Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego…
2021-10-26, 17:00 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na Węgrzech

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości) może mieć spory wpływ na kształt Unii Europejskiej. I właśnie o tych najbardziej znaczących zmianach m.in. u naszych południowych sąsiadów - w Czechach - ale też na Węgrzech i we Francji, Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiają z zaproszonymi gośćmi: Davidem Stulikiem, Michałem Listkiewiczem i Ewą Hildebrandt.
W wyniku niedawnych wyborów Czesi będą mieli nowego premiera i prezydenta, którzy mogą zmienić relację Pragi z Warszawą i Brukselą. Pierwszym gościem magazynu był David Stulik, starszy analityk w European Values Research Centre w Pradze. Przez 12 lat był rzecznikiem delegacji Unii Europejskiej w Kijowie.

- Nowy rząd będzie stworzony jeszcze do końca tego roku. Czekamy na pierwsze posiedzenie nowego parlamentu, które odbędzie się 8 listopada i w tym momencie zacznie się proces formalnego tworzenia nowego rządu, bo rząd mniej więcej jest gotowy. Dwa opozycyjne bloki demokratyczne, które razem mają większość ustalają program i dzielą teki w rządzie. Czekamy jednak na to pierwsze posiedzenie, bo następny krok ma być zrobiony przez prezydenta i tutaj mamy problem konstytucyjny. Prezydent Zeman jest w szpitalu i zgodnie z opinią lekarzy nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków konstytucyjnych. Być może pierwszy raz w historii Czech parlament zdecyduje o tym, że prezydent zostanie tymczasowo zawieszony i jego pełnomocnictwo przejdzie na szefów dwóch izb parlamentu - mówił David Stulik.

Na Węgrzech opozycja jednoczy siły i chciałaby odsunąć premiera i jego partię od władzy w wyborach, które odbędą się już za pół roku. Za pół roku do urn pójdą także Francuzi.
Wybory węgierskie komentował Michał Listkiewicz, polski sędzia piłkarski, dziennikarz i hungarysta.

- Środowisko polityczne na Węgrzech jest bardzo rozczłonkowane. Myślę, że liderzy opozycyjni wychodzą na pokaz i pokazują jak bardzo się kochają, ale podskórnie tak nie jest. Mamy cień byłego lewicowego premiera Ferenc’a Gyurcsány, który tym steruje z drugiego czy trzeciego szeregu. A to postać nieakceptowalna, pamiętamy jego słynne powiedzenie, że „kłamaliśmy rano, wieczorem i w nocy”. To będzie długo pamiętane – mówił Listkiewicz.

A o tym co się dzieje we Francji mówiła publicystka Ewa Hildebrandt.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »