Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań…
2021-08-23, 17:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań mających zwiększyć zarobki tego sektora publicznego

Leszek Wiącek, Artur Nowak, Iwona Sobania, Artur Rolka
Leszek Wiącek, Artur Nowak, Iwona Sobania, Artur Rolka
Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zmiana ta obejmuje też pracowników samorządowych i radnych. Zgodnie z tą propozycją ich maksymalne wynagrodzenie będzie wielokrotnością kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Jakie są relacja zarobków w samorządach lokalnych do tego, co oferuje rynek pracy?

- W Polsce funkcjonuje ponad 2500 gmin – powiedział Artur Rolka, burmistrz Paczkowa. - W małych gminach jesteśmy największymi pracodawcami, zarządzamy największym budżetem. Praktycznie, co roku podwyższane jest minimalne wynagrodzenie. W przyszłym roku będzie to trzy tysiące złotych bez wysługi lat. Pracownik fizyczny będzie zarabiał 4400 złotych brutto. Np. mój urzędnik z wydziału finansowego, który jest specjalistą i pracuje tam 25 lat, też będzie miał to najniższe wynagrodzenie. Dlatego z samorządów odchodzą specjaliści.

- Pieniądze to rzecz, której nigdy nie za wiele – mówiła Iwona Sobania, burmistrz Byczyny. – Natomiast w naszej sytuacji musimy wziąć pod uwagę budżet gminy. Parę lat temu obcięto samorządowcom wynagrodzenia. Na początku kadencji moje wynagrodzenie w porównaniu do poprzednika również zostało zmniejszone. Zarobki wójtów, burmistrzów powinny być uzależnione od wielkości gminy, bo więcej czasu, energii trzeba zużyć, gdy się jest włodarzem dużego miasta. Ten pomysł, żeby pensje były odgórne jest dobry. Natomiast radni powinni mieć wpływ na premie dla burmistrza i oceniać go po skutkach rozwoju gminy.

- Podwyżki wszyscy lubią i każdy chciałby dostać podwyżkę - powiedział Artur Nowak, członek Zarządu Powiatu Kluczborskiego. – Powrót do tych zarobków, które były przed 2018 rokiem jest przez samorządowców dobrze przyjmowany. W przypadku samorządu i Sejmu należy ustalić współczynniki, przeliczniki, które automatycznie będą regulowały płace. Jest co najmniej nieprzyzwoite, gdy posłowie, radni sami sobie podnoszą wypłaty i ustalają diety.

- Bardzo przykro mi było, gdy obniżono pensje samorządowcom – komentował Leszek Wiącek, burmistrz Wołczyna. – Wiele czasu trzeba poświęcać w tej pracy nie licząc popołudni, sobót i niedziel. Ktoś powiedział kiedyś - jest to teraz często powtarzane - że nigdy nie ma dobrego czasu na podwyżki. Niestety społeczeństwo może nie ma do końca wiedzy o pracy samorządowej, ile trzeba poświęcać na to czasu. Generalnie społeczeństwo nie jest zachwycone, gdy samorządowcom podnosi się wynagrodzenie. Dzisiaj w porównywalnych, albo nieporównywalnych zawodach zarabia się więcej niż samorządowcy. Wójt, burmistrz ma na początku kadencji ustalone wynagrodzenie i z roku na rok nie ma rewaloryzacji. Nie ma żadnej nagrody i premii. Samorządowcy, ministrowie i prezydent powinni więcej zarabiać. Czy w pandemii to jest dobry czas? Trudno mi się do tego odnieść. Czy nie należałoby ustawowo określić, że kandydujący na burmistrza wie, ile może zarabiać? Żeby później radni nie dyskryminowali taką osobę, mścili się, albo wyróżniali w sposób nieuzasadniony. Aczkolwiek to, że radni decydują o zarobkach wójta, czy burmistrza też ma swoje uzasadnienie. Cały czas wierzymy w to, że potrafią ocenić, czy gmina rozwija się dobrze, czy wójt, burmistrz dobrze funkcjonuje. Ich zarobki powinny być uzależnione od wielkości samorządu.

Autorzy ustawy nowelizującej zasady wynagradzania w samorządach lokalnych argumentują, że przez ostatnie lata płaca minimalna w Polsce znacząco urosła. Jednak pensje samorządowców na kierowniczych stanowiskach od lat nie ulegały zmianom. Nowe rozwiązania ustawowe mają urealnić ich wynagrodzenia.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »