Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście…
2021-09-02, 08:57 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kraju

Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kraju
- Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa. Rada Ministrów skierowała we wtorek wniosek do prezydenta, o wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Mieszkańcy zameldowani w 186 miejscowościach, w których będzie wprowadzony, będą musieli posiadać przy sobie dokument tożsamości, mogą być zawieszone lekcje w szkołach, posiadacze broni nie będą mogli jej mieć przy sobie, a na teren tych miejscowości nie będą miały wstępu osoby tam niezameldowne. Powodem jest wojna hybrydowa prowadzona przez Białoruś.

- Wojna hybrydowa to konflikt bez wypowiadania wojny, nie są prowadzone działania wojskowe. Wykorzystywanie migrantów do wywierania wpływów w przestrzeni międzynarodowej może być odbierane jako element konfliktu hybrydowego. Działania Łukaszenki i jego służb są haniebne - dodał dr Maziarz w kontekście wykorzystywania migrantów.

- Łukaszenka chce zmusić Unię Europejską do jakiejś formy dialogu, legitymizacji w ten sposób reżimu na arenie międzynarodowej. Być może chodzi o zniesienie sankcji nałożonych przez Unię po ubiegłorocznych, prawdopodobnie sfałszowanych wyborach - ocenił gość Radia Opole.

Rozmawialiśmy także o możliwym nadchodzącym kryzysie migracyjnym, który może być spowodowany sytuacją w Afganistanie. Po wyjściu wojsk USA władzę w kraju przejęli talibowie. Amerykanie zostawili tam ogromne ilości sprzętu wojskowego.

- Utrzymanie lotniska w Kabulu na terytorium wrogim przez tyle dni należy uznać za sukces, ewakuowano ponad 100 tys. obywateli Afganistanu współpracujących z armiami NATO. Co do pozostawionego sprzętu, to jest on nowoczesny. Patrząc na filmy jakie już pojawiły się w internecie można się zastanawiać, czy talibowie będą potrafili go użyć. Na jednym z nagrań widać, jak próbują uruchomić helikopter "na popych". Szturmowe samoloty zostały w dużej części już zniszczone przez armię amerykańską.

Amerykanie chcieli opuścić Afganistan przed 20. rocznicą zamachu z 11 września.
- Można było zrobić lepiej, wcześniej ewakuować współpracowników, niestety z przyczyn, o których być może jeszcze nie wiemy, było tak a nie inaczej - powiedział dr Bartosz Maziarz. - Sam proces ewakuacji, utrzymanie lotniska pod względem militarnym było ogromnym wyzwaniem. Amerykanie, Norwedzy, Brytyjczycy, armia niemiecka sobie poradzili pod względem militarnym. Politycznie, nie jest to najlepsze, oczywiście można to było zrobić lepiej.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »