Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek
2021-09-02, 13:54 Autor: Magdalena Ogórek

Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek

Przemysław Czarnek i Magdalena Ogórek
Przemysław Czarnek i Magdalena Ogórek
- Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o pewności, bo koronawirus może nas zaskoczyć kolejnymi odmianami, które będą bardziej zjadliwe - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Był gościem Magdaleny Ogórek w cyklu "Prosto z sejmu".
Ponad 100 mln złotych wydano na produkty takie jak maseczki, rękawiczki, stacje mierzące temperaturę i termometry czy płyn dezynfekujący.

- Polska szkoła jest szkołą dobrze uczącą uczniów. Przeszła z systemu 6+3+3 na system 8+4. Okres gimnazjów oceniam jako zły w polskiej szkole, bo było mało czasu na powtórki, mało czasu na historię najnowszą. Powstał wtedy masowy rynek korepetycji, które wcześniej nie były potrzebne. Zmiana siatki godzin i podstaw programowych powoduje, że będzie tylko lepiej. Musimy zwiększyć autorytet nauczyciela i etos pracy, uatrakcyjnić zawód nauczyciela, to wszystko w pakiecie reform, które oferujemy - mówił minister Czarnek.

Odniósł się także do zarzutów opozycji o ideologizacji szkoły i szkole wyznaniowej.
- To są zarzuty bezpodstawne. Dobrze by było, gdyby opozycja wskazywała konkrety a ich jest bardzo mało, bo wtedy się lepiej rozmawia. Zarzut dotyczący wyznaniowości podnoszą ci, którzy chcą wprowadzać dyktaturę ateizmu w szkołach. To nie ma nic wspólnego z neutralnością światopoglądową państwa - mówił w Radiu Opole minister Przemysław Czarnek.

Rozmowa dotyczyła także programu "Poznaj Polskę", który zachęca do organizowania większej liczby wycieczek do muzeów, miejsc kultury.

- Chcemy finansować te wycieczki do 80% kosztów - zapowiedział szef resortu edukacji.
1,5 mld zł na pomoc psychologiczną wygospodarowało państwo polskie. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 15 mln zł.
- Z problemami natury psychologicznej tak jest, że on jest i my go nie bagatelizujemy to mamy pewien rodzaj przesady jeśli chodzi o mówienie o tym problemie. Wiele dzieci przeszło czas pandemii bez szwanku. Wiele zależy od rodziny.

Pytany o działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział, że nikt nigdy z ZNP do ministerstwa nie zadzwonił, żeby porozmawiać o rozwiązywaniu problemów w szkołach. Inne związki zawodowe nauczycieli dzwoniły.

Zobacz także

2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej 2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »