Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych…
2021-08-30, 08:09 Autor: Joanna Matlak

Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych w Afganistanie i Iraku

Marek Kawa [fot. Łukasz Fura]
Marek Kawa [fot. Łukasz Fura]
- Atak na World Trade Center to był moment przełomowy, ale pamiętajmy, że zamach na Bin Ladena był przygotowywany już pod koniec lat 90. Od połowy lat 90 talibowie zagospodarowywali Afganistan i ugruntowywali swoją władzę. Al. Kaida to jedna z aktywności talibów – mówił w Popołudniowej Loży Radiowej dr Marek Kawa, amerykanista z Uczelni Korczaka. Opinia publiczna, dziennikarze i politycy nieustannie obserwują sytuację w Afganistanie, który po opuszczeniu przez Amerykanów, został zajęty przez talibów. W tym kontekście warto przypomnieć jak zaczęła się interwencja Amerykanów w tym rejonie.
- Działo się to przy wsparciu Saudów, bo Osama bin Laden był Saudyjczykiem ale też ruchów fundamentalnych. Oni budowali i planowali akcje terrorystyczne, które miały uderzyć bezpośrednio w USA, ale i Izrael, który jest dla nich „diabłem, szatanem” jeśli popatrzymy z punktu widzenia religijnego – mówił nasz gość.

- Dla Amerykanów sygnałem był atak na krążownik „cole” w Jemenie – mówił nasz gość. Miało to miejsce 12 października 2000 roku. - Należy przypomnieć też tutaj o „osi zła”, czyli określenia, którego użył George Bush Junior. Ona zaczynała się od północnego Pakistanu, przez Afganistan opanowany przez talibów, Iran i idąc „w dół” jeszcze spokojna wówczas Syria, aż po Jemen, który był pod dużym wpływem Al.-Kaidy budowanej przez bin Ladena – mówił dr Kawa.

Atak na krążownik był atakiem bombowym. Była to łódź załadowana materiałami wybuchowymi. - Zginęło wtedy kilkudziesięciu amerykańskich marines i to był mocny sygnał dla Amerykanów, którzy już rozpracowywali Al-Kaidę. Punktem zwrotnym był jednak atak na World Trade Center - ocenił nasz gość.

- To był po prostu atak na Stany Zjednoczone, samoloty uderzyły też w Pentagon. Atak na WTC był wypowiedzeniem wojny, nawet nawiązaniem do Pearl Harbor. Akurat byłem wtedy w USA, na szczęście daleko, bo w Illnois. Stany Zjednoczone nigdy czegoś takiego nie przeżyły. To był wtorek i zatrzymano cały ruch, przestrzeń nad stanami zamarła - mówił nasz gość.

W kolejnych wątkach rozmowy pytaliśmy, dlaczego wojna w Afganistanie nie zakończyła się wraz z zabiciem bin Ladena oraz o inną intrerwencję Amerykanów tym razem w Iraku.

Zobacz także

2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej 2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »