mniejszości w latach 1990 - 2019 w wyborach parlamentarnych i samorządowych.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »