Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany…
2021-10-20, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w województwie

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w województwie
- Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, były eurodeputowany. Skomentował w ten sposób wczorajszą debatę w PE.
- Widać było, że nie liczą się żadne argumenty merytoryczne, formalno-prawne. Chodzi o niewybredny polityczny atak na Polskę. To, że przywódca frakcji EPL, Niemiec, Manfred Weber będzie zachęcał i chwalił Polaków za to, że wychodzą na ulicę to rzecz niespotykana na skalę światową - dodał Sławomir Kłosowski i podkreślił, że odbiera to jako zachętę do konfrontacji ulicznej.

- W moim odczuciu Donald Tusk współpracuje z Weberem, który starał się bardzo nieelegancko zachowywać w tej debacie. To przekraczało granice dyplomacji, to były nieuzasadnione napaści. Chwała i wielkie podziękowania dla premiera Mateusza Morawieckiego za spokój i nieugiętość, bo kilka razy podkreślał, że nie ulegniemy szantażowi, nie damy się zastraszyć.

Wojewoda opolski podkreślił w rozmowie z Radiem Opole, że formalno-prawnie karty w tym sporze mamy najmocniejsze. Politycznie przewagę mają Europejska Frakcja Ludowa.

- Parlament Europejski na szczęście nie decyduje o wypłacie pieniędzy dla Polski. Decyduje Komisja Europejska i Rada Europejska. Rezolucja PE, która ma zostać przyjęta...umówmy się, nie jedną rezolucję Parlament Europejski przyjął, i nie jedna była tylko odnotowana i przechodziła do historii i mam nadzieję, że teraz też tak będzie - powiedział wojewoda Kołosowski.

Rozmawialiśmy także o sytuacji pandemicznej w województwie opolskim.
W poniedziałek odnotowano 22 nowych zachorowań, we wtorek już 51.

- Niestety idzie to szybko. Sytuacja jest non stop monitorowana. Jeżeli chodzi o hospitalizacje, to mamy 102 miejsca w szpitalu tymczasowym, z tego zajętych jest 43. To wzrost o 11 hospitalizacji w stosunku do ubiegłego tygodnia - poinformował.

- Dla nas najważniejszą informacją do podejmowania decyzji jest liczba zajętych łóżek w szpitalu, a nie liczba zakażeń. Na 24 uruchomione respiratory (z ponad stu będących w dyspozycji województwa) zajętych jest 7 w tym 6 przez osoby niezaszczepione.

Wojewoda Kłosowski po raz kolejny zaapelował o szczepienia. Ostatnio w czasie szczepień przy szesnastu parafiach zaszczepiło się 300 osób, to pokazuje wzrost zainteresowania, bo na przykład w czasie festiwalu ze szczepienia skorzystało kilkanaście osób.

- Dziękuję księdzu biskupowi, księdzom proboszczom. To są niekwestionowane autorytety w małych społecznościach. Ich głos jest ważny, dlatego te 300 osób zaszczepionych to dobry wynik.

- Cały czas obserwujemy sytuację na śląsku. W poprzedniej fali było tak, że kiedy tam rosła liczba zachorowań, przekładało się to na nas, zwłaszcza we wschodnich powiatach: Olesno, Strzelce Opolskie, Kędzierzyn-Koźle. Jeżeli 70% obecnego stanu łóżkowego będzie zajęte, to wtedy podejmę decyzję o uruchomieniu kolejnego szpitala kowidowego. Jeśli tempo wzrostu liczby zachorowań się utrzyma, to będzie to za dwa tygodnie. Niestety prognozy ministerstwa zdrowia mówią, że tempo będzie wzrastać.

Wojewoda opolski zapowiedział także, że będzie ponownie korzystał z analiz zespołu matematyków i analityków z Uniwersytetu Opolskiego, którzy w poprzedniej fali pandemii prognozowali jej przebieg w województwie opolskim.
- Zespół musi mieć materiał, dane trochę "groźniejsze", żeby móc wykonać prognozy - zaznaczył wojewoda.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »