Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Wspólna sprawa', czyli pracodawcy, związkowcy…
2021-08-26, 13:59 Autor: Joanna Matlak

Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących "zaciskania budżetowego pasa"

Jerzy Szteliga, Artur Żurakowski i Grzegorz Adamczyk
Jerzy Szteliga, Artur Żurakowski i Grzegorz Adamczyk
We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać do unijnych i krajowych reguł fiskalnych – zapowiada minister finansów Tadeusz Kościński. Niektórzy ekonomiści oceniają, a nawet ostrzegają, że Unia Europejska może przestać tolerować wysoki deficyt w Polsce. Czy czeka nas budżetowe zaciskanie pasa? O to pytaliśmy naszych gości, którymi w tym tygodniu byli dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Jerzy Szteliga z OPZZ i Grzegorz Adamczyk z opolskiej „Solidarności”.
- Dzieje się coś dziwnego. Ja Każdemu polskiego rządowi życzę jak najlepiej, sobie jako obywatelowi życzę jak najmniejszego deficytu i rozumiem to zmniejszenie deficytu o 50 mld złotych/. Ale niepokoi, że np. zrezygnował dyrektor departamentu budżetowego i mówi, że "nie będzie się zajmował kreatywną księgowością". Jarosław Gowin zgłosił fundamentalne wątpliwości - wskazał dr Jerzy Szteliga (OPZZ).

- Budżet się zmienia, my go dostosowujemy, ale mamy też taką sytuację, że jest masa funduszu chociażby pomocowych i to są pieniądze pozabudżetowe. Jednak są to zobowiązania, to np. ten fundusz pocovidowy w formie pożyczek czy dotacji – mówił dr Artur Żurakowski, ekonomista. - Z drugiej strony z budżetu można wyczytać pewien optymizm, bo jeśli minister mówi, że w 2023 roku wrócimy na tory, które nakazuje Unia, to znaczy że planujemy mniejsze zadłużanie – ocenił.

- Nasza gospodarka za pierwsze półrocze odnotowała rekordowy wzrost gospodarczy, prawie 11 procent - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej „Solidarności”. – Założenia budżetowe są jeszcze w miare optymistyczne, ale trzeba popatrzeć co będzie z gospodarką w 2023-2024 roku? Czy dotknie nas ta fala wyhamowania? Dodatkowo inflacja. Nie wiemy czy dalej będzie postępować rok do roku na poziomie 5-6% czy zostanie zdławiona. Tutaj jest dużo zmiennych – dodał.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »