Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w…
2021-08-13, 19:10 Autor: Jan Poniatyszyn

Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu zwiedzającym Wieży Bramy Prudnickiej oraz o wydaniu przetłumaczonej książki Johannesa Chrząszcza

Wieża Bramy Prudnickiej w Białej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wieża Bramy Prudnickiej w Białej [zdj. Jan Poniatyszyn]
W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności publicznej. Wymierne efekty daje też współpraca transgraniczna z Czechami.
- Dzisiaj przygotowaliśmy wieczorne zwiedzanie naszej miejscowości – powiedział Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej. – Po najciekawszych miejscach i zabytkach oprowadzać będzie Marek Dziony. Przedstawi też ciekawe historie i legendy. Zakończymy naszą podróż na Źródełku pod św. Lipą. Będzie ognisko w Dolinie Białej. Zapewniamy dla wszystkich kiełbaskę i napoje. Natomiast w niedzielę, w naszym parku miejskim odbędzie się uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej oraz otwarcie powstałej obok muszli koncertowej. Program artystyczny utrzymany jest w atmosferze lat międzywojennych XX wieku. Na koniec będzie pokaz kina plenerowego i projekcja filmu „Pan od muzyki”. Wszystko to realizowane jest w ramach projektu „Pozostać w pamięci pokoleń”, który gmina Biała prowadzi we współpracy z czeskim Mesto Albrechtice. Dofinansowanie tych przedsięwzięć pochodzi z funduszu współpracy transgranicznej Euroregionu Pradziad.

W ubiegłym roku Park Miejski w Białej zyskał ścieżki pieszo-rowerowe. Dojdziemy nimi też na cmentarz żydowski. Jest on najlepiej zachowanym kirkutem na Śląsku. Bialscy Żydzi nazywali swoje miasto „Makom Cadik”, co po hebrajsku oznacza: miasto sprawiedliwych lub miasto godne zaufania. Niebawem sfinalizowane zostaną prace przy kolejnym zabytku tego miasta.

- Kończy się przebudowa Wieży Bramy Prudnickiej, która jest jedną z pozostałości po średniowiecznych murach miejskich. Będzie ona udostępniona dla zwiedzających, czego jeszcze nigdy nie było. Do naszej przeszłości nawiązuje też kolejny projekt. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich sfinansowane zostanie tłumaczenie i wydanie książki Johannesa Chrząszcza, która ukazała się sto lat temu i dostępna jest tylko w niemieckim starogotyku. Do rąk czytelników trafi już w październiku. Drugim działaniem w tym projekcie będzie powstanie pierwszego filmu dokumentalno-historycznego o Białej – powiedział Patryk Bania.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »