Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i…
2021-10-12, 17:00 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

Spięcie - Magazyn Krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.10.2021)

Od lewej: prof. Michał Kleiber, Piotr Wawrzyk i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Pa3Widzi z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniesiono z pl.wikipedia., GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5847
Od lewej: prof. Michał Kleiber, Piotr Wawrzyk i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Pa3Widzi z polskiej Wikipedii - Na Commons przeniesiono z pl.wikipedia., GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5847
W dzisiejszym magazynie krajowym gospodarze programu wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sytuacji Polski w kontekście decyzji TSUE, ale też o konflikcie polsko-czeskim w sprawie Turowa i w ogóle o kondycji Grupy Wyszehradzkiej.
Zaproszenie do programu przyjęli:
  • Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych,
  • prof. Michał Kleiber,
  • Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych.

Prof. Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, poseł komentował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Komisja Europejska komentując ten wyrok zaznaczyła, że prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym w tym przepisami konstytucyjnymi.

- KE użyła ogólnego sformułowania jak przepisy konstytucyjne. W niektórych krajach, to są ustawy rangi konstytucyjnej obok samej konstytucji. W Polsce nie ma czegoś takiego, jak przepisy konstytucyjne jest tylko konstytucja. Szereg trybunałów, czy sadów konstytucyjnych innych krajów uznało, że to ich konstytucja ma prymat nad prawem unijnym i KE nigdy takich orzeczeń nie kwestionowała – powiedział prof. Wawrzyk.

- Jest w mocy orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2005 roku, że konstytucja ma prymat nad prawem unijnym. Zmieniło się to, że od 2015 roku mamy upolitycznione Komisje Europejskie – dodał gość programu Spięcie.

Prof. Michał Kleiber, mówił o sporze z Czechami.

- To że w grupie V4 są pewne konflikty nie jest niespodzianką. To nigdy nie była harmonijna organizacja, gdzie wszyscy się zgadzali – powiedział prof. Kleiber. To nie przeszkadza jednak w kontynuowaniu współpracy. Historyczne podobieństwo i geograficzna bliskość powoduje, że kontakty powinny być kontynuowane i w moim przekonaniu są kontynuowane. Wszystkie kraje doceniają wagę tej współpracy regionalnej.

- Nie wyobrażam sobie, żeby Czesi byli skłonni zawiesić przyjazne kontakty z Polską z przez jeden przypadek kopalni Turów.

Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych w Radiu Opole relacjonował spotkanie Grupy Wyszehradzkiej + Egipt.

- Egipt jest otwartym partnerem, który poczynił już wysiłki, żeby zapobiegać nielegalnej emigracji – powiedział gość programu Spięcie. Dodał, że polska granica jest dobrze chroniona, a wyliczenie niemieckiej policji o tym, że przedostało się do Niemiec 4 tys. nielegalnych migrantów należałoby zweryfikować.



Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »