Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający…
2021-09-01, 09:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych [FILM]

Michał Siek o Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych
- Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator oświaty. Dzisiaj (1. 09) pierwszy dzień roku szkolnego. Uczniowie muszą pamiętać o częstym myciu rąk, zachowaniu dystansu, a pomieszczenia w szkołach mają być często wietrzone.
- Szkoły są wyposażone stacje dezynfekujące z funkcją pomiaru temperatury, maseczki termometry. Może nie wszędzie to już dotarło w komplecie, ale w najbliższych dniach będzie uzupełniane. Jest to duża pomoc państwa dla szkół - powiedział kurator oświaty.
- Oczywiście każda szkoła jest inna, więc nie wszystkie zalecenia będą zastosowane w takim samym stopniu. One są na tyle elastyczne, że pozwalają dyrektorowi dostosować je do swoich możliwości - wyjaśnił Michał Siek.

Ministerstwo rekomenduje szczepienia dla nauczycieli i uczniów. Będą one prowadzone na Opolszczyźnie w trzecim tygodniu września. Wcześniej będą zbierane deklaracje chętnych poprzedzone akcją informacyjną dla rodziców.
- Jeśli chętnych będzie dużo, to szczepienia będą zorganizowane w szkole, jeśli mało, to w punktach szczepień. Uczniowie będą szczepieni preparatem Pfizera.

60,8% proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło, lub chce zaszczepić dziecko przeciwko covid-19 (badania dla Nationale-Nederlanden).
- Myślę, że to niezły wynik. Jeżeli dodamy do tego, że duża grupa nauczycieli jest zaszczepiona, to gwarancja bezpieczeństwa w szkole. Jeśli 4 fala pandemii nadejdzie, to przy dużym, stopniu zaszczepienia, myślę, że nie będzie nam grozić nauka zdalna - uważa opolski kurator oświaty i dodaje, że chciałby, aby cały rok szkolny maił formę stacjonarną.
Resort oświaty skierował 187 mln złotych na zajęcia wyrównawcze.

- Prawie wszystkie samorządy w regionie wystąpiły o pieniądze na dodatkowe zajęcia, zainteresowanie było bardzo duże. To każda szkoła i każdy nauczyciel wie, jakie elementy trzeba wzmocnić, decydują z jakich przedmiotów będą dodatkowe zajęcia i jak będą zorganizowane.

Jeśli chodzi o niedobór kadry nauczycielskiej w regionie, to ogłoszeń o wolnych etatach w szkołach w tym roku było i jest mniej, niż rok temu.
- Są takie przedmioty do których ciężko pozyskać nauczyciela, język angielski, fizyka, chemia biologia - wyjaśnił opolski kurator oświaty Michał Siek.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »