Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań…
2021-08-23, 17:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań mających zwiększyć zarobki tego sektora publicznego

Leszek Wiącek, Artur Nowak, Iwona Sobania, Artur Rolka
Leszek Wiącek, Artur Nowak, Iwona Sobania, Artur Rolka
Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zmiana ta obejmuje też pracowników samorządowych i radnych. Zgodnie z tą propozycją ich maksymalne wynagrodzenie będzie wielokrotnością kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Jakie są relacja zarobków w samorządach lokalnych do tego, co oferuje rynek pracy?

- W Polsce funkcjonuje ponad 2500 gmin – powiedział Artur Rolka, burmistrz Paczkowa. - W małych gminach jesteśmy największymi pracodawcami, zarządzamy największym budżetem. Praktycznie, co roku podwyższane jest minimalne wynagrodzenie. W przyszłym roku będzie to trzy tysiące złotych bez wysługi lat. Pracownik fizyczny będzie zarabiał 4400 złotych brutto. Np. mój urzędnik z wydziału finansowego, który jest specjalistą i pracuje tam 25 lat, też będzie miał to najniższe wynagrodzenie. Dlatego z samorządów odchodzą specjaliści.

- Pieniądze to rzecz, której nigdy nie za wiele – mówiła Iwona Sobania, burmistrz Byczyny. – Natomiast w naszej sytuacji musimy wziąć pod uwagę budżet gminy. Parę lat temu obcięto samorządowcom wynagrodzenia. Na początku kadencji moje wynagrodzenie w porównaniu do poprzednika również zostało zmniejszone. Zarobki wójtów, burmistrzów powinny być uzależnione od wielkości gminy, bo więcej czasu, energii trzeba zużyć, gdy się jest włodarzem dużego miasta. Ten pomysł, żeby pensje były odgórne jest dobry. Natomiast radni powinni mieć wpływ na premie dla burmistrza i oceniać go po skutkach rozwoju gminy.

- Podwyżki wszyscy lubią i każdy chciałby dostać podwyżkę - powiedział Artur Nowak, członek Zarządu Powiatu Kluczborskiego. – Powrót do tych zarobków, które były przed 2018 rokiem jest przez samorządowców dobrze przyjmowany. W przypadku samorządu i Sejmu należy ustalić współczynniki, przeliczniki, które automatycznie będą regulowały płace. Jest co najmniej nieprzyzwoite, gdy posłowie, radni sami sobie podnoszą wypłaty i ustalają diety.

- Bardzo przykro mi było, gdy obniżono pensje samorządowcom – komentował Leszek Wiącek, burmistrz Wołczyna. – Wiele czasu trzeba poświęcać w tej pracy nie licząc popołudni, sobót i niedziel. Ktoś powiedział kiedyś - jest to teraz często powtarzane - że nigdy nie ma dobrego czasu na podwyżki. Niestety społeczeństwo może nie ma do końca wiedzy o pracy samorządowej, ile trzeba poświęcać na to czasu. Generalnie społeczeństwo nie jest zachwycone, gdy samorządowcom podnosi się wynagrodzenie. Dzisiaj w porównywalnych, albo nieporównywalnych zawodach zarabia się więcej niż samorządowcy. Wójt, burmistrz ma na początku kadencji ustalone wynagrodzenie i z roku na rok nie ma rewaloryzacji. Nie ma żadnej nagrody i premii. Samorządowcy, ministrowie i prezydent powinni więcej zarabiać. Czy w pandemii to jest dobry czas? Trudno mi się do tego odnieść. Czy nie należałoby ustawowo określić, że kandydujący na burmistrza wie, ile może zarabiać? Żeby później radni nie dyskryminowali taką osobę, mścili się, albo wyróżniali w sposób nieuzasadniony. Aczkolwiek to, że radni decydują o zarobkach wójta, czy burmistrza też ma swoje uzasadnienie. Cały czas wierzymy w to, że potrafią ocenić, czy gmina rozwija się dobrze, czy wójt, burmistrz dobrze funkcjonuje. Ich zarobki powinny być uzależnione od wielkości samorządu.

Autorzy ustawy nowelizującej zasady wynagradzania w samorządach lokalnych argumentują, że przez ostatnie lata płaca minimalna w Polsce znacząco urosła. Jednak pensje samorządowców na kierowniczych stanowiskach od lat nie ulegały zmianom. Nowe rozwiązania ustawowe mają urealnić ich wynagrodzenia.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »