Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi…
2021-10-01, 09:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki z 4 falą pandemii

Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki z 4 falą pandemii
- Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
Utylizacja i wywiezienie odpadów niebezpiecznych jest bardzo drogie. Dlatego firmy "dogadują" się z właścicielami posesji, na której składują odpady. Gminy natomiast, najczęściej sądowo, muszą dochodzić z właścicielem posesji, aby usunął on to nielegalne składowisko. - Właściciel często twierdzi, że o niczym nie wiedział, że to wbrew jego woli i nie może za to odpowiadać - wyjaśnił wojewoda Kłosowski.

Policja i Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska podpisały porozumienie o współpracy, teraz będzie łatwiej kontrolować i zbierać dowody potrzebne w sądzie.
- Inspekcja ma teraz możliwość wykorzystywania dornów do kontroli nielegalnych miejsc składowania odpadów - dodał.

Wojewoda opolski skomentował także likwidację oddziału psychiatrii w szpitalu wielospecjalistycznym w Opolu, która została zatwierdzona na wtorkowej sesji sejmiku województwa przez radnych.

- Źle się stało, że samorząd województwa poszedł po najmniejszej linii oporu. Nie przeczę, że były trudności. Wszędzie są trudności. Wydaje mi się, że to pójście na łatwiznę, żeby likwidować coś, co dobrze działało i co zabezpieczało pacjentów województwa opolskiego, bo niestety schorzeń psychiatrycznych przybywa, często wynikają z sytuacji po covidzie.

Jeśli chodzi o czwartą falę pandemii, na razie Opolszczyźnie nie grożą obostrzenia.
- Ale sytuacja jest dynamiczna, jesteśmy na czwartym lub piątym miejscu od końca jeżeli chodzi o wskaźniki poziomu wyszczepialności. To mnie bardzo martwi bo już wykorzystujemy wszystko łącznie z koncertami Golców i Rubika, żeby zachęcić do szczepienia. Jest też pomysł, żeby w pociągach, tych z przedziałami jeżdżącymi na dłuższych trasach umożliwić szczepienie - powiedział Sławomir Kłosowski.

Obecnie w województwie opolskim zabezpieczonych jest 109 łóżek. Jest 21 pacjentów, z tego 7 leczonych jest respiratorem. Ponad 95 procent opolskich pacjentów covidovych to osoby niezaszczepione.

W internetowej części rozmowy wojewoda Kłosowski powiedział, że sanepid założył zwiększenie liczby badań w kierunku covid w powiatach. - Pozwoli to odpowiednio reagować i przekształcać szpitale w "covidowe". Szpitale oczywiście o tym wiedzą, są przygotowane. Obecnie mamy 3 szpitale leczące koronawirusa: szpital tymczasowy w Opolu w CWK, oddział zakaźny w Nysie, oddział zakaźny w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Kolejne szpitale są w gotowości. Jesteśmy przygotowani na 900 łóżek covidowych, w tym 100 respiratorowych.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »