Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w…
2021-08-13, 19:10 Autor: Jan Poniatyszyn

Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu zwiedzającym Wieży Bramy Prudnickiej oraz o wydaniu przetłumaczonej książki Johannesa Chrząszcza

Wieża Bramy Prudnickiej w Białej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wieża Bramy Prudnickiej w Białej [zdj. Jan Poniatyszyn]
W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności publicznej. Wymierne efekty daje też współpraca transgraniczna z Czechami.
- Dzisiaj przygotowaliśmy wieczorne zwiedzanie naszej miejscowości – powiedział Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej. – Po najciekawszych miejscach i zabytkach oprowadzać będzie Marek Dziony. Przedstawi też ciekawe historie i legendy. Zakończymy naszą podróż na Źródełku pod św. Lipą. Będzie ognisko w Dolinie Białej. Zapewniamy dla wszystkich kiełbaskę i napoje. Natomiast w niedzielę, w naszym parku miejskim odbędzie się uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej oraz otwarcie powstałej obok muszli koncertowej. Program artystyczny utrzymany jest w atmosferze lat międzywojennych XX wieku. Na koniec będzie pokaz kina plenerowego i projekcja filmu „Pan od muzyki”. Wszystko to realizowane jest w ramach projektu „Pozostać w pamięci pokoleń”, który gmina Biała prowadzi we współpracy z czeskim Mesto Albrechtice. Dofinansowanie tych przedsięwzięć pochodzi z funduszu współpracy transgranicznej Euroregionu Pradziad.

W ubiegłym roku Park Miejski w Białej zyskał ścieżki pieszo-rowerowe. Dojdziemy nimi też na cmentarz żydowski. Jest on najlepiej zachowanym kirkutem na Śląsku. Bialscy Żydzi nazywali swoje miasto „Makom Cadik”, co po hebrajsku oznacza: miasto sprawiedliwych lub miasto godne zaufania. Niebawem sfinalizowane zostaną prace przy kolejnym zabytku tego miasta.

- Kończy się przebudowa Wieży Bramy Prudnickiej, która jest jedną z pozostałości po średniowiecznych murach miejskich. Będzie ona udostępniona dla zwiedzających, czego jeszcze nigdy nie było. Do naszej przeszłości nawiązuje też kolejny projekt. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich sfinansowane zostanie tłumaczenie i wydanie książki Johannesa Chrząszcza, która ukazała się sto lat temu i dostępna jest tylko w niemieckim starogotyku. Do rąk czytelników trafi już w październiku. Drugim działaniem w tym projekcie będzie powstanie pierwszego filmu dokumentalno-historycznego o Białej – powiedział Patryk Bania.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »