Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania…
2021-09-21, 09:12 Autor: Joanna Matlak

Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112

Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112
- Dla obywatela to żadna zmiana, zgłoszenia dalej będą obsługiwane tyle że przez operatorów numerów alarmowych. Takie zgłoszenie zostanie odebrane, przekazane do Państwowej Straży Pożarnej do właściwego dyżurnego. Przełączenie wynika z przepisów prawa i z koncentracji numerów alarmowych 999,997 i 998. Numer 997 przejęliśmy w 2018 roku i w tym roku ministerstwo wydało komunikat, że jesteśmy gotowi na przejęcie tego numeru 998 - powiedział w porannej rozmowie Radia Opole Ditmar Kurzał, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. Przypomnijmy, od dziś do czwartku w województwie opolskim będzie trwało przełączanie numeru 998 na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112.
- Będzie u nas więcej zgłoszeń, jak wyliczyliśmy wspólnie z KW PSP, będzie to kilkanaście tysięcy zgłoszeń rocznie więcej do obsługi. Ale na jednego operatora wychodzi kilka-kilkanaście zgłoszeń na operatora w ciągu dziennej zmiany i 4-5 zgłoszeń na zmianie nocnej. W sumie na zmianie dziennej mamy około 150 zgłoszeń a na nocnej 70-80 – mówił nasz gość.

Przełączenie numeru 998 potrwa do czwartku i będzie się odbywało etapami z podziałem na powiaty. Dzisiaj nastąpi przełączenie Komendy Miejskiej w Opolu. - Potem przejdziemy na powiaty i będziemy przełączać tamtejsze komendy miejskie i powiatowe – tłumaczył Kurzał.

Co się dzieje jeśli dyspozytorzy CPR-u nie mogą odebrać zgłoszenia? – Wtedy po 35 sekundach to połączenie trafi do pierwszego wolnego operatora w kraju, obojętnie czy to Warszawa czy Białystok, operator obsłuży tak samo i przyjmie zgłoszenie. W systemie na którym pracujemy, dyspozytor ma możliwość wpisania np. powiatu prudnickiego z którego pochodzi osoba dzwoniąca i z automatu są „zaciągane” numery kontraktowe do służb z powiatu prudnickiego – mówił nasz gość.

Jakie doświadczenia wynieśli dyspozytorzy CPR kiedy kilka lat temu przełączano numer 997?

- Trochę bardziej się baliśmy, bo to już było ponad 100 tys. zgłoszeń rocznie więcej, więc mieliśmy pewne obawy, ale wszystko przeszło gładko. Pracowaliśmy z policją, odbyliśmy dużo spotkań w tym temacie iż z tego co wiem to policja jest zadowolona, bo dyżurni zostali odciążeni z natłoku zgłoszeń, niestety często niezasadnych.

- Zgłoszeń niezasadnych nadal jest sporo, ale udało nam się to obniżyć. Zaczynaliśmy z pułapu 80%, a dziś to 50-60%. Natręci zawsze się zdarzają. Często są to osoby z zaburzeniami psychicznymi, którzy potrafią dzwonić ponad 300 razy w ciągu jednej zmiany 12 godzinnej. Jest taki zapis w kodeksie wykroczeń o blokowaniu linii alarmowej, możemy to zgłosić policji i ona podejmuje swoje działania – dodał nasz gość.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »