Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną…
2021-10-14, 11:59 Autor: Joanna Matlak

Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Grzegorz Puda, Magdalena Ogórek [fot. gov.pl]
Grzegorz Puda, Magdalena Ogórek [fot. gov.pl]
- W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach naszych prac kilkaset - mówił dziś w rozmowie z Magdaleną Ogórek minister rolnictwa Grzegorz Puda.
- Kluczowe, to wyrównanie dopłat powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw. Przez wiele lat, różnym rządom nie udało się spełnić tego postulatu, aby polscy rolnicy otrzymywali takiej wysokości dopłaty jak mieli w Unii ich koledzy. Druga sprawa to przejście na emeryturę, rolnicy na emeryturze musieli zbywać swoje gospodarstwo, więc nie mogli dorabiać, a mieszkańcy miast na emeryturę mają taką możliwość. Po trzecie - ubezpieczenia. Każdy rolnik, który będzie chciał się ubezpieczyć, będzie mógł się ubezpieczyć - wyliczał minister Puda. - Zabezpieczyliśmy 1 mld 400 mln złotych na ten cel. Powstanie fundusz przeznaczony dla doświadczonych skutkami zmiany klimatu - 3 mld złotych. Powstanie też Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych dla rolników.

Minister poinformował także, że od przyszłego roku będzie bon wysokości 250, dla każdego ucznia szkoły rolniczej podlegających pod resort. Bony będą w kolejnych latach waloryzowane. Jest także projekt związany z bezpłatną przestrzenią targową dla rolnika w mieście. - Chcemy, aby zostało to wprowadzone w życie jak najwcześniej - powiedział minister Puda.

- Kolejnym elementem Polskiego Ładu jest przeznaczenie 4,5 mld złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa. Podczas spotkań z rolnikami można słyszeć głosy, że jest ono teraz w większości oparte na kapitale zagranicznym, co powoduje, że ceny skupu dyktują wielkie korporacje zagraniczne. W ramach tego programu rolnik, który wyprodukuje, będzie mógł to przetworzyć, przewieźć na lokalny rynek i sprzedać. A tym, rolnikom, którym nie uda się tego sprzedać proponujemy centra przechowalnicze. Dla dużych producentów przygotujemy ofertę w postaci agroportu i własnego operatora, polskiego, który będzie te produkty sprzedawać.

Minister rolnictwa skomentował także działalność Agrounii. - Mieliśmy spotkanie z przedstawicielami Agrounii, jeszcze związku, już niedługo partii. Widać gołym okiem, że te działania mają spowodować większą rozpoznawalność. Ich działania (blokowanie dróg, wyrzucanie obornika) nie służą rolnikom. Myślę, że dużo lepszą drogą do składania postulatów, jest jednak rozmowa(...) w warunkach normalnych przy stole, na argumenty.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »