Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie…
2021-09-13, 09:05 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii wyborczej w Niemczech i oczekiwaniach środowiska mniejszości wobec nowych władz

Rafał Bartek m.in. o wizycie kanclerz Angeli Merkel w Polsce
- Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec. Naszego gościa prosiliśmy o ocenę stosunków polsko-niemieckich w ciągu tych lat, rozmawialiśmy o kandydatach i kandydatce na kanclerza Niemiec, trwającej kampanii wyborczej i oczekiwaniach mniejszości wobec nowej władzy.
– Pani kanclerz jeździ po wielu państwach, żeby się pożegnać. Wielką wartością jest to, że na tej mapie podróży znalazła się Polska. Wśród komentatorów było podkreślane, że był to bardzo świadomy wybór, ze względu na rangę jaką pani kanclerz przez cały czas swojego urzędowania przypisywała Polsce, jako jednemu z najważniejszych krajów Unii Europejskiej – mówił Rafał Bartek.

- Miałem odczucie, że najważniejszym elementem tej wizyty było to, że prezydent Duda nie spotkał się z kanclerz Merkel, a o samej wizycie zbyt wiele nie wiadomo… Ale musimy spojrzeć realnie – mówił nasz gość. – Pani kanclerz jeździ po wielu państwach, żeby się pożegnać. Wielką wartością jest to, że na tej mapie podróży znalazła się Polska. Wśród komentatorów było podkreślane, że był to bardzo świadomy wybór, ze względu na rangę jaką pani kanclerz przez cały czas swojego urzędowania przypisywała Polsce, jako jednemu z najważniejszych krajów Unii Europejskiej – mówił Rafał Bartek.

Jak ocenić i opisać bilans 16 lat Angeli Merkel na stanowisku kanclerza?

Zdaniem naszego gościa, to przede wszystkim stabilność. – To ogromna wartość, której na co dzień być może nie dostrzegamy – mówił przewodniczący Bartek i podkreślał wartość tej stabilizacji w sytuacji gdzie wiele się zmienia, np. na arenie amerykańskiej, gdzie podzielone są społeczeństwa itp.

- To także przewidywalność, która jest ogromną wartością i przychylne nastawienie wobec Polski – dodał nasz gość. – Nawet zmiany polityczne w Polsce i sceptyczna czy nawet krytyczna polityka, nie spotkały się z buńczuczną reakcją, a raczej nastawieniem na dialog czy poszukiwaniem porozumienia. Myślę, że to ogromna wartość, którą dostrzeżemy jak już dojdzie do zmiany. A zmiana jest wielką niewiadomą – podkreślił lider TSKN.

- To czego mi zabrakło, to pójścia do przodu, bo jest pytanie co dalej. Co z problemami demograficznymi i imigracyjnymi, choćby w kontekście polsko-białoruskim, ale i obozów z uchodźcami poza granicami UE. Nie mamy na to europejskiej odpowiedzi – stwierdził Rafał Bartek.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »