Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w…
2021-08-13, 19:10 Autor: Jan Poniatyszyn

Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu zwiedzającym Wieży Bramy Prudnickiej oraz o wydaniu przetłumaczonej książki Johannesa Chrząszcza

Wieża Bramy Prudnickiej w Białej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wieża Bramy Prudnickiej w Białej [zdj. Jan Poniatyszyn]
W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności publicznej. Wymierne efekty daje też współpraca transgraniczna z Czechami.
- Dzisiaj przygotowaliśmy wieczorne zwiedzanie naszej miejscowości – powiedział Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej. – Po najciekawszych miejscach i zabytkach oprowadzać będzie Marek Dziony. Przedstawi też ciekawe historie i legendy. Zakończymy naszą podróż na Źródełku pod św. Lipą. Będzie ognisko w Dolinie Białej. Zapewniamy dla wszystkich kiełbaskę i napoje. Natomiast w niedzielę, w naszym parku miejskim odbędzie się uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej oraz otwarcie powstałej obok muszli koncertowej. Program artystyczny utrzymany jest w atmosferze lat międzywojennych XX wieku. Na koniec będzie pokaz kina plenerowego i projekcja filmu „Pan od muzyki”. Wszystko to realizowane jest w ramach projektu „Pozostać w pamięci pokoleń”, który gmina Biała prowadzi we współpracy z czeskim Mesto Albrechtice. Dofinansowanie tych przedsięwzięć pochodzi z funduszu współpracy transgranicznej Euroregionu Pradziad.

W ubiegłym roku Park Miejski w Białej zyskał ścieżki pieszo-rowerowe. Dojdziemy nimi też na cmentarz żydowski. Jest on najlepiej zachowanym kirkutem na Śląsku. Bialscy Żydzi nazywali swoje miasto „Makom Cadik”, co po hebrajsku oznacza: miasto sprawiedliwych lub miasto godne zaufania. Niebawem sfinalizowane zostaną prace przy kolejnym zabytku tego miasta.

- Kończy się przebudowa Wieży Bramy Prudnickiej, która jest jedną z pozostałości po średniowiecznych murach miejskich. Będzie ona udostępniona dla zwiedzających, czego jeszcze nigdy nie było. Do naszej przeszłości nawiązuje też kolejny projekt. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich sfinansowane zostanie tłumaczenie i wydanie książki Johannesa Chrząszcza, która ukazała się sto lat temu i dostępna jest tylko w niemieckim starogotyku. Do rąk czytelników trafi już w październiku. Drugim działaniem w tym projekcie będzie powstanie pierwszego filmu dokumentalno-historycznego o Białej – powiedział Patryk Bania.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »