Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności…
2021-10-11, 11:12 Autor: Joanna Matlak

Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych w PO, rekonstrukcji rządu i Białorusi

Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych w PO, rekonstrukcji rządu i Białorusi
- Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego. Dopóty nie było rządów PiS, nie było problemów. Byliśmy poważnie traktowani. To nie jest Trybunał; sędziowie zostali wybrani niezgodnie z konstytucją na którą się powołują - mówił w Południowej Loży Rajmund Miller, poseł Koalicji Obywatelskiej. Tematem naszej rozmowy był czwartkowy wyrok TK w sprawie niezgodności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z konstytucją i wczorajsze manifestacje poparcia dla obecności Polski w UE.
Co się dzieje w komisji zdrowia, której poseł Miller jest wiceprzewodniczącym?

- Łącznie z komisją edukacji będziemy pracować nad ustawą, która mówi o zasadach kształcenia przyszłych kadr medycznych. Z niektórymi się zgadzamy i dawno o tym mówiliśmy, że jeśli chcemy zachęcić przyszłych adeptów medycyny, żeby zostawali w Polsce, to trzeba im stworzyć warunki finansowe do studiowania. Nie każdego na to stać. Chodzi tez o ich przyszłość czyli zamieszkanie, pracę, wynagrodzenie i możliwość dokształcania się tzn. robienia „kariery” w zawodzie medycznym – mówił poseł Miller.

- Rząd proponuje stworzenie systemu kredytów dla studentów, który odpracowywaliby ileś lat i to jest dobry aspekt, ale brakuje myślenia w kwestii możliwości otwarcia specjalizacji - podkreślił.

- Nie zgadzamy się propozycją stworzenia kierunków lekarskich w wyższych szkołach zawodowych - podkreślił poseł Rajmund Miller. - Dlaczego? Nie ma kadry, nie ma bazy jeśli chodzi o szpitale, a kształcenie na kierunku medycznym jest bardzo wymagające. W tej propozycji rząd nie pomyślał o reformie studiów medycznych – mówił poseł wskazując, że być może studia należałoby skrócić z 6 do 5 lat, a także nałożyć nacisk, by studenci 4 roku już odbywali dyżury w szpitalach.

W kolejnym wątku rozmowy pojawiła się kwestia wyborów wewnętrznych w Platformie Obywatelskiej, które odbędą się 23 października. - Mogę zdradzić, że po dyskusjach w kole doszliśmy do wniosku że będę kandydował na szefa powiatu nyskiego współpracując z Bogusławem Wierdakiem. To była wspólna decyzja.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »